Atina’da Gezilecek Yerler

Atina'da Gezilecek Yerler

Atina’da Gezilecek Yerler

İtiraf etmeliyim ki Atina beklediğimden güzel bir şehir. Gerek Atina yemekleri gerekse Atina’da Gezilecek Yerler konularında hayli güzel noktalar kaydettim hafızama.

Öyle ki; turum biter bitmez; Atina Gezi Rehberi ya da Atina’da Gezilecek Yerler yazılarını yazmak yerine ben Atina’da Nerede Ne Yenir? yazısını yayınladım.
Sebebine gelince; şehirde pek çok köklü yeme içme mekanı mevcut. Bunun yanında Yunanistan ile ilgili şu bilgiyi de paylaşmalıyım; Dünya’nın en çok arkeoloji müzesine sahip ülkesi Yunanistan. Bunun yanında yılda 16 milyon civarı bir turist potansiyeli var ki bu ülke nüfusundan fazla bir sayı. Belirtmekte fayda var Atina; ülke nüfusunun %40’ından fazlasını barındırıyor yani 100 kişiden en az 40 tanesi Atina’da yaşıyor.
Özellikle gençler ve orta yaştakiler İngilizce konusunda oldukça iyi. Şehirde İngilizce dil bilginiz ile rahatlıkla gezebilirsiniz. Hazır konusu açılmışken Yunanca’nın da Avrupa’nın en eski dili olduğunu söylemeden geçemeyelim.

Atina’ya Nasıl Gidilir?

Tabi bir diğer konu da Atina’ya ulaşım. Aslında kuş uçuşu yakın mesafe ama kara yoluyla gitmek istediğinizde biraz sürüyor bu yolculuk. Bu yüzden ara ara uçak biletlerini kontrol etmekte fayda var.
Özellikle Aegean Airlines uçuşları sıklıkla ve uygun fiyatlara bulunabiliyor. Biletleri incelemek ve seyahat planı yapmak için tıklayabilirsiniz. Ben gidiş ve dönüşlerde Aegean Airlines kullandım. Yolcu programına kayıt olarak indirimler ve kampanyalardan da faydalanabiliyorsunuz.

Atina’da Ulaşım


Atina’da Gezilecek Yerler listesi yapıp bir de üstüne biraz uzak noktaları da ekledikten sonra bu kısma da değinmeli. Ben yürümeyi çok seviyorum ve hayli de yürüyorum. O yüzden şehirde gideceğiniz yerleri haritadan işaretleme yapınca yürüyerek gezilebilecek bir yer olduğunu göreceksiniz. İşinizi kolaylaştırmak ve ulaşımı daha uygun bir hale getirmek için size; Yunanistan merkezli The Beat uygulamasından bahsedeyim. Bizdeki taksi uygulaması şeklinde çalışıyor ve uygulamayı indirerek kullanabiliyorsunuz. Dilerseniz öncesinde de rezervasyon yapıp işinizi şansa bırakmamış oluyorsunuz. Havalimanı ve şehir merkezi arasında taksi kullanmak isterseniz bu şekilde taksi ayarlayabilirsiniz.

Atina’da Konaklama

Şehirde pek çok konaklama alternatifi mevcut. yıllık gelen turist sayısı; gerek yaz gerekse kültürel turizm konusundaki yoğunluğu da göz önüne alınca seçeneklerin ardı arkası kesilmiyor. Hostel, otel, ev kiralama gibi pek çok seçenek mevcut.
Ben size deneyimlediğim iki yerden bahsedeceğim. Bunlardan biri hostel ve aynı zamanda otel olarak hizmet veriyor. Diğeri de güzel bir otel.
Başta belirtmemde fayda var; iki yeri de ayrı ayrı sevdim. Hem hizmet hem kahvaltı hem de lokasyon açısından oldukça iyiler.

Airotel Alexandros

Yorumlarda herkes kahvaltıdan bahsediyordu ve deneyimleyince ne denli haklı olduklarını öğrenmiş oldum. Odaları, otel imkanları ve kahvaltısı gerçekten çok iyiydi. Airotel Alexandros‘un lobi kısmında bulunan ortak alan; genelde hostellerde bulunan ve kaynaşmak için insanların toplandıkları bir alan gibiydi. Ben çok beğendim ve çeşitli oyun alanları da bulunuyordu. Tabi film izleme ve çalışma alanları da mevcut. Buradan da dilerseniz metro ya da farklı ulaşım seçenekleri ile ulaşım mümkün.

City Circus Hostel


Atina’ya geldiğimde yine burada kalırım dediğim yer hatta uzo tadımlarına da keşke katılsaydım diye hayıflanıyorum.
Hostel ama özel odaları da mevcut yani otel şeklinde de konaklayabiliyorsunuz. Çeşitli organizasyonları oluyor ve dekorasyonu harika. Hatta fotoğraf ufak bir ipucu da vermiş olacak size. Tavsiyem; günlük programa bakmanız. Bazen uzo tadımı, bazen hostel bünyesinde bir organizasyon; bazen de benim katıldığım gibi bir Yunan şarap tadımına dahil olabilirsiniz. Üstelik bu tadımlar ve aktiviteler de hayli ucuz. City Circus Hostel‘in dekorasyonu kadar bulunduğu sokakta yer alan duvar resimleri de ilginizi çekecektir.

Yunanistan Schengen Vizesi

Bildiğiniz üzere ülkeye gitmek için Schengen vizesi almanız gerekiyor. Kendi deneyimlerim ve duyumlarımdan yola çıkarak; Yunanistan’ın vize konusunda bonkör olduğunu söyleyemeyeceğim. Kısa süreli vize vermesiyle bilinen bir ülke. Siz de vize alırken bu detayı göz önünde bulundurun derim. Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır? yazısında da deneyimlediğim bu süreci adım adım anlattım.

Atina’da Gezilecek Yerler

Ülke ve Atina’ya dair kısa başlıkların ardından şimdi; Atina’da Gezilecek Yerler kısmına gelelim. Yine maddeler halinde ilerleyip en eğlenceli ve en güzel noktaları listeleyelim.

Akropolis


Şehirde ilk Akropolis’i ziyaret etmedim ama bence en önemli noktası burası. Millattan önce 5. yüzyıldan günümüze kadar ayakta kalabilen bir yapı düşünün. İşte o yapının adı Akropolis yani “Yukarıda Yer Alan Şehir” anlamına geliyor. Ayrıca Akropolis; demokrasinin doğduğu şehir olma özelliğini de taşıyor. Burada yazdığım birkaç cümle ile ifade etmek zor o yüzden siz de Akropolis’ girip şöyle havasını teneffüs edin hatta bir tur aracılığıyla girerseniz çok daha iyi bir bilgiye sahip olabilirsiniz.
Benim bu yönde size tavsiye edebileceğim bir tur olan; Be A Greek ile irtibata geçebilirsiniz. Çeşitli turlardan birine katılıp hem tarihsel serüveni dinler hem de şehri yürüyerek gezme şansına sahip olursunuz. Tabi buarda tercih sizin..

Akropolis Müzesi

Her ne kadar çok müze ziyareti düşünülmese de; Atina’da Gezilecek Yerler listesinde Akropolis Müzesi de olmalı. Pek çok eser bu müzede sergileniyor ve görülmeye değer.

Monastiraki Meydanı

Çantamı otele bıraktıktan sonra ilk gittiğim yer oldu burası. Gariptir ama ayaklarım götürdü beni bu meydana, daha doğrusu kalabalığa kapılıp burada buldum kendimi. Her daim kalabalık olan bu meydan şehrin en turistik noktalarından biri. Meydanda eski bir cami, kilise ve çeşitli tarhi yapılar bulunuyor. Tabi eski cami günümüzde işlevini yerine getiremiyor. Ziyarete de kapalı olduğunu belirtmekte fayda var. Meydan gerçekten hem renkli hem de pek çok şeyi içinde barındırıyor. Kahve içebileceğiniz mekanlar, meyve satıcıları ve olanca kalabalığı burada görebilirsiniz.

Plaka


Monastiraki Meydanı’ndan sonra yine kalabalığa karışıp Plaka semtine gitmiştim. Semt ya da mahalle bilmiyorum ama şehirden çıkıp sanki yazlık bir adanın sokaklarını yürüyormuşsunuz hissini veriyor. Hem turistik hem de bir o kadar şehrin parçası bir mahalle gibi burası. Sokaklarını gezebilir sonrasında da oturup bir şeyler içebilirsiniz burada.

Ermou Caddesi


İstanbul’a gelmiş ve İstiklal Caddesi’ni gezmiş herkesin benzettiği yer burası. Tabi nüfusa kıyasla biraz daha ufağı ama gerek mimarisi gerekse işlevi açısından aynı diyebilirim. Alışveriş yapabilir ya da sadece bu caddeyi benim yaptığım gibi boydan boya gezebilirsiniz.

Parlamento Binası


Bu binanın önünü hiç boş bulamadım ben. Gece de gittim gündüz de ama yok. Her daim birileri var ve kıyasıya fotoğraf çekmek için yarışıyor. Gün içerisinde buraya gidecek olursanız; saat başından biraz önce gidip pozisyonunuzu alın derim. Özellikle nöbet değişimi hayli ilgi çekici ve güzel. Askeri üniforma ve tören düzeni de fotoğrafçıların gözdesi. Unutmamanız gereken kısım da; basamağın aşağısında durup fotoğraf çektirebiliyorsunuz yani askerlerle karem olsun derseniz buna dikkat edin. Aksi halde nöbetçi askerler tarafından uyarılırsınız.

Atina Milli Parkı (National Garden)


Parlamento Binası’nın hemen yakınında bulunuyor bu park. Dinlenmek, şöyle gezip etrafı görmek adına güzel bir kaçış alanı. Ayrıca içeride çeşitli hayvanları da görme şansınız var. Günlük molanızı verebileceğiniz bir yer burası. Şehrin içinde ama pek şehirde değil gibi..

Bit Pazarı (Monastiraki Flea Market)


Turunuza burayı da ekleyin derim. Hem şehre özgü hem de tam sevdiğim tarz şeyler var burada. Aslında tipik bir bit pazarı ama bunun yanında; salaş mekanlar, kafeler ve restoranları da bulmanız mümkün.

Kolonaki

Şık Kolonaki de deniyor buraya. İstanbul’daki Nişantaşı gibi düşünün. Birlikte gezdiğim Yunan arkadaşların da benzetmesi bu yönde olmuştu. Şık tasarımlar, dünya mutfağından mekanlar, orta ve lüks ölçekli restoran ile kafelerin bulunduğu bir lokasyon burası. Belki farklı bir şeyler yemek ya da bu ortamı da görmek isterseniz diye listeye ekliyorum.

Atina İllüzyon Müzesi (Museum of Illusions Athens)


Eğlenceli kareler çekmek, sosyal medya hesabınızı zenginleştirmek için güzel bir müze burası. Gençlerin ve öğrencilerin uğrak mekanı. Çeşitli alanlar var ve dilediğiniz kareleri çekip güzel anılarınızı saklayabilirsiniz. Ayrıca müze girişinde satılan çeşitli hediyeleri de almanız mümkün. Detaylı bilgilere ve ziyaret saatlerine; Museum of Illusions Athens adresini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Poseidon Tapınağı (Temple of Poseidon)

Atina’da Gezilecek Yerler listesinin bonusu olsun bu da. Şehir merkezine 70 km civarında bir mesafede bulunuyor. Bu sebeple tur ile anlaşmanızda fayda var.

Ben Alternative Athens ile bir tur ayarlayıp hem rehberli destek aldım hem de tam zamanında yani gün batımında tapınağa ulaştım. Buraya kesinlikle gün batımından önce gelmelisiniz. Zaten gün batar batmaz tapınak ziyarete kapanıyor bu bilgi de aklınızda olsun.
Burası; Atinalıların askerleri uğurladığı, Kral Aegeus’un kendini denize bıraktığı bir nokta ve fotoğraflarda da gördüğünüz gibi en uç nokta. Manzarası ve gün batımı gerçekten emsalsiz. Rüzgar faktörünü düşünerek yanınıza bir ceket almayı ihmal etmeyin. Gerek mitolojide gerekse halk dilinde anlatılan efsanelerde bu tapınak ile ilgili pek çok bilgiyi görebilirsiniz. Antik çağlardan günümüze ulaşması bence en etkileyici kısımlardan. Tabi halk açısından önemi de öyle.
Ufak bir de not iliştireyim; taş kütlelerinin oyulmasına dikkat edin. Norveçlilere ait yazıların bile olduğunu göreceksiniz. Poseidon Tapınağı korunmadan önce pek çok kişiyi de misafir etmiş.

Daha fazlası var..

Tabi Atina’yı bu maddelere sığdırmak pek adil ve yeterli olmaz. Şehrin çevresinde ve şehir içinde pek çok görülmesi gereken yer ve tadılması gereken lezzetler var. Yunanistan tarafından hazırlanan DiscoverGreece.com adresine ulaşıp Türkçe dil desteğiyle bilgi alabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir