Ermenistan Gezi Rehberi – Erivan / Yerevan

Ermenistan Gezi Rehberi - Erivan / Yerevan

Ermenistan Gezi Rehberi – Erivan / Yerevan

Ermenistan Gezi Rehberi ve diğer yazılar bu ülkeyi en yalın şekilde anlatacak türden yazılar olacak. Ermenistan’a gelirken günlük güneşlik olan hava, sonraki günler aralıklarla yağışa çevirdi ve kimi zaman beni güzelce ıslattı. Neyse ki gezmeye engel değil. Yağmur yağdığında müzelere ya da kapalı yerlere kaçarak zamanımı boşa geçirmemeye çalıştım. Erivan’da bol bol kafe ve restoran var. Bu konuda yokluk çekeceğinizi sanmıyorum,sığınacak bir yer elbet bulursunuz.
Gezimin başlangıç noktası; Anahit Stepanyan’s Hostel yani Sayat-Nova Caddesi. Ben hostelden çok memnun kaldım, size de tavsiye ederim.
Merkezi bir yerde bulunan hostel bir çok yere de yürüme mesafesinde. Erivan büyük bir şehir olmadığı için, kaybolmak pek kolay değil sadece fazla yürürsünüz 😉
Sayat-Nova Caddesini kesen Teryan Caddesi üzerinde tur firmaları var. Bunlara girip şehir haritası alıp işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Erivan Meydanı

Ermenistan Gezi Rehberi - Erivan / Yerevan

Erivan’ın en hareketli bölümü Cumhuriyet Meydanı. Meydanda; Ermenistan Millî Galerisi, Ermenistan Tarih Müzesi, Dışişleri Bakanlığı, Ulaşım ve İletişim Bakanlığı, Hükûmet Binası, Postahane ve Ermenistan Oteli bulunuyor. Bence meydanı gündüz değil de akşam görmenizde fayda var. Klasik müzik eşliğinde suyun dansını izleyebilir ışıklandırma ile yapılan güzel bir gösteriye tanık olabilirsiniz. Bu fıskiyelerin adı da “şarkı söyleyen çeşmeler” olarak geçiyor.

Ermenistan Gezi Rehberi - Erivan / Yerevan

Ermeni Mimar Aleksandr Tamanyan, hamile eşi ile birlikte yaşadıkları ülke İtalya’yı terkedip Erivan’a gelmiş. Erivan o yıllarda kasaba gibi bir yerleşim alanıymış. Tamanyan’ın eşi bu durum karşısında üzülmüş ve çocuğunu burada doğurmak istemediğini söylemiş. Tamanyan da doğuma kadar rüyalarının şehrini yapacağına dair eşine söz vererek Erivan’da dairesel bir mimari kullanarak Güneşin Şehri adını vermiş.

Ermenistan Gezi Rehberi - Erivan / Yerevan

Kuzey Bulvarı; Cumhuriyet Meydanı ile Opera Meydanı’nı birleştiren büyük bir cadde. Pahalı markaların mağazaları bulunuyor ve Ermensitan’ın en pahalı caddesi olarak adlandırılıyor. El yapımı şık bir ayakkabının fiyatını sorduğumda 2000 dolar gibi bir fiyat söylediler.

Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Ermenistan Tarih Müzesi’ni ve Ermenistan Milli Galerisi’ni görmeden dönmeyin derim. Ermeni tarihini, taş devrinden başlayarak günümüze kadar anlatıyor. İçeride bir sürü çalışan var ve neredeyse hepsi kadın. Fotoğraf çekmeniz yasak. Makinanıza davranınca hemen müdahale edip yasak olduğunu söylüyorlar. Müzenin eksik tarafı; İngilizce bilgilendirmenin yetersiz olması. Görevliler de ingilizce bilmeyince tarzanca ve el yordamıyla anlaşmaya çalışıyorsunuz. Bu arada açılış saat 11:00 ve 18:00 de kapanıyor. Giriş ücreti 1000 AMD.

Ermenistan Gezi Rehberi - Erivan / Yerevan

Pusuya yatıp bu fotoğrafı zar zor çektim biraz da görevli kişi iltimaslı davranınca sorun olmadı. Sivas’ta 1915 yılı öncesinde 225.000 Ermeni varken sonrasında 16.000 Ermeni kalmış. Sivaslı(Svaz) bir ailenin fotoğrafı da sergileniyor.

Ermenistan Gezi Rehberi - Erivan / Yerevan

Müze gezisi bittikten sonra meydanda zaman geçirebilir. Soğuk birşeyler yudumlayıp sonrasında Erivan Opera Binası’na gidebilirsiniz. Bina 1933 yılında kamuya açılmış. Opera Binası’nın bir kısmı bale ve tiyatro; bir kısmı da konser salonu olarak kullanılıyor. Kardeş Türküler de zamanında burada konser vermiş.

Erivan’da Pazarlar

Turşu seven biri olarak ifadesiz kaldım.

Ermenistan Gezi Rehberi - Erivan / Yerevan

Yumurtaların tavuk mu olduklarını özellikle sordum. Maşallah deve kuşu yumurtası gibi. Ermenistanlı ablalar her zaman bakımlı mekan ya da zaman farketmiyor 😉

Ermenistan Gezi Rehberi - Erivan / Yerevan

Sizi bilmem ama ben halk pazarlarını çok severim. Erivan’da da böyle bir halk pazarı var. Civar köylerden gelenler burada ürettiği yiyecekleri satıyor. Peynir, et, turşu, meyve daha doğrusu yiyecek adına ne ararsanız var. Özellikle çilek, domates, erik ve kirazın tadı çok güzeldi. Bunda organik olmasının payı büyük fakat hijyen için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Etlerin hepsi ortada ve sinekler uçuşuyor.

Ermenistanlı ablalar her zaman bakımlı mekan ya da zaman farketmiyor ;)

Ermenistan Ana Heykeli; Şehri gezerken tepede, elinde kılıç ve sinirli bakışlarını Türkiye’ye çevirmiş bir kadın heykeli göreceksiniz. Etrafında tank, füze gibi savaş aletleri de aynı yöne doğrultulmuş vaziyette duruyor. Heykel, 1950 yılında Rafael Israelyan tarafından yapılmış. “Güç yoluyla barışı simgeleyen” yapıda her yıl 9 Mayıs’ta anma etkinlikleri düzenleniyormuş. Görevli, savaşta ölen tüm askerlerin fotoğraflarını üşenmeden gösterdi(Türk olduğumu öğrendiğinden sanırım)
Heykeli’in hemen altında askeri bir müze var. İçeriye giriş 400 AMD ve Türk olduğunuzu duyunca oldukça şaşırıyorlar. Müze içerisinde ölen askerlerin fotoğrafları, Azerbaycan ile yapılan savaş ile ilgili kayıtlar ve savaşlarda kullanılan aletler sergileniyor.
Şehri tepeden göreceğiniz bu alanda geniş dinlenme alanları ve lunapark mevcut. Başlangıç noktam olan Sayat-Nova Caddesi’nden 100 AMD e minibüs ile gidebiliyorsunuz. Toplu taşıma deneyimini de yaşamak için bence iyi bir seçenek.

Ermenistanlı ablalar her zaman bakımlı mekan ya da zaman farketmiyor ;)

Ermenistan seyahatiyle ilgili araştırmalar yaparken “Yüksek Topuklar” isimli bir belgesel izlemiştim. Kadınların Ermenistan’da yüksek topuklu ayakkabıyı sevdiği ve birçok kadının bu ayakkabıları giydiği anlatılıyordu. Doğruluğunu şehri gezerken anladım. Vitrinlerde yüksek topuklu ayakkabılardan başka bir model göremiyorsunuz.

Erivan Sokakları ve Heykelleri

Erivan’ın merkezini gördüğünüzde; “Modern bir şehre geldim ve anlatılan gibi değilmiş” diye düşünebilirsiniz fakat biraz merkezden uzaklaşınca, sokakların fotoğraftaki gibi olduğunu göreceksiniz. Şehirde bir inşaat havası var ve yollar çok bozuk.

Yürüyerek gezen biri olarak, su sıkıntısı hiç çekmedim. Halka açık birçok yerde bu çeşmelerden var ve su oldukça soğuk. Abiyi de su içerken yakaladım. Alışkanlık sanırım kimilerinin vanası var ve su içmesem de hemen gidip kapatıyordum.

Ermeni Tüf Taşı, binaların yapımında ve birçok eserde kullanılıyor. Sokaklarda gezerken bir atölyeye rastladım. İşçilik muazzamdı.
Tanınmış Ermeni ünlülerin caddelerde, parklarda heykelleri bulunuyor. Şehir bu konuda oldukça zengin.

Ermenistan Gezi Rehberi - Erivan / Yerevan

William Saroyan, Bitlis’ten Amerika’ya göç eden bir ailenin ilk çocuğu ve dünyaca ünlü yazar.1939 yılında Pulitzer ödülünü kazanmış ayrıca Unesco 2008 yılını Sorayan yılı ilan etmiş.
Yürüyerek Erivan’ı kolayca keşfedebilirsiniz. Elinizde bir harita ve bir de Ermenistan Gezi Rehberi yazısıyla tabi.

Ermenistan Vizesi Hakkında

Ermenistan gezi rehberi yazısı tamam şimdi bir de Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır? yazısını okuyup yola çıkmalı.

Share

Comments

 1. Demin vizeyi okudum şimdi de rehberi. Çok teşekkür ederim güzel bilgiler için. İnternette gitmeden yazan çok kişi var çünkü tutarsız bilgiler mevcut.
  Ellerinize sağlık. Hangi mevsimi önerirsiniz Ermenistan için cevaplarsanız mutlu olurum.

  • Mehmet Bey,
   Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. Yazdığım seyahatleri gerçekleştirdiğim içim rahat rahat yazabiliyorum. Bahar ayları daha çok tavsiye ediliyor ya da yaz çünkü kışın oldukça soğuk olabiliyor.
   Tekrar çok sağolun sevgiler

 2. İlknur Şahin : Haziran 23, 2017 at 11:39 pm

  Ellerinize sağlık çok güzel bilgiler vermişsiniz

 3. Gitmek istediğim yerlerden ve yazınız bana ilham oldu inşallah giderim. Hem ortak hem de köklü bir tarih var.

 4. Civan Karademir : Haziran 23, 2017 at 11:41 pm

  Tipik asya ülkesi ama yalnız bu baya. görmeyi istiyorum ama bakalım ne zaman nasıl olur. Paylaşım için teşekkürler. Severek takip ediyoruz sizi.

 5. izlenimleriniz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler,bende bir gezi düşünüyorum çok faydalı olacağına inanıyorum,sizi takipteyiz

  • Ben teşekkür ederim ilginiz için. Buradan sorularınız varsa iletebilirsiniz ve elimden geldiği kadar cevap vermeye çalışırım. Ermenistan ile ilgili diğer yazılarıma da göz atmanızı tavsiye ederim. Sadece merkezde gezmek sıkabilir ama çevrede çok güzel yerler var.
   İyi günler

 6. Nagihan Avcı : Eylül 25, 2017 at 12:01 pm

  Takipteyim ve çok hoşuma gitti hatta biletlere bakıyorum diyebilirim 🙂

 7. İbrahim Malik : Eylül 25, 2017 at 12:05 pm

  Arada derede kalmıştım ve yazıdan sonra bir gaza geldim sorma abi 😀 ellerin dert görmesin

 8. Ellerinize sağlık güzel ve bilgilendirici olmuş.

 9. Kadriye Yükseltepe : Eylül 27, 2017 at 11:30 pm

  Kenan Bey,
  Ellerinize sağlık. Kuzenime söyledim sayfanızı ve birlikte okuyoruz. Bu yazıdan sonra o da gidecek sanırım Ermenistan’a. Çok güzel bir şey yapıyorsunuz bilin istedim..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir