Amerika DS 160 Formu Nasıl Doldurulur?

Amerika DS 160 Formu Nasıl Doldurulur

Amerika DS 160 Formu Nasıl Doldurulur?

Pek çoğumuzun hayalidir Amerika seyahati ve tabi ki öncesinde yapmanız gereken Amerika Vizesi. Hal böyle olunca vizenin adımlarının ilk sırasında bulunan ve biraz da karmaşık yapısıyla bilinen; Amerika DS 160 Formu Nasıl Doldurulur? konusunu işleyelim dedik.
Öncelikle DS 160 formu; Amerika vize randevusu almanız için yapmanız gereken ilk işlemlerden biri. Tabi bu formu doldurmadan bazı bilgileri de yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Bu bilgilerin başında Amerika vizesi için biyometrik fotoğraf konusu var. Bu fotoğrafı istenen özelliklerde çektirip sonrasında da taratarak bilgisayarınıza yüklemeniz şart çünkü DS 160 forumunun ilk koşullarından biri uygun fotoğraf. Amerika vize ücreti konusuna da haricen değineceğiz.

Amerika DS 160 Formu İçin Fotoğraf


Bu ve benzeri biyometrik fotoğrafları herhangi bir fotoğrafçıda çektirmeniz mümkün ama siz yine de Amerika vizesi diye belirtin. Ben burada teknik detaylarından bahsedeyim ki hiç yoktan kontrol etme şansınız da olsun; Ölçüleri 5cm x 5cm olması ve çözünürlüğünün en düşük 600 x 600 piksel, en yüksek 1200 x 1200 piksel olması gerekiyor.
Sisteme yükleme yaptığınızda da fotoğrafın uygunluğunu gösteren bir işaret ve mesaj alıyorsunuz. Bu mesajı aldığınızda bilin ki her şey yolunda ve başvuru sürecine devam edebilirsiniz.
Diğer özelliklerden de bahsedeyim;
– Yüz, fotoğrafın yaklaşık yüzde 50’sini kapsamalı.
– Beyaz arka fona sahip bir fotoğraf olmalı.
– Buraya dikkat; Fotoğrafta gözlük takılmamalı.

Amerika DS 160 Formu İçin Başörtülü Fotoğraf

Şapka ve benzeri aksesuar takılmamalı ve üniforma ya da başı kapatacak eşarp, baş örtüsü giyilmemeli. Bunlar önemli konular çünkü fotoğraf sebebiyle geri dönebilirsiniz.
Eğer baş örtüsü giymek zorundaysanız şöyle bir durum söz konusu; fotoğrafta iki kulak ve alın açıkça görünmeli şeklinde bir ifade yer alıyor.

Adım Adım Amerika DS 160 Formu Doldurma

Gelelim asıl sorumuzun cevabına yani; Amerika DS 160 Formu Nasıl Doldurulur?

İlk adımda vize tipinizi seçerek devam edip; ardından ülke ve başvuru yapacağınız dili belirleyerek tıklıyorsunuz. Sonrasında açılan sayfada DS 160 Formu doldurmanın önceliğinden bahsederek bir link veriliyor. Hatta DS 160 Formu için linki de şuraya bırakayım.
Linki tıklayıp başlangıçta söylediğiniz “photo test” kısmını tıklayarak fotoğrafınızı yükleyin. Fotoğrafınız olumluysa tıpkı yüklediğim gibi bir onay alacaksınız. Sonrasında da; “Start An Application” sekmesini tıklayarak soruları cevaplamanız gerekiyor.

Size burada bir Application ID veriyor ve tavsiyem hemen bu ID numarasını kaydetmeniz çünkü kopma, bağlantı gitmesi v.s durumlarında (sizden kaynaklı olmasa da sistem atıyor arada sırada); Soyisminizin birkaç harfini, doğum yılınızı ve ID numaranızı ekleyip son olarak da şekildeki XYZQ yazılı alana girdiğiniz gizli soruyu yazarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Amerika DS 160 Formu İçin Medeni Hal


İlk sayfada isim soyisim gibi kısımları doldurduktan sonra size medeni haliniz ile ilgili bir de soru soruluyor. Burası karıştırılan bir konu çünkü seçenekler içinde; boşanmış ve dul var. Siz boşanmış kısmını seçerseniz; kişisel alan sorularında neden boşandığınız ve evlilik boşanma tarihleriniz ile birlikte neden boşandığınız soruluyor. Yok ben dul kısmını işaretliyorum derseniz o zaman da; eşinizin neden öldüğü ve ölüm tarihi ile ilgili sorular soruluyor. Geri dönmemek ve nerede yanlış yaptım dememek adına bu sekmeye dikkat edin derim.

Yardımcı Alanlar İşinizi Kolaylaştırır

Amerika DS 160 Formu Nasıl Doldurulur? konusunda en önemli noktalara değinmek çok daha yerinde olacak düşüncesiyle formlarda bulunan ve gözden kaçması mümkün noktaları belirtiyorum. Bunlardan bizi medeni durum oldu. Tabi buna benzer ve sizin takıldığınız konular olursa. Hemen yan tarafta bulunan “help” kısmını inceleyerek cevabı bulabilirsiniz.

Örneğin buradaki gibi; vatandaşlık numarası var ama “U.S. Social Security Number” istendiğinde bu alanın bizde olmadığı yan tarafta belirtiliyor. Sizde takıldığınız konularda bu ve benzeri alanları inceleyerek çözüm bulabilirsiniz.

DS 160 Formu Adres ve Telefon Bilgisi


Nam-ı diğer; “Address and Phone Information” sayfasında bulunan bilgiler hayli önemli. İş bitiminde ve randevu alındığında tüm bilgiler telefon ve e-posta adresinize geliyor. Ev ve yazışma adresinizin de kontrol edilmesi hayli önemli çünkü pasaportu elden değil PTT kargo aracılığıyla alıyorsunuz. Hal böyle olunca da adresi girdikten sonra hangi PTT şubesine bağlı olduğunuz teyidi isteniyor.

Konaklama, Uçak Rezervasyonları

Bu kısımda dilerseniz uçak bileti rezervasyonu gösterin ama ben göstermemiştim. Vize durumuna göre alacağımı aktarmıştım ama kalacağınız yeri bence bir otel rezervasyonu ile destekleyin. diğer bir alternatif de; arkadaş ya da tanıdığınızın yanında kalmak olacaktır.

DS 160 Formu Doldururken Kaydetme


Bilgileri girdikten sonra kayıt edip, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Olası bir kopma ya da tekrar bilgilere ulaşma konusunda da ana sayfada bulunan “RETRIEVE AN APPLICATION” kısmını tıklayarak forma başlarken verilen ID numaranızı girmelisiniz. Ardından gelen sayfaya gireceğiniz bilgileri de işleyerek kaldığınız yerden devam etmeniz mümkün.

Aileye Ait Bilgiler

Bu kısımda da anne ve babanıza ait doğum tarihi gibi bilgiler sorulacak yani kimlikleri yanınızda hazır bulundurun. Zaten pasaportunuz hemen elinizin altındadır diye düşünüyorum çünkü o da hayli işinize yarayacak argümanlardan.

Vize Bilgileri ve Seyahat Sebebi


Burada vize türüne göre seçim yapmanız gerekiyor. turistik vize B/B2 şeklinde adlandırılıyor ama siz yardım kısmına tıklayarak vize açıklamalarını da okuyabilirsiniz. Burada giriş yaptığınız ülkelerin listesi de sizden istenecek. Sırasıyla hepsini yazdığınıza dikkat edin. Bir de bu form ve bilgilerin sağlamasını yaparken sağ üstte bulunan; “Select Tooltip Language” kısımı Türkçe olarak işaretlerseniz yardım alanı da Türkçe olarak karşınıza çıkacaktır.

DS 160 Formu Tamamlandı ve Sıra Randevuda


Amerika DS 160 Formu Nasıl Doldurulur? kısmını bitirdikten sonra şuradaki adrese tıklayarak bu sefer Türkçe bir site ile karşılaşıyorsunuz. Burada bulunan seçeneklerden birini yani; “ABD Göçmen Olmayan Vize Başvurusu (DS-160) formunu doldurdum ve vize başvurusu yapmam gerekiyor.” kısmını işaretleyip yeni bir kullanıcı oluşturma kısmına ulaşıyorsunuz. Burada sistem sizden şifre oluşturmanızı ve irtibat bilgilerinizi girmenizi istiyor. Tıpkı bir foruma ya da sosyal medya ağına kaydolur gibi işlemleri yaparak ilerliyorsunuz.

Amerika Vizesi Ücreti Ne Kadar?

Bu kısımda da vize bedelini ödemeniz için bir alana yönlendiriliyorsunuz. Amerika Vize bedeli 2019 yılı itibariyle 160 USD ve bunu dilerseniz bankaya yatırıp dilerseniz de kredi kartınızla ödemeniz mümkün. Ödeme kısmında; ödeme yaptığınıza dair size bir onay kodu verilecek. Bu onay kodunu saklamanızda fayda var keza elinizde herhangi bir evrak ya da belge olamayacağı için en azından olumsuz bir durumda bu belgeyi ve numarayı gösterebilirsiniz.

Amerika Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?


Amerika DS 160 Formu Nasıl Doldurulur? yazısının sonuna doğru geliyoruz. Form dolduruldu, ödeme yapıldı. Son adımda da size en yakın randevu tarihi söyleniyor. Bu tarih her zaman farklılık gösterebilir. Örneğin; 22 Şubat tarihli başvuruda en yakın tarih 6 Mart gösteriliyordu ama siz sonrasındaki bir günü de seçebilirsiniz. Bu tamamen sizin seçiminiz ama günün her saati randevu olduğunu düşünmeyin. Sabah saatlerinde; 08:00’dan başlayarak 09:00 ya da 09:30 a kadar oluyor genelde randevular. Kendinizi buna göre hazırlamanızda fayda var.

Amerika Vizesi Randevusuna Götürülecek Evraklar

Ödeme yapılıp onay barkodlarını da gördükten sonra hazırlıklara başlayabilirsiniz. Onay kısmında detaylı olarak sizden istenen evraklar belirtiliyor ama size tavsiyem ne olur ne olmaz diye; yanınızda hesap bilgileriniz v.s gibi şeylere ait evrakları da bulundurmanız. Listede gösterilenin yanında şöyle bir ibare mevcut; “vize memurunun isteği doğrultusunda ek evrak talebinde bulunulabilir” yani siz tedbirinizi alın da gerisi kolay.

Amerika Vizesi Randevusunda Sorulan Sorular

Şahsi fikrim, deneyimim ve gördüklerimden yola çıkarak şunu özetleyebilirim; siz gitmeden vizenizin çıkıp çıkmayacağı belli oluyor. Kısa ve adeta sınır geçişlerinde yapılan konuşmalar yapılıyor. Sonrasında da bir kağıt verilerek onaylandığı söyleniyor ya da tam tersi.
İtiraz etme ya da başka bir söylemde bulunma şansınız yok ne yazık ki boşa çabalamayın derim. Vize randevumda red verilen arkadaşın çabaları da benzer şekilde olmuştu ama başarısızlığı değiştirmedi.
Adım Adım Amerika Vizesi Nasıl Alınır? yazısında vize görevlisi ile geçen konuşmayı da yazıp, deneyimim hakkında da biraz bilgi vermiştim.
Hayallerinizin kabul olması dileğiyle..
Vizesiz günlere..

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir