New York Gezi Rehberi

New York Gezi Rehberi

New York Gezi Rehberi

Nihayet rüya şehir New York’tayım. Gezdim, gördüm ve New York Gezi Rehberi yazısına başlayabildim.
Washington’dan New York’a Çin otobüsü adı verilen orta sınıf araçla 22 dolara geldim.
Otobüse Çin Mahallesi’nden binerek yola çıkıp yaklaşık 3 – 4 saat sonra direkt New York’a ulaştım.
Şimdi New York’ta görülmesi gereken yerleri maddeler halinde sıralayalım

Brooklyn Köprüsü

New York Gezi Rehberi

 

Manhattan’ı Brooklyn’e bağlayan ve yapımı 1883’te biten tarihi bir köprü. Metroyla belirli bir yere kadar ulaşıp sonrasında köprüyü yürüyerek geçebilirsiniz. Dünyanın 8.harikası olarak gösteriliyor. Oldukça kalabalık ve yürüyüş yoluyla bisiklet yolu birbirinden ayrılmış. Ufak bir not : kilit asmak isterseniz bu köprüye asabilirsiniz.

Özgürlük Anıtı

New York Gezi Rehberi

Amerika denilince aklımıza ilk gelen yerlerden biridir sanırım. New York’ta Özgürlük Adası üzerine inşa edilen bu yapı 1886 da tamamlanmış. Bakırdan yapılan bu heykel Fransızlar tarafından ABD nin 100.kuruluş yılında hediye edilmiş.
Heykelin sağ elinde meşale, sol elinde de kitabe bulunmakta.
Ulaşım : Karşıdan görmek isterseniz ücretsiz feribota binerek gözlemleyebilirsiniz. Diğer alternatif; adaya direkt giden feribotlara binip sadece heykelin yamacına yaklaşıp birkaç foto alırsınız. Bu feribotlar 35 usd

South Street Seaport

Sahil kenarında yürüyüp etrafı seyretmek isterseniz burası sizin için biçilmiş kaftan. Böyle bir sahil şeridi bizde olsa eminim her yerde satıcı ve lüks restoranlar olurdu. Özgürlük anıtını uzaktan da olsa buradan görebilirsiniz.

11 Eylül Anıtı

New York Gezi Rehberi

Hepimizin bildiği hatta televizyonlarda izlediği 11 Eylül saldırıları anısına yapılmış bir anıt. Yıkılan kulelerin yerinde inşa edilmiş ve ücretsiz gezebiliyorsunuz. Gösterişli değil aksine oldukça mütevazi bir yapı ve hüzünlü.
Ben oldukça etkileyici buldum suyun akışını kişilerin isimlerini, kesinlikle gidilmeli.

Tribeca / Soho

South Houston Street’in kısaltması kullanılıyor. Lüks restoranlar ve mağazalar bu cadde de ve ünlülerin uğrak mekanı.
Eğer değişik mekanlar görmek isterseniz ve merakınız da varsa bir gününüzü burada geçirip keyif yapabilirsiniz.

China Town

Bu şehrin en güzel yönlerinden biri de bu sanırım. Her kültürden insana kucak açıp yaşanacak hale getirmesi.
China Town da böyle bir yer. Çok renkli ve sanki Çin’de bir sokakta geziyorum izlenimine kapıldım. Deniz mahsülleri, çeşitli bitkiler, Çin işi hediyelik eşyalar ve her yerde görüp anlam veremediğiniz türden Çince yazılar.

Little Italy

China Town biter bitmez “Little Italy” tabelası ile karşılaşıyorsunuz. Garip olan şu; sanki demin yürüdüğünüz Çin Mahallesi’ndeki yer gitmiş, İtalyan lezzetleri başlamış.
Ardı ardına dizilmiş restoranlar, dükkanlar bu sefer de İtalya havasını teneffüs etmenizi sağlıyor.

The Village (East,West,Greenwich)

Burası eşcinsellerin kendilerini özgürce ifade ettikleri ilk yer olma özelliğini taşıyor. Cadılar Bayramına da ev sahipliği yapan bu alan da bir çok sıra dışı giyim, kafe, restoran ve takı dükkanı var.
Zaman zaman yürüyüşler ya da gösterilere şahit olabilirsiniz.

Empire State

New York’un en yüksek binası olma özelliğini taşıyor. Binanın çevresinde bir sürü satıcı 86.kata çıkabileceğiniz biletleri satıyor. 30 dolar ödeyip New York’a tepeden bakabilirsiniz.

Rockefeller Center

New York Gezi Rehberi

Empire State’e ödeyeceğiniz paranın aynısını ödeyerek 70.katından New York’u ve Empire State’i görebilirsiniz.
Fena halde bir kalabalık var. Öyle bir insan kalabalığı var ki, fotoğraf çekmek ne kelime hareket edilemeyecek boyuttaydı.

St Patrick’s Kathedrali

Rockefeller’ın karşısında ve harika bir mimarisi var. Şu sıralar restorasyon çalışmaları sürüyor fakat girip gezebilirsiniz.

Times Square

İtiraf edin, New York Gezi Rehberi listesinin ilk sırasında gözlerinizin aradığı yerdi burası. Uyumayan ve hep hareketli bir meydan Times Square. Dev televizyonlar, ışıklar burada. Yanınıza sokulup fotoğraf çektirmek isteyen çizgi kahramanları görürseniz şaşırmayın. Foto ücretli tabi 🙂

Flatiron District

Nam-ı diğer ütü binası. Binanın konumu ve görüntüsü gerçekten çok hoşuma gitti. Hemen karşısında bir park var ve oturup etrafı seyredebilirsiniz. Şehrin ilk gökdeleni bu yapıymış. Şimdiki rakiplerine bakınca pek gökdelenliği kalmamış.

Central Park

Koca koca beton bloklarının arasına sen gel böyle bir park yap. Park dediğime bakmayın bizdekiler gibi 20-30 adımda bitenlerden değil. Bakınca ucunu göremezsiniz, yürümek isterseniz yorgun düşebilirsiniz. Yılda ortalama 25 milyon ziyaretçi ağırlıyormuş. İçerisinde yapay göl, yürüyüş ve bisiklet parkuru var. Dilerseniz hayvanat bahçesini de ziyaret edebilirsiniz.
Her şehre böyle bir park lazım ama nerde. Bunun çok daha ufaklarına razıyız.

Metropolitan Müzesi

Dünya'nın En Çok Ziyaret Edilen 15 Müzesi

Dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden biri olarak gösteriliyor. Kimi Osmanlı eserleri de bu müzede sergileniyor. Giriş ücreti 25 dolar fakat ufak bir not yazıyor (önerilen tutar diye) bunun anlamı şu; siz 3-5 dolar vererek müzeye girebilirsiniz. Sanat eserlerine merakınız varsa bir tam gün ayırın.

Harlem

110. ile 155. cadde arasında kalan bölüm. Ben 155.Cadde’de kaldım ve tehlikeli bir olayla karşılaşmadım. Farklı bir havasının olduğu kesin, aynı zamanda da ucuz yemek seçenekleri mevcut. İsmi popüler olan bu alanda ve Harlem Nehri kıyısında yürümelisiniz.

Washington Square Park

İnsanların içiçe olduğu kültürel faaliyetlerin her daim yaşandığı bir park. Park dediğime bakmayın burası da yaklaşık 39.500 m’. Bence bir saatinizi ayırıp etrafı izleyin. Özellikle sokak gösterileri ve sanatçıları oldukça etkileyici.

New York Metrosu

Temiz olduğunu söyleyemem ama çok büyük bir ağa sahip. Metro hat sistemini çözmeniz bile zamanınızı alacaktır. İş çıkış saatlerinde seyahat etmenizi tavsiye ederim. İnsanların giyim ve yaşam şeklini yakından görüp bu topluma ait düşüncelere sahip olacaksınız.
Ufak bir bilgi; Washington’da metro da gideceğiniz durağa göre ödeme yapıyorsunuz ama New York için aynı şey söz konusu değil. 2,75 dolar ödeyip son durağa kadar gidebilirsiniz.

Seks Müzesi

Sizin için değişik bir deneyim olacağı kesin. Giriş ücreti 17,50 dolar. Müzeye ait hatıralar ve seks objeleri de satın alabilirsiniz. Tasarım ağırlıklı ürünlerin yanı sıra yetişkin filmleri tanıtımları da yapılıyor.

Son olarak

Gezi planı yaparken sıralamaya uyarsanız aşağı yukarı birbirine yakın lokasyonları yazdım. Metroyla ilk noktaya kadar gidip sonrasında yürüyerek şehri keşfettim. New York Gezi Rehberi yazısı işinize yarayacaktır diye düşünüyorum.
Şehir otobüsü turlarını da kullanabilirsiniz. Ben hem insanları görmek hem de daha iyi fotoğraf çekebilmek için metro hattını kullanmayı tercih ettim. Bunun yanında uzun yürüyüşler de yaptım.

Share

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir