Atatürk Arboretumu Nerede, Nasıl Gidilir?

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Nerede, Nasıl Gidilir?

Atatürk Arboretumu, belki de en ihtiyacımız olan yerlerden birisi İstanbullular olarak.
Durum öyle bir hal aldı ki, yeşil alan neredeyse İstanbul sınırları içerisinde yok denilecek boyuta geldi. İşte Atatürk Arboretumu tam da böyle bir alan bizler için.
Atatürk Arboretumu, her mevsim güzel. Şu veya bu tarihte gitmek en güzel zamandır demiyorum çünkü doğa bana göre her zaman içten, her zaman büyüleyici.
Şahsi fikrimi sorarsanız; sonbahar ve yaprak dökümünde başka güzel olduğunu söylemeliyim. Bu yüzden Adım Adım İstanbul dosyasına eklemek için; sonbaharda Atatürk Arboretumu’nun yolunu tuttum.
Kısa bir de not geçeyim şurada; Arboretumu gezisi sonrasında piknik yapabilir ya da Belgrad Ormanlarında yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Arboretum Ne Demek ?

Atatürk Arboretumu

Arboretum; bilimsel gözlem ve araştırma amacıyla kurulan tabiat parklarına verilen isim anlamına geliyor.
Atatürk Arboretumu, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri ile öğrencileri olmak üzere ilgili olan herkese açık bir canlı laboratuar olarak hizmet veriyor.

Nasıl Gidilir ?

Özellikle toplu taşıma ile bir çok alternatif var. Bunları aşağıda sıralayacağım. Haliyle toplu taşımanın gelişmesi ile yeni alternatifler de olacaktır ama bildiklerim bunlar.
Toplu Taşıma ile;
42T Taksim- Bahçeköy, 42M Zincirlikuyu Metrobüs Durağı-Bahçeköy, 153 Sarıyer-Bahçeköy, 42HM Hacı Osman Metro – Bahçeköy, 59RK Rumeli Hisarüstü – Boğaziçi Üniversitesi
Özel Araç İle; Maslak – Sarıyer İstikameti – Orman Bölge Müdürlüğü – Hacı Osman-Orman İçi Bahçeköy Kilyos Yolu – Bahçeköy
Detaylı bilgi ve değişebilecek saatler için siz yine de İETT Hat Hareket saati tablosunu kontrol edin.

Atatürk Arboretumu

Gördüğünüz gibi ulaşım için çok alternatif var ve imkanınız varsa hafta içi gitmenizi tavsiye ederim. Aksi takdirde hafta sonları inanılmaz derecede kalabalık oluyor. Bir de fotoğraf çekmek istiyorum derseniz bu hepsinden zor çünkü düğün fotoğrafçıları deyim yerindeyse alanı işgal eder durumundalar.

Giriş Ücretleri ve Çalışma Saatleri

08:30 – 20:00 (yaz ayları)
08:30 – 17:00 (kış ayları)
Hafta içi : Öğrenci 2 TL / Tam 5 TL
Hafta sonu : Öğrenci 5 TL / Tam 15 TL
Evlilik,nişan,sünnet Fotoğraf Çekimi : 413 TL + KDV
Düğün ücretini Ziraat Bankası Sarıyer şubesine yatırıp dekontla gitmeniz gerekiyor. Ödediğiniz bedel karşılığında toplam 6 kişi ile Atatürk Arboretumu’na girebiliyorsunuz.
Orman Fakültesi Öğrencileri için ücretsiz.
Müze kart geçmiyor.
Not : Pazartesi günleri kapalı
Bazı kaynaklarda arboretuma köpekle girilebiliyor denmiş ama bu yanlış bir bilgi. Kapıda da tabelası var ve köpekle girmek yasak.
İstanbul’un ender kaçış noktalarından biri olan Atatürk Arboretumu’na gidip bol bol yürümeli ve her mevsim güzelliklerin tadını çıkarmalı.
Detaylar zaten yukarıda, size düşen vakit ayırıp yola çıkmak

Share

Comments

  1. Atatürk Arboretumu : Haziran 13, 2017 at 11:36 pm

    merhabalar, yazınız için teşekkürler. yakın zamanda giden biri olarak bilmenizi isterim ki bir çok yenilikler var ve fiyat değişiklikleri de mevcut. eğer yolunuz düşerse tekrar uğrayın derim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir