Adana Yeme İçme Rehberi: Adana’da Nerede Ne Yenir?

Adana'da Nerede Ne Yenir

Adana Yeme İçme Rehberi: Adana’da Nerede Ne Yenir?

Bir şehir düşünün; gün boyu hatta sabaha kadar yemek yensin ve her saatte de değişik yemek çeşitleri olsun. Mesela güne ciğer ile başlayıp sonrasında kebap yenilsin. Gece geç vakitlerde mumbar ile şırdan ikilisi ve hemen ardından sadece gece hizmet veren bir börekçi. Evet Adana’da Nerede Ne Yenir? yazısı tam da bu konuları adım adım görebileceğiniz bir yer olacak.

Salaş kebapçılardan lüks restoranlara, tatlıcılardan şehrin sembolü büfeye kadar çok yer var listede. Aslında Adana Yeme İçme Rehberi de diyebiliriz ama bunu haftasonu ile sınırlamakta fayda var. Keza şehirde o kadar çok kebapçı ve tatlıcı var ki ben bile üç günde pek çoğuna gidemedim.
Birazdan bahsedeceğim Adana’da Nerede Ne Yenir? listesine geçmeden şunu belirteyim; bu lezzetlerin bazısı belirli saatlerde bulunuyor ve planınızı ona göre yapmanızı tavsiye ederim. Mesela ciğercide kahvaltı yapacağım derseniz erken gitmelisiniz. Hem kalabalık oluyor hem de tüm gün hizmet vermiyorlar.

Adana’da Nerede Ne Yenir? 1.Gün

Hadi iyisiniz, size hazır programla geliyorum. Bu planın çıktısını alın ve seyahatinize başlayın hepsi bu.

Kazım Büfe

Adana Yeme İçme Rehberi: Adana'da Nerede Ne Yenir?

Bir muzlu süt ne kadar lezzetli olabilir? Evet o kadar lezzetli ve Adana seyahatimde bol bol gittiğim mekanlardan biri Kazım Büfe. Bir porsiyon istediğinizde bir bardak ve yanında da ufak bir bardak dolusu muzlu süt geliyor. Tadı gerçekten çok güzel. Soğuk soğuk ve aklınızda kalacağından şüphem yok. Dilerseniz ballı muzlu, fıstıklı ya da çilekli seçenekleri de var ama ben muzlu süt diyorum.
Sütünüzü içip Adana’da Nerede Ne Yenir? gezisine sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Kaburgacı Cahit

Adana Yeme İçme Rehberi: Adana'da Nerede Ne Yenir?

“Bizim beklentimiz kebap kaburga arkadaş” diyenleri duyar gibi olarak hemen bir kaburgacıya yönlendireyim rotayı.
Kaburgacı Cahit, salaş bir kebapçı aslında ama lezzeti aklımda kalan yerlerden oldu. Gece saat 01:00’a kadar açık olan mekanda oturabilir ve adana kebap, ciğer ya da kaburga da yiyebilirsiniz.
Mekan sahibi ve bir de yanında çalışan arkadaş işin başında. Cahit Abi, güleç yüzüyle ve samimiyetiyle aklımda kalan yerlerden oldu. Espiriler yapıyor, bir yandan da kebapları şişe diziyordu.

Seç Baklava

Adana Yeme İçme Rehberi: Adana'da Nerede Ne Yenir?

Kebaplar yendi şalgam içildi. “Ya 40 adım at ya da yan gel yat” demişler ama madem ki Adana’ya geldiniz o zaman tatlı yemeden olmaz. Baklava ve kadayıf söyleyip bir de çay içtiniz mi tamamdır. Sizi bilmem ama yemek sonrasında tatlıyı hep ararım. Bu arada Seç Baklava’nın Adana’da birkaç tane şubesi var. Lokasyonunuza ve ulaşım durumunuza göre istediğiniz şubeye gidebilirsiniz.
Hediyelik olarak götürebileceğiniz antepfıstığı ezmesi de almanızı öneririm size. Bu arada adı da Seçella.

Storie Store Cafe

İtiraf edeyim Adana ile ilgili şaşırdığım kısım kafeler oldu. Dizaynı, lezzeti ve konseptiyle çok güzel kahve merkezleri var Adana’da.
Adından da anlaşılacağı gibi hem aksesuar ve giyim satışı yapılıyor hem de kahve ve tatlı. Hatta granola v.s gibi lezzetleri de bulabilirsiniz burada. Kafe oldukça geniş ve keyifli noktaları var. Arka tarafları çalışma alanı olarak da kullanabilirsiniz.
Ee o kadar yediniz ve Adana gerçekten sıcak. O zaman burada dinlenip akşama hazırlanın. Çünkü Adana seyahati dur durak bilmeden yemeyi gerektirir. en azından ben öyle yaptım 🙂

Onbaşılar Kebap

1904 yılında kurulmuş bir kebapçıdan bahsediyoruz ve haliyle şehrin en bilinen yerlerinden biri burası. Seyhan Barajı’nın hemen kıyısında bulunuyor ve terasına çıkarsanız direkt bu alanı görebiliyorsunuz. Mekan oldukça şık ve ayrı ayrı salonları bulunuyor. Dilerseniz fasıl ekibi de var ve alkol servisi mevcut.
Tüm gün Adana sıcağında gezip burada serin bir ortamda keyif çatmak bence güzel bir fikir. Tabi gece bitmedi ama uzunca bir zamanı burada geçirebilirsiniz.

Şırdancı Emin

Adana Yeme İçme Rehberi: Adana'da Nerede Ne Yenir?

Madem Adana’dayız ve Adana’da Nerede Ne Yenir? dedik. O zaman şırdan ve mumbar olmazsa olmazlardan. Tamam özellikle şırdanın görüntüsü başka diyarlara götürebilir sizleri ama kendinize gelin ve bunun bir yemek olduğuna odaklanın 🙂
Gece saat 01:00 sıralarında gitmiştim Şırdancı Emin’e ve ciddi ciddi baya kalabalıktı. Ben mumbar seviyorum ama şırdanın da hastaları var. Etli şırdan seviyorsanız yapraklı olsun diyeceksiniz ya da büyük şırdan alıp içini bol istemiş olacaksınız.
Bir diğer husus şırdanın yeme şekli. Elinizle tutup ısırarak yemelisiniz ve öncesinde, arka kısımda bulunan ipini alın derim. Üzerine kimyon ve sonrası direkt mideye.
Bu şehre yabancıysanız en ilgi çeken mekanlardan biri olacak burası. Yemekler ve görüntüler farklı ama insanlar hayli iştahlı.

Börekçi Rıza

Adana Yeme İçme Rehberi: Adana'da Nerede Ne Yenir?

Adana bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Gece açılan ve tıklım tıklım dolu olan bir börekçi düşünün; bir de onca yemeğin üzerine börek yiyen beni. Börekçi Rıza, sokak arasında bir işletme ve müdavimi oldukça fazla. Peynirli ya da kıymalı börek seçenekleri var. Yanında da açık ayran.
Günün son vuruşu börek oldu ve koşarak otelin yolunu tuttuk.

Adana’da Nerede Ne Yenir? 2.Gün

İlk gün haliyle sert geçti ama Adana’da Nerede Ne Yenir? diye yola çıkınca biraz sert takılmak gerekiyor. Anlayacağınız diyeti şehre saklıyorum.

Ciğerci Kel Mahmut

Adana Yeme İçme Rehberi: Adana'da Nerede Ne Yenir?

O zaman Adanalı gibi başlayalım güne ve kahvaltıyı ciğerle yapalım. Burası da oldukça meşhur ve bir o kadar salaş bir mekan. Yol üstünde masalar kurulmuş ve herkes ciğer yiyor. O kadar kalabalık ve kaos dolu bir ortam var ki ciğer alamama ihtimalinizi de göz önüne bulundurup; hızlıca sıraya girmenizde fayda var. Ocak başında yer bulabilir misiniz bilmem ama diğer bir seçenek sokağa atılan masalarda da ciğer yiyebiliyorsunuz.
Saat 10:00 gibi mekandaydık ve ciğerleri mideye indirdik. Siz de geç kalmamaya özen gösterin çünkü burası da kısıtlı saatlerde hizmet veriyor.

İzol Börek Baklava

Adana Yeme İçme Rehberi: Adana'da Nerede Ne Yenir?

Ben kahvaltıda ciğer yemem ya da ciğeri yedik ama bir de bu böreği deneyeyim diyenlere bir mekan daha. Adana ile ilgili börek gerçeği kabul edilmiş bir durum oldu artık. Kebap, şalgam, şırdan, bici bici derken son yıllarda bir de börek ile ön plana çıktı şehir. Baştan söyleyeyim kesinlikle yediğiniz en lezzetli börekler arasına girer buradakiler.
Yedikten sonra ne demek istediğimi anlayacaksınız ama şöyle tarif edeyim; bol ve özel bir peynir ile yapılıyor, baklava hamuru ve çıtır çıtır bir börek. Tabi bunun görsel şölen kısmı da apayrı. Denemek için dahi olsa uğrayın derim. Hem lezzetli hem de dün yediğiniz Börekçi Rıza’nın böreğinden farklı.

Cihangir Kebap Kaburga

Adana Yeme İçme Rehberi: Adana'da Nerede Ne Yenir?

Cihangir Kebap Kaburga da akılda kalan ve gidilesi yerlerden. Servisi güzel, mekan serin ve ferah. İki yüzlü kebapları da oldukça lezzetli. Biz ortaya ciğer şiş ile lahmacun söyledik. Ardından da iki yüzlü kebapları afiyetle yedik. Kebabın yanında gelen ikramlar da oldukça lezzetli ve siparişinizi buna göre verin derim. Bakmayın bizim ekip yiyiciydi ama sizin önünüzden artabilir.
Cihangir Kebap Kaburga, oturup vakit geçirebileceğiniz ve keyifle dinleneceğiniz yerlerden.

Doğan Kaymaklı Kadayıf

Adana Yeme İçme Rehberi: Adana'da Nerede Ne Yenir?

Ama yok illa yemek üstüne tatlı yenecek. Benim en sevdiğim tatlı buradaki kaymaklı kadayıf oldu. Öyle hafif öyle yenesi bir lezzet ki; kendime hakim olmasam ciddi ciddi sağlam yerdim ama bir porsiyonla yetinmeyi tercih ettim.
Birkaç yerde şubeleri var ve oldukça şık dizayn edilen yerlerden. Cevizli veya fıstıklı kaymaklı kadayıf seçenekleri var. Tabi bunların yanında baklava ile şekerpare de var ama gölgede kaldıklarını söylemem gerek.
Mekan gece yarısına kadar hizmet veriyor ve biz gibi acele etmeyip ilerleyen saatlerde de gidebilirsiniz. Tabi biz ne yaptık, yemek sonrası hemen tatlıcıya..

Botta Bloom / Güzel Kokulu Şeyler

Burası da favori kahve mekanlarımdan oldu. Şöyle düşünün; içeride çeşit çeşit bitki süsleme sanatları yapılıyor ve ürünler satılıyor. Bir yandan da kahvenizi yudumlayıp keyifle etrafı gezebiliyorsunuz. Bununla da kalmayıp, atölyelere katılma imkanınız da bulunuyor. Teraryum atölyeleri gibi etkinlikler de mevcut içeride. Buraya botanik kafe desem yanlış bir şey söylemiş olmam sanırım. Evet evet botanik kafe burası 🙂

Kebapçı Mesut

Adana Yeme İçme Rehberi: Adana'da Nerede Ne Yenir?

Yavaş yavaş kapanışa yaklaşıyoruz ama şehirden kebap yemeden dönmek olmaz. Kebapçı Mesut, Divan Otel’in altında bulunuyor ve 1936 yılında açılmış. Hem lüks hem de lezzetli yerlerden. Şehrin içinde olması ve ulaşım kolaylığı da ayrıca avantaj. Mekandan alkol servisi var ve havaalanına yaklaşık 4 km mesafede. Yani şair burada diyor ki; yiyin için sonra direkt havalimanına gidip yolculuğunuza başlayın. Hem uzak mesafelerde zaman kaybetmemiş olursunuz hem de gezi planınız aksamaz.

Lezzetin Başkenti Adana

Şehri gezince ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız ama şöyle ifade etmeye çalışayım; başka bir şehirde, bu denli çeşitli ve uzun süre hizmet veren mekanlar var mıdır bilmiyorum. Olay sadece kebap da değil. Yöreye özgü çok sayıda lezzeti günün çeşitli saatlerinde yiyebilirsiniz.
Hatta programınızı ayarlarsanız Ekim ayının ilk haftasında gerçekleşen Adana Lezzet Festivali‘ne katılmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Share

Comments

  1. Şu manzarayı ve bu programı gördükten sonra program yapmaya başlıyorum 🙂

  2. Dilek Dilhan : Ekim 11, 2017 at 12:23 am

    Adana biletleri ucuz olsa ya da siz ucuz adana bileti paylaşsanız harika olacak. Şehrin ucuz bilet sorunu var bence 🙂

  3. Dilek Dilhan : Ekim 11, 2017 at 12:23 am

    Bu arada yazı harika olmuş ellerinize sağlık. Dertli olduğum için direkt konuya biletten girdim

  4. Hakan Armağan : Ekim 11, 2017 at 12:24 am

    Sırf bu yemekleri yemek için bu şehre gideceğim. Birkaç sene önce gitmiştim ama böyle gezmek nerdeee

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir