Almaty Gezi Rehberi

Almaty Gezi Rehberi

Almaty Gezi Rehberi yazısını her mevsimin ayrı güzellikleriyle incelemesek olmazdı.Şehir merkezinden uzakta,tüm doğallığıyla gelin birlikte Almaty’ı gezelim..

Dört Mevsim Kazakistan Almaty (Almatı)
İstanbul’dan Almaty-Kazakistan’a , Almaty’den İstanbul’a uzanan uzun bir yol macerası..
Yazımın ismini Dört Mevsim Almaty seçmemin sebebi, her mevsimi hakkıyla ve zamanında yaşayabileceğiniz bir şehir olduğunu vurgulamak istemem. El değmemiş vahşi doğası olduğu için mevsim dengeleri de bozulmamıştı.
Her sabah güneş doğuyor ve batıyormuş, ay dünyaya yaklaşıyor uzaklaşıyormuş 1 yıl boyunca hiçbir çaba harcamadan sadece işe gelir giderken bu hareketleri bilinçsizce gözlemleyebilmiş olmak beni hem şaşırttı, hem de elimizde olan güzellikleri neler uğruna kaybettiğimizi hatırlattı.
Almaty, Kazakçası Alma-ata, elmanın atası demek, yani elma şehri, dört tarafı dağlarla çevrili. Şehir de ve dağlar da çok sayıda elma ağacı görebilirsiniz. Büyük yeşil parkları, yol kenarlarındaki sayısız ağaçları ile şehir mevsim değişikliklerini bir şölen gibi karşılıyor. Bu kadar yeşil olmasının sebebi, Sovyetler Birliği zamanında kurulmuş alt yapı sisteminden kaynaklanıyor. Tüm yolların kenarlarında yaklaşık 2 metrelik yeşil alan ve kanallar var, dağlarda eriyen kar suları bu kanallardan akarak otomatik bir sistem ile ağaçların sulanmasını sağlıyor. Ayrıca 1 ağaç kesenin 10 ağaç dikmesi gerekiyor ve şehirdeki tüm ağaçlar sayılı, devlet tarafından takibi yapılıyor.
Şehirde Sovyet mimarisi hakim, son zamanlarda çok sayıda modern binalar yapılmış olsa da, şehrin geneli beton ile şekillenmiş Sovyet binalarından oluşuyor.
Şehir içerisinde çok sayıda büyük parklar var, Panfilov Park’ın içerisinde bulunan Zenkov Katedrali dünyada 2. en yüksek ahşap yapı olarak biliniyor. İçine girip ihtişamını görmenizi tavsiye ederim.
Büyük Almaty Gölü
Deniz seviyesinden 2510 metre yükseklikte dağlar arasında kalmış, eşsiz turkuaz rengi ile her mevsim ayrı güzel yansımalarının olduğu benim en sevdiğim yerlerden birisi. Şehir merkezine araba ile 2 saat uzaklıkta, biraz pazarlık yaparak uygun fiyata taksi ayarlanabiliyor. 5km kala taksi sizi yolda bırakıyor ve yürüyerek ulaşıyorsunuz. Suyu içme suyu olarak kullanıldığı için göle girmek ve ya çok fazla yaklaşmak yasak. 24 saat bir bekçi tarafından gözetleniyor.
Medeo (Dağ)
Şehir merkezine 15 dakika uzaklıkta; herkes tarafından sıkça ziyaret edilen bir dağ,. Buradan farklı vadilere, şelalelere yürüyüşler yapılıyor. Medeo’yu dağları şehir ile bağlayan bir ana geçiş hattı olarak düşünebilirsiniz. Otobüs ile ulaşılabiliyor, üzerinde Sovyet Döneminde kurulmuş bir stadyum büyüklüğünde buz pateni pisti var. Kış aylarında bu pist gece 10’a kadar açık. Dağların ortasında eşsiz bir keyif ile buz pateni yapabiliyorsunuz. Dilerseniz önceden yaptırdığınız rezervasyon ile yamaç paraşütü yapabiliyorsunuz.
Chimbulak(Çimbulak) (Dağ)
Medeo’dan teleferik ile Chimbulak’a ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca araba ile de gidilebiliyor. Chimbulak’ta kışın kayak, snowboard vb. sporları yapabiliyorsunuz. Ayrıca gece kaymak için de uygun. Bunun için bir tesis kurulu, tesis etrafında çok sayıda dağ evleri var.
Dağlarda çok sayıda başıboş otlayan atları görebilirsiniz. Bu atlar ve Yurt adı verilen Kazak çadırı göçebe hayatın sembolleri olarak Kazakistan’da hala yaşıyorlar. Kazakistan en son yerleşik hayata geçen toplumlardandır.
Kapchagay(Kapçıkay) Gölü
Şehir Merkezine 1.5 saat uzaklıktaki Kapchagay, Almaty halkının yaz aylarında serinlemek ve yüzmek için sıkça ziyaret ettikleri 140km uzunluğunda baraj gölüdür. Çevresinde çok sayıda kumsal var. Kumarhaneler de Bu gölün çevresinde yer alıyor.
Charyn Kanyon
Grand Kanyon’un küçüğü olarak bilinen kanyon, şehirden araç ile 3-4 saat uzaklıktadır. Kazakistan’da şehirler arası yollar kötü durumda olduğu için tur ile gitmek hem ekonomik hem de daha güvenli.
Yaklaşık 150km uzunluğunda 300 metre derinliğinde, fakat asıl ziyaret edilmesi gereken bölüm 2km uzunluğunda Kale Vadisi olarak bilinen bölge. Kanyon içerisinde jipler ile safari turları yapılabiliyor ve ya 2km’lik bölümü yürüyerek, Charyn Nehir’ine ulaşabiliyorsunuz ve dilerseniz kenarında piknik yapıyorsunuz.
Altyn (Altun) Emel
Almaty’ ye yaklaşık 350km uzaklığında Ulusal bir parktır. Yolları kötü durumda olduğu için yaklaşık 6-7 saat sürmektedir. Parkın içerisinde volkanik dağlar, Aktau Kanyon’u bulunmaktadır.
Ayrıca 2 adet kum dağından oluşan Şarkı söyleyen kumlar olarak adlandırılan çölü andıran bir oluşum vardır. Rüzgârın eşliğinde uçuşan kumlar adeta bir orkestra gibi doğal müzik oluşturmaktadır. 120 metre yüksekliğinde 1.5 km uzunluğundaki kum dağlarını aşabilirseniz eşsiz bir nehir manzarası sizi karşılayacaktır.
Issyk(Issık) Gölü
Almaty’ye 70km uzaklıkta, dağların arasında yaklaşık 8000 yıl önce güçlü bir çığ düşmesi ile oluşmuş bir göldür. Çevresinde yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz. Dilerseniz dilek ağacınıza bir kumaş parçası bağlayarak dilek bile tutabilirsinizJ Chimbulak hariç şimdiye kadar anlattığım yerlerin hiçbirinde kafe, restoran veya büfe gibi yerler bulamazsınız. Tüm doğallığı ve vahşiliği ile Kazakistan’da doğa sizleri bekliyor. Bozulmadan görmenizi tavsiye ederim.

Yazar : Ezgi Akarsu

Share

Comments

  1. Merhaba Almaty Kazakistan turizm gece hayati ve is amacli seyahatlerinizde profosyonel ekibimle sizlerleyiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir