Ayasofya Müzesi Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti ve Bilgiler

Ayasofya Müzesi Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti ve Bilgiler

Ayasofya Müzesi Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti ve Bilgiler

Bana göre şehrin en güzel ve görkemli yapılarından biri Ayasofya Müzesi. Tarihi, Sultanahmet Meydanı’ndaki heybetli duruşuyla da şehrin gözdesi. Bu şehri ziyaret edenlerin hatta müzeyi gezmek isteyenlerin de ilk aklına gelen sorulardan; Ayasofya Müzesi Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti ve Bilgiler kısmı.
Örneğin ben; sadece birkaç gün önce Türkiye’yi ziyarete gelen arkadaşıma Ayasofya Müzesi’ni göstermek istedim ama 16:00’da kapandığını öğrenince biraz şaşırdım doğrusu. Bana göre daha geç kapanmalı, en azından tam kış mevsimi gelmeden ama neyse..
Şimdi gelelim Adım Adım İstanbul yazılarının Ayasofya Müzesi kısmına.

Ayasofya Müzesi’nin Tarihi

Kilise, cami ve sonunda müze olarak günümüze kadar ayakta kalan bu heybetli yapının tarihi Doğu Roma İmparatorluğu’na dayanıyor. Ayasofya, Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yapmış olduğu en büyük kilise ünvanına sahip. İmparatorluk için büyük öneme sahip olan Ayasofya’nın mimarisinde; Aspendos, Ephesos gibi Anadolu ve çeşitli yerlerdeki antik şehir kalıntılarından parçalar kullanılmış.
Hepimizin bildiği gibi o zamanlar kilise olan yapı, 1453 İstanbul’un fethinden sonra cami olarak hizmet vermeye başlamış. Haliyle Osmanlı döneminde de çeşitli parçalar eklenerek zenginleştirilmiş.
Ayasofya, 1 Şubat 1953 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile müzeye çevrilmiş ve ziyaretlere açılmış.

Ayasofya Müzesi Ziyaret Saatleri

Yaz sezonu ve kış sezonu olarak ikiye ayrılan çalışma saatlerinde, müzeye son giriş saati esas alınıyor. Şöyle ki; saat 17:00’da kapanıyor denen müze aslında 16:00’da son ziyaretçisini alıyor. Yani siz 16:05’te giderseniz içeri giremiyorsunuz. Denedim giremedim kesin bilgi.
Yaz Saati (15 Nisan – 30 Ekim) 09:00 – 19:00 ve Gişe Kapanış Saati: 18:00
Kış Saati (30 Ekim – 15 Nisan) 09:00 – 17:00 ve Gişe Kapanış Saati: 16:00
Müze pazartesi günleri de dahil olmak üzere haftanın yedi günü açık.
Not: Ramazan ve Kurban bayramlarının birinci günü yarım gün ziyarete kapalı olduğunu da belirtmekte fayda var.

Ayasofya Müzesi Giriş Ücretleri

Ayasofya Müzesi’ne giriş ücreti 40 TL ve yerli yabancı ayrımı yok. Müze kartınız varsa ücretsiz girebiliyorsunuz tabi. Zaten en mantıklısı müze kart almak çünkü aynı paraya bir yıllık müze kart alabilirsiniz. Detaylar için tıklayın.
Bunun yanında; 18 yaş ve altındaki Türk vatandaşları ile bu yaş grubundaki öğrenci gruplarına refakat eden öğretmenler de ücretsiz girebiliyorlar.

Share

Comments

  1. ayasofya cami müzesine engelli girişine refakatçı varmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir