Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Amsterdam Schiphol Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Sizi bilmem ama benim ilk baktığım şeylerdendir havalimanı ile şehir merkezi ulaşımı. Tabi bir de havalimanı içerisinde para bozdurulup bozdurulmayacağı vs. Bu yüzden serinin ilk yazısı; “Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?” oldu.

Konusu açılmışken bahsetmekte fayda var; Amsterdam Schiphol Havalimanı dünyanın en büyük havalimanlarından biri ve yapımı 3 yıl sürmüş. Bununla birlikte Avrupa’nın en işlek havaalanlarından biri olma özelliğine de sahip.
Gelelim asıl konumuza yani; Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Tren İle Ulaşım

İlk sıraya en basitini ve en temizini koydum. Avrupa’nın en sevdiğim yanlarından biri bu. Ulaşım konusu her daim çeşitli ve kolay. Evet her ülkenin kendine has güzelliği var ama Asya ülkelerine gidince karşınıza çıkan; “acaba hangi yolu kullansam kazıklanmam” gibi bir sorun burada yok.
Şu gördüğünüz NS yani Nederlandse Spoorwegen cihazlarının yanına gitmelisiniz. Buradan kredi kartınızı kullanarak bilet alabilir ve yola çıkabilirsiniz. Yapmanız gereken şey; kredi kartınızı bu sarı cihazlarda bulunan bölmeye takmak ve gitmek istediğiniz rotayı seçmek.
Schiphol Airport – Amsterdam Centraal seçeneğini işaretleyip sonra da ödeme yapmak. Yolculuk 20 dakika kadar sürüyor ve en hızlı yol bu.

Not:
Eğer telefonunuza uygulama yüklerseniz çok daha kolay ve 1 € daha ucuz olduğunu unutmayın. Yine aynı şekilde durak seçip kredi kartı bilgilerinizi girerek bilet alıyorsunuz. Telefonunuza gelen QR kod ile geçiş sağlıyorsunuz.
Ben tüm seyahatimi böyle yaptım ve ekstra bir kesinti yapmadı. Kur ne ise o şekilde çevirip hesabınızdan düşüyor.
Uyarı: söylemekte fayda var. Trene binerken telefonunuza gelen qr kodu okutup öyle geçmeniz gerekiyor. Aksi halde kaçak binmiş oluyorsunuz ve bilet bedeli + 50 € kadar ceza ödemek zorunda kalırsınız. Buna dikkat edin derim çünkü trenlerde sık kontroller yapılıyor.

Otobüs İle Ulaşım

En kolayı en başa yazdım demiştim ve tren gerçekten bu konuda iyi ve hızlı. Bir de otobüs var tabi ve trene kıyasla daha uzun bir yolculuk süresi bulunuyor. Her 15 dakikada bir hareket eden otobüsler, 35 dakika sonunda şehir merkezine ulaşıyor. Connexxion’s 39 kırmızı otobüsleri Schiphol Havalimanı çıkışında görebilirsiniz ve bunların ücretleri de 5 €.

Taksi İle Ulaşım


Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir? konusunun son ayağı da taksi. Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan Şehir Merkezine taksiler ortalama 40 €gibi bir ücrete gidiyor. Gece ve gündüz aynı fiyat yani fiks ama özel günler, tatil vs zamanlarında fiyat değişebiliyormuş.
Tabi burada da taksilerle ilgili sorunlar yaşamamak adına; havalimanı taksilerini kullanmanız öneriliyor. Yolculuk aşağı yukarı 20 dakika kadar sürüyor ve dikkat etmeniz gereken şey de sıra.
Malum uçuş yoğunluğu tatil vs gibi durumlarda uzun kuyruklar oluşabiliyor. Bunun da bir çözümü var. 55 € gibi bir bedel ödeyerek taksiyi rezerve edebilirsiniz ve uçuşunuz bitip valizinizi alınca direkt taksiye geçebilirsiniz. 15 €fazladan ödemiş oluyorsunuz ve bunun için Amsterdam Schiphol Havalimanı’na telefon açıp rezervasyon yapmanız gerekli.
Şuraya da web adresini ekleyelim isteyen direkt ulaşabilsin.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir