Adım Adım Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Vizesi Nasıl Alınır

Adım Adım Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Adım Adım Amerika Vizesi, Amerika vizesine başvurmadan önce bir sürü araştırma yaptım. Aklımda soru işaretleri hayli fazlaydı ama denemek ve bu vizeyi almak istiyordum. Amerika vizesi nasıl alınır diye de çok araştırmalar yaptım ama en güzeli deneyim tabi.
İran seyahatim problem olur muydu ve bunun gibi birçok şey aklımı kurcalıyordu. Forumlardan ve konsolosluğun web sitesinden araştırmalarım neticesinde aracı bir kurum kullanmadan başvuru yapmaya karar verdim.

Unutmadan aktarayım; konsolosluk karşısında bir kaç tane kafe var ve kahvaltı yapmanın yanında; fotoğraf çektirebiliyorsunuz, DS 160 formunuzu doldurabiliyor.
Telefon gibi içeri sokulması yasak olan eşyalarınızı emanete bırakabiliyorsunuz.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır?

Adım Adım Amerika Vizesi
– Fotoğraf; vize için istenen özelliklerde olmalı. Biyometrik ve 2 adet yeterli. Tabi ben gibi eski biyometrik fotoğrafınızı götürürseniz kapıdan çevrilip hemen karşıda bulunan fotoğrafçıda şipşak yaptırmanız kaçınılmaz.
– Randevu almadan önce DS-160 formunu doldurmanız ve konsolosluğa göndermeniz gerekiyor.
Çıktısını da muhakkak yanınıza almalısınız. Bu formun nasıl doldurulacağı konsolosluğun web adresinde detaylı olarak açıklanmış bir de burada açıklayarak kafanızı karıştırmak istemem.
– DS 160 formunu tamamladıktan sonra usvisa-info.com adresine giderek kullanıcı hesabı oluşturuyorsunuz.
– 160 $ parayı yatırdıktan sonra randevu bölümüne aktarılıyorsunuz. Dikkat : bu paranın iadesi yok.
Son adım randevuyu alıp 45 dk öncesinde konsolosluk önünde hazır bulunmak.

Konsolosluk Görüşmesi

Yukarıda belirttiğim maddeleri tamamladıysanız sıra konsolosluğun kapısında beklemeye geliyor. Dışarıda bulunan güvenlik görevlileri randevu saatine göre seslenip sizi içeri davet ediyor. Kapıdan ilk girişte güvenlik görevlileri elle arayıp, isim soyisim kontrolü yaptıktan sonra sıraya girmenizi istiyor.
Sırada beklerken diğer görevli isminizi kontrol edip dört kişilik gruplar halinde x-ray cihazının olduğu kapıya yönlendiriyor. Bu kapı kilitli ve içerideki müsaitlik sonrası çalan zil sesiyle açılıp grupları alıyor.
Havaalanında bulunan kontrol noktası benzerliğindeki yerden geçip; bankonun bulunduğu asansöre yöneliyorsunuz.
Bankodaki arkadaşlar evrak ve fotoğrafınızı kontrol edip asansöre yönlendiriyor ya da eksik evrakları tamamlayıp tekrar girmenizi istiyor. (Fotoğrafım eski olduğu için ben buradan dönüp şipşak foto çektirip geri geldim)
Asansörle çıktıktan sonra banka sistemine benzer ve numaraların verildiği bir alanda bekliyorsunuz. Size verilen numara tabelada göründüğünde parmak izinizi verip arka kısımdaki mülakat yerlerine yöneliyorsunuz. Mülakat yeri diyorum ama orası da bankadaki sisteme benziyor fakat soru cevap olduğu için farklı bir havası var. Tüm görüşme kabinleri cam bölme ile ayrılıyor dolayısıyla görüşme esnasında temas v.s imkansız.

Sosyal Medya Hesapları

Son yapılan değişiklikler sonrası vize başvuru formlarında sosyal medya hesapları için de bir kutu bulunacak.
Son 5 yıl içinde kullanılan sosyal medya hesaplarınızın buraya yazılması gerekiyor.
Özetle, paylaşımlarınıza dikkat etmenizde ve başvuru yapmadan paylaşımlarınızı gözden geçirmenizde fayda var.

Görevli İle Sözlü Mülakat

Numaramı unuttum mu ? Tabiki hayır 137.
Mülakatta gelen sorulara tanık olup acaba bana ne soracak diye merak ederken; “vize başvurunuz reddedildi” ya da “iyi yolculuklar vizeniz onaylandı” diye sonuçlanan konuşmalara şahit oluyordum. Kimilerine detaylı sorular sorup maaş bordrolarına varana kadar istiyorlar.
Belirtmemde fayda var. Görevliler son derece kibar ve olumsuz bir cevabı verirken bile kırmamaya özen gösteriyorlar.
Yanımda; çalıştığıma dair belgeler, banka hesap bilgilerim ve Amerika’da bulunan arkadaşımın gönderdiği mektup bulunuyordu. Bazen karışık ilerleyen numaralardan sonra 136 ve nihayet 137.

Görevli İle Soru – Cevap

Görevli(G) ve Ben (B)
G : Merhaba
B : Merhaba
G : Amerikaya neden gidiyorsunuz ?
B : Turistik amaçla
G : Nerede ve ne kadar süredir çalışıyorsunuz ?
…..
G : Nerede kalacaksınız ?
B : Chicago’da arkadaşım yaşıyor.Orada kalacağım.
G : Amerikalı mı ?
B : Evet kendisi Amerikalı.
G : Nereden tanıyorsunuz kendisini ?
…..
G: Seyahat planınız nedir ?
B : Planım yok duruma göre hareket edeceğim.
(Pasaportumda bulunan vizeleri inceledi klavyeden bir şeyler yazdı.)
G : Kenan Bey, vizeniz onaylanmıştır. İyi yolculuklar dilerim.
B : Teşekkür ederim. İyi çalışmalar

Pasaport Teslimi

PTT şubesinden postamın geldiğine dair bir sms aldım ve bingo 10 yıllık vizem var. Madem vizeyi aldınız o zaman New York Gezi Rehberi yazısı sizleri bekler.

Vize Krizi Kimleri Etkiliyor?

Amerika vizesi nasıl alınır? sorusu değişen siyasi dengelerle birlikte farklılık gösteriyor haliyle. Dün gerçekleşen olaylar neticesinde, Amerika ile vize görüşmeleri süresiz olarak askıya alındı. Bu durum, vizesi olanları ve vize başvurusu yapıp onay alanları etkilemiyor. Sizler ülkeye normal bir şekilde giriş yapıyorsunuz. Tabi bu olaylar sonrasında sınırda da farklı bir uygulama olup olmayacağını kimse bilmiyor. Tahminim, yazılı olarak yansıtılmasa da sınırda da zorluklar çıkartılacağı yönünde ama göreceğiz.
Özetle bu karar şunu söylüyor; diplomatik dahil olmak üzere bütün pasaportlar Amerika vizesi alamayacak. Öğrenci, turistik, iş, gazeteci ya da işçi de bunlara dahil.
Adım Adım Amerika Vizesi, Amerika Vizesi Nasıl Alınır konuları hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Tabi bundan sonra sizin geri dönüşleriniz de önem arz edecek.

Share

Comments

 1. HIKMET EMRE Kaya : Şubat 18, 2015 at 4:55 pm

  Seyahat planı olmasına çok önem verilir sanıyordum baya şaşırdım, hayırlı olsun bu arada 🙂

 2. gezmelerdeyim com : Şubat 18, 2015 at 8:05 pm

  Kişiye göre değişiyor sorular.Kimine;nerelere gideceği,dönüş uçağının tarihi,kimlerle gezeceği dahi soruldu mesela.Teşekkür ederim 🙂

 3. sezer eser perker : Şubat 19, 2015 at 12:44 am

  Adım adım gayet güzel anlatmışsınız. 2 yıl önce biz de aynı aşamalardan geçtik, aynen bunları yaşadık. Sıranı beklerken milleti izlemek çok enteresandı. Vizeyi alıp havalara zıplayan öğrenciler de vardı, daha önce vize alamayıp yine gelmiş ama yine alamamış olanlar da. Reddedilenler genelde tek erkeklerdi. Aileler daha rahattı. Biz gezi amacıyla gidiyorduk, planımızı sordular, anlattık. Gayet kolay oldu bizim için de ve 10 yıllık vize verildi. Yazınız Amerika vizesi almak isteyenler için çok iyi yol gösterici olmuş.

 4. gezmelerdeyim com : Şubat 19, 2015 at 7:21 am

  Yorumunuz için teşekkür ederim.Kesinlikle evli çiftlerin şansı daha fazla.Aslında sizden istenen;yaşadığınız yere neler bağlıyor sizi.Amacım zaten vize almak isteyene yardımcı olmaktı umarım başarabilmişimdir.Bilgi paylaştıkça çoğalır 😉

 5. Davet mektubu Nasıl bişey ? Detay verebilir misiniz ?

 6. Kenan YILDIRIM : Aralık 7, 2015 at 12:36 pm

  Amerika'da bulunan tanıdığınız konsolosluğa ve size bir mektup gönderiyor.Detaylar şu şekilde oluyor:Hangi tarihler arasında gideceğiniz,seyahat planınız gibi şeyler.Konaklamayı tanıdığınızın yanında yapıyorsunuz şeklinde de bir yazı ekleyebiliyor.

 7. Mali durumunuzu nasıl belgelediniz? Banka hesaplarınızı mı beyan ettiniz ya da üzerinize mal mülk var mıydı ?

 8. Ne yazık ki şimdilerde çok daha zor bu vizeleri almak. Sosyal medya da sonradan çıkan icatlardan. Geçen günlerde aldı arkadaşım 6 ayı zorla verdiler.

 9. Merhaba yayın için teşekkürler
  Benim merak ettiğim türkiye adresinin türkçe mi yoksa ingilizce mi doldurulacağı.Ayrıca formu yolladıktan sonra mülakat ne kadar süre içinde gerçekleşiyor?
  Cevaplayabilirseniz sevinirim

  • Hilal Hanım İlginiz için teşekkürler.
   Şöyle ki; Türkçe doldurup mülakatı da Türkçe gerçekleştiriyorsunuz. Herhangi bir İngilizce dil bilgisi aranmıyor.
   Ben iki kere randevu almıştım ilkinde 3 ya da 4 gün sonrasında randevu vermişlerdi ama sonrasında 10 gün sonrasına verilmişti. Bu tamamen yoğunlukla ilgili bir durum.
   Sevgiler

 10. Işık Kandemir : Ekim 9, 2017 at 9:38 pm

  Neyse ki almışım vizeyi ama böyle şeyler tedirgin ediyor. Acaba kapıda sorun çıkar mı ya da ne bileyim başka şeyler de yaşanır mı diye

 11. Cemre Civanmert : Ekim 9, 2017 at 9:39 pm

  Talihsiz şeyler oluyor umarım kısa sürede düzelir. Ben de vize alayım diyordum tam üstüne bu geldi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir