Atina’da Nerede Ne Yenir?

Atina'da Nerede Ne Yenir

Atina’da Nerede Ne Yenir?

Bu zamana kadar atladığım ama lezzetleriyle aklımda kalan şehir oldu Atina. Aklımıza Yunanistan denilince her ne kadar adalar gelse de Atina ve çevresi de oldukça ilgi çekici geldi bana. Tabi Atina’da Nerede Ne Yenir? yazısı da böyle bir gezinin ardından çıktı.
Atina lezzetleri listemin pek çoğunu Culinary Backstreets tarafından gerçekleştirilen; Your Culinary Secrets of Downtown Athens ile deneyimledim. Siz de Atina seyahatinizde böyle bir tur yardımıyla lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. Detaylar için tıklayın.
Bir diğer alternatif de buradaki rotaları takip etmek tabi. Yemek turunun güzel yönlerinden bahsetmek isterim size biraz; sosyalleşmek en önemli kısımlardan daha doğrusu herkes yemeği paylaşıyor ve tur ortalama 7-8 kişi ile yapılıyor. Yemeğe dair bilgilerin paylaşılması da en sevdiğim konu tabi. Mesela Yoğurt, bal ve ceviz karışımını yemek var ama bir de hikayesi nedir v.s diye dinlemek ya da yemeğin kültürdeki yerini öğrenmek var. Bence bu da emsalsiz bir deneyim. Yazıya alternatif olarak bir de Youtube videosunu paylaşayım sizinle. Hem kanala abone olabilir hem de bu yazının görüntülere aktarılmış halini bulabilirsiniz.

Ben Atina’da Nerede Ne Yenir? yazısını şöyle maddeler halinde ve bir rota çıkartacak gibi paylaşayım sizinle..

Yunan Simidi Koulouri


Atina’da herhangi bir yerde bulabileceğiniz koulouri ya da okunuşuyla kuluri bizdeki simidin kardeşi. Gerek görüntüsü gerekse şekli oldukça benzer ama tadı biraz farklı. Bunu tadınca daha iyi anlayacağınızdan eminim. Monastiraki Meydanı‘na gidip koulouri tezgahına uğrayıp ardından yolunuza devam edebilirsiniz.
Bu tezgahlar sarı renkte olmasıyla dikkat çekiyor ve şehirde de sarı rengi gören koulouri almak için harekete geçermiş ya da taksiye binmek için.

Sabah Kahvesi – Mokka


Umarım elinizdeki koulouri hala duruyordur çünkü Yunanistan’da koulouri kahve ile birlikte yenirmiş daha doğrusu eskilerden kalma bir gelenekmiş bu. Koulouri alınır ardından da kahve alınarak içine banıp banıp yermiş eskiler. Siz de Mokka’da kahvenizi alıp hem etrafı seyredip hem de güzel bir keyif yaşayabilirsiniz. Ortamdaki koku çok güzel gelip geçeni seyretmek, etraftaki amcalarla iki çift lafın belini kırmaya çalışmak paha biçilemez.
Tatlı isteğinizi şöyle reçel gibi bir şeyle bastırmak isterseniz; mekanda satılan bebek patlıcan reçeli de nefis. Bence kesinlikle denenmeli. Mekanın lokasyonunu da şöyle bırakayım.

Et ve Balık Pazarı


Burada yemek ya da yememek size kalmış ama hemen yürüme mesafesinde bulunan bu pazarı gezmeden dönmeyin. Adı aslında Central Municipal Athens Market olarak geçiyor. Şuraya lokasyonunu bırakayım da kolayca bulun. Et kültürü ve fiyatlarını, balıkları ve bunun haricindeki deniz ürünlerinin en tazesini bulabileceğiniz bir yer burası.

Ahh O Zeytinler


İtiraf edeyim aklım kaldı burada. Neden daha fazla zeytin almadım diye de hayıflandım. Et ve Balık Pazarı’nın karşısında bulunan minik bir pazardaki tezgaha gidip; hem çeşitli zeytinleri denedim hem de hangisinin damak tadıma daha uygun olduğunu anlamış oldum. Sonrasında tekrar gelip tekrar zeytin aldım buradan ve size de tavsiye ederim.
Hatta şöyle bir bilgi de paylaşayım; yurtdışına götüreceğinizi söylerseniz ve vakum isterseniz 0,50 €fark ödeyerek vakumlu paket de yaptırabiliyorsunuz. Pazarın diğer kısımlarında; sebze ve meyve de bulunuyor. Yönlendirmiş gibi olmak istemem ama sebzeleri, özellikle domatesleri bir deneyin.

Köfte ve Rakı İçin Karayanis


Balık Pazarı’nın hemen içinde ufak bir dükkan burası. Köftesi ve Tsipouro yani yüksek alkollü rakısı meşhur. Bir çeşit boğma rakı da denebilir aslında. Hoş sohbet ve oldukça ilgili birisi. Tam bir esnaf lokantası burası hatta büfesi de denebilir. Uygun fiyatlı ve lezzetli bir yer. Şöyle minik bir tabak yaptırdık ardından da Tsipouro söyleyip buzla içtik. Abi ile sohbet edince ve benim de sevdiğimi anlayınca anlatmaya başladı. Her sabah kahve niyetine bir kadeh atıyorum öyle güne başlıyorum dedi. Ben burayı çok sevdim ve siz de zaman ayırıp uğrayın hatta bir selamımı söyleyin derim. Hatırlaması için fotoğrafımı da gösterebilirsiniz.

Lokma Yemeden Olmaz!


Mekanın adı Loukoumades Ktistakis yani anlayacağınız üzere Loukoumades bizdeki lokma. 1912 yılında kurulmuş burası ve minik bir tezgahı var. İçeri girdiğinizde hazırda lokma bulmanız pek olası değil. Bekliyorsunuz abi lokmayı yapıyor ve sıcak sıcak alıp ya mideye indiriyor ya da eve götürüyorsunuz. Lokmanın üzerine tarçın ve susam serpiştirerek servis ediliyor.
Söylenene göre sahipleri de İstanbul’dan gelmişler zamanında ve sonraki kuşaklar da lokma işini devam ettiriyormuş. Mekan aslına ve özüne uygun bir şekilde günümüze kadar gelmiş. Ben hem dekorunu hem de lezzetini çok sevdim. Üstelik lokma seven biri olarak da hayli başarılı buldum.

Ayaküstü İki Souvlaki


Souvlaki
yani bizim kebap bu. Mekanın adını da vereyim size; Lefteris O Politis. Evet biraz zor ama notunuzu alın ve burası da yürüyerek ulaşabileceğiniz bir mesafede yer alıyor. Fiyatlar uygun ve lezzet on numara. Dilerseniz yanına bira da içebilirsiniz yani her yerde olduğu gibi burada da alkol satışı mevcut. Kapıda pek çok kişi ayaküstü souvlaki yiyor ve siz de bu kervana uyarak masada bir yer kapabilirsiniz.
Ben yine de uyarayım; rota uzun ve pek çok lezzet durağı var. Siz ona göre yiyin rehavete kapılmayın..

Yoğurt ve Sütlü Tatlılar İçin Stani

Yine aklımı alan bir noktadayız. Stani 1931 yılında kurulmuş ve günümüzde de hizmete devam ediyor. Yoğurdu ve tatlıları ile gerçekten harika. Ben; helva, galaktoboureko (laz böreği) ve Yiaourti Me Meli denilen yoğurt, bal ve ceviz karışımını yedim. Evet bunları yedim ama helvadan biraz aldım. Doğrusu bizim irmik helvası ile aynı diyebilirim ama diğerlerine haricen değinmek isterim.

Galaktoboureko; demin bahsettiğim gibi bizim laz böreği ve tadı muhteşem. Ağır değil üstelik lezzeti ve kıvamı da tam yerinde. Yiaourti Me Meli hakkında da ön yargılı davranabilirsiniz ama deneyin öyle karar verin. Yoğurt harika, üzerine bal ve cevizi de koyup servis ediyorlar o kadar.
Bu yoğurtlu karışım düğünlerde servis edilirmiş. Yoğurt; sağlıklı bir hayat, ceviz çok çocukları olsun diye ve bal da tatlı bir yaşamları olsun diyerek verilirmiş.
Atina’da Nerede Ne Yenir? yazısında mutlaka uğrayın dediğim yerlerden biri de burasıydı. Tabi bunun haricinde milföy ile yapılan tatlıları da var ama özellikle bu saydığım ve denediğim tatlıları meşhurmuş. Rehberimiz Konstatine çocukluğundan bahsetti buradayken. Babası ödül olsun diye buraya getirir ve milföylü tatlılardan alırmış ona. Haliyle mekan eski olunca anıları da bol oluyor.

Biraz dinlenmeli

Yunanistan’da bol miktarda ve çeşitte bira var. Üstelik hemen her yerde de bulabiliyorsunuz. Baktınız yorgunluk çöküyor üzerinize; hemen bir mekana geçip keyifle mezelerinizi yiyip ardından da biranızı yudumlayın.
Benim gittiğim bu mekan pasaj içinde ama mahalle kültürünün hakim olduğu bir yerdi. İnsanların sohbet ettiği, tuvalet için ortak anahtarın kullanıldığı bir mekan. Bunun gibi pek çok mekan var Atina’da ve herhangi bir mekana geçip aynen şöyle bir tabak isteyip keyfini çıkarabilirsiniz.

Biraz Deniz Ürünü ve Dinlenme


Mekanın adını söylemeye çalışmayın cidden çok zor. Rotamızda taverna olmadan ve deniz ürünleri ile yeteri kadar içli dışlı olmadan bir tur olamaz diyerek; To Triantafyllo tis Nostimias adlı mekana geldik. Atina’da Balık Nerede Yenir? sorusunun da cevabı aslında burası. Bu arada size ismin zor olduğunu söylemiştim o yüzden siz lokasyonu takip ederek gidin derim. Burada deniz ürünü, mezeler ve çeşitli yemekleri bulabilirsiniz. Rezervasyon v.s yapılmıyor ve mekan hayli kalabalık.
Pasajın içine girerek ulaştığınız bu yerin fiyatları da makul. Gelenlere bakınca pek turist göremiyorsunuz. Daha çok yerel halkın ve amcaların tercih ettiği mekanlardan burası da. Turistik değil anlayacağınız. Arka fonda Yunan müzikleri ve lezzetli tatları ile aklınızda kalacak yerlerden.

Atina’da Bir İtalyan: Frankie Restaurant


Gün boyu Yunan yemekleri ve deniz ürünleri derken birkaç tane de farklı konseptte mekan önermeli diye düşünerek eklemeler yapayım dedim. Atina’da İtalyan restoranı Frankie Restaurant; şık ve bunun yanında lezzetli yemekleri olan bir yer. Yunan salatası ve bolonez soslu makarna söyledim. Ev yapımı makarnası, sosu ve farklı bir şekilde servis edilen salatası çok lezzetliydi. Fiyatlar da Atina ortalamasında bir yer. Mekana ve konsepte baktığınız zaman bu fiyatın değeceği ve huzurlu bir akşam yemeği yiyebileceğiniz yerlerden. Frankie Restaurant rezervasyon ve bilgi için tıklayın

Atina’da Sokak Lezzetleri: Str.Eaters


İster gün içinde isterseniz de akşam gidebileceğiniz bir yer burası. Farklı ve Atina’da emsali olmayan bir konsepte sahip. Geniş bir alana kurulan restoran bir nevi yemek panayırı gibi. Şöyle ki; çeşitli alanlar var. Et bölümü, balık bölümü, patates bölümü, vejetaryen bölümü gibi alanlar var. Bu sıralı alanlardan tercihinizi yapıp siparişinizi vererek yerinize geçiyorsunuz. Ardından masanıza gelen siparişinizi yemeye koyuluyorsunuz. Örneğin balık reyonunda; İngiliz usulü balık cipsi, somon poke, asya usulü karides, Tayland pirinç topları gibi seçenekler var. Siz istediğinizi seçip ardından içeceğinizi belirterek yemeğe başlayabiliyorsunuz.
Atina seyahatinde farklı lezzetler ya da tanıdık lezzetler arayanlar için güzel bir nokta. Bunun yanında fiyatları da gerçekten uygun ve porsiyonlar doyurucu. Bilgi için tıklayabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar

Evet Atina’da Nerede Ne Yenir? yazısı şimdilik bu kadar ama ilk fırsatta hem şehre tekrar gidip hem de daha farklı lezzetleri denemek istiyorum. Atina Lezzet Turu ya da Culinary Secrets of Downtown Athens rotasına gelince; ben böyle gezdim ama siz bu lokasyonlar arasında sıralama ya da eksiltip çıkartma yapabilirsiniz. Bu saydığım yerlerin hepsine yürüyerek ulaşım mümkün. Şehrin içinde yürümek hem keyifli hem de gerçekten yorucu değil. Tabi yediklerinizi de yaktığınızı düşününce daha bir güzel.
Şimdiden afiyetler olsun size..
Son vermeden önce; Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır? yazısını da şuraya bırakalım..

Share

Comments

  1. Yaren Yılmaz : Nisan 11, 2019 at 9:55 pm

    Hep takip ettim ve yazı da harika olmuş. emeklerinize sağlık

  2. Çok güzel olmuş. Bu yaz bu rotalara gideceğim..

  3. Yemekler gerçekten çok benzer. Ellerinize emeğinize sağlık bu sayfayı kaydedip gezilebilir 🙂 Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir