Ankara Kaplıcaları

Ankara Kaplıcaları

Ankara Kaplıcaları

Yılın ilk karı yağıp bir de soğuk kendini hissettirince, akla ilk gelen tatil alternatiflerinden termaller. Bildiğiniz üzere yurdumuzun çeşitli yerlerinde de mevcut bu termaller ama konumuz bu sefer Ankara kaplıcaları ve tabi detayları.
Sebebine gelince; ulaşım alternatifi, büyük şehir ve özetle imkan çeşitliliği diyebiliriz. Gelin bu konuyu biraz daha irdeleyelim.

Ulaşım Kolaylığı

Kısıtlı tatil günleri, yolda geçirilen süre, ülkemizin orta noktası gibi konuları düşününce ideal bir lokasyon. İstanbul’a yakınlığı ve neredeyse günün her anı uçak olması da ayrı bir konu ama diğer şehirlere de neredeyse eşit mesafede bulunuyor.
Uçak ile ulaşım düşünenler için; trafik yoğunluğu ve uçuş fazlalığından dolayı da uygun bilet bulmak hayli kolay. Son dakika arama yapıp hem istediğiniz saate hem de bütçeye bilet bulmanız hiç de zor değil.

Alternatif Çeşitliliği


Konuyu derinleştirmeye pek gerek yok aslında ama Ankara Otelleri yazarak arama yaptığınızda bile her bütçeye uygun otel bulmanız mümkün. Termal otel ya da şehir oteli hatta tarihi konakları bulup güzel bir tatil yapabilirsiniz. Bunun yanında yeme içme ve Ankara gezilecek yerler kısmında da aynı durum söz konusu.
İş için pek çok kez Ankara’ya gitmiş biri olarak şunu söyleyebilirim; şehrin dışında gezilip görülesi pek çok yer var. Özellikle İstanbul üzerinden geliyorsanız bu alternatifler çok daha fazlalaşıyor. Üstelik saydıklarım sadece gezilip görülecek yerler de değil. Yürüyüş rotaları, birbirinden zengin doğal güzellikler de bunlar arasında. Özetle siz Ankara gezilecek yerler diye bir liste çıkarsanız; şehrin çevresinde ve yakınlarında da çok alternatif çıkacaktır.

Kaplıca Nedir? Kaplıca Kelimesi Ne Anlama Geliyor?

Etimoloji sevdiğim için kaplıca kelimesinin de hemen açıklamasına bakma gereği duydum tabi. Kelimeyi oluşturanlar; kapalı ve ılıca sözcükleri. Ilıcanın üzerine bir hamam v.s yapılınca buna kapalı ılıca dolayısıyla zamanla kaplıca denmeye başlanmış. Kaplıca kelimesi de aynı zamanda ılıca anlamına da geliyor.

Ankara Kaplıcaları Listesi

Gelelim asıl konumuza yani Ankara kaplıcaları kısmına. Gezilecek yerler, otel ve imkan kolaylıklarından bahsettik. Şimdi de kaplıcalar ya da termal oteller nerede diye bir başlık açalım.

Kızılcahamam Kaplıcaları

Kızılcahamam Kaplıcaları sanırım listenin en ünlülerinden biri. Şehir merkezine yaklaşık 70 km civarında bir mesafede bulunan ilçenin kaplıcaları; Roma İmparatorluğu zamanına dayandığı söyleniyor ve günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. Küçük Kaplıca, Büyük Kaplıca ve Sey Hamamı gibi çeşitli özellikleri bünyelerinden barındıran şifalı suları Kızılcahamam’da bulmanız mümkün.

Beypazarı Kaplıcaları

Özellikle deri hastalıkları için tercih edilen yerlerden birisi de Beypazarı. İlçede bulunan; Tahtalı Kaplıca ve İçmeleri ve Kapullu Kaplıcası en bilinenlerden. Tabi Beypazarı’na gelince gezmek, güzel fotoğraf kareleri yakalamak da programınızda olmalı.

Haymana Kaplıcaları

Hamam ve kaplıcalarıyla meşhur bir başka ilçe de Haymana. Merkeze 75 km mesafede yer alıyor ve kaplıca konusunda epey ismi bilinir yerlerden. Özellikle eklem, kas sorunları ile ilgili tedavilerde tercih edildiğini de söylemekte fayda var.

Kışın Soğuk Günlerinde Kaplıca

Özetle; ulaşım kolay, imkanlar geniş ve alternatif çeşitli olunca size de plan yapmak düşüyor. Haritadan lokasyonlara bakınca; kaplıcaların da farklı noktalarda olduğunu, gezilip görülecek yerler anlamında da farklı zenginliklere sahip olduğunu göreceksiniz.
Sağlıklı günler..

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir