Bafgh Çölü

Bafgh Çölü

Bafgh Çölü

İran’a gidip ” Meşhur Bafgh Çölü nü görmedim” demeyeyim diye Yezd de kaldığım otelin sahibiyle konuştuk. Konuyla ilgili bilgi aldık ve karar verdik. Bafgh Çölü turunu ve 3 kişiyi duyan adam konuya hayli ilgi gösterdi ve ücretleri söyleyerek bizi ikna etti. Kişi başı 30 dolar verecektik ve gece çölde bir gece kalacaktık. Bu bedelin içinde konaklama, akşam yemeği ve kahvaltı da vardı. Saat 17:00 gibi sözleştik ve biraz gezdikten sonra otelde buluştuk.

Bafgh Çölü

Bafgh Çölü; Yezd’e 100 km uzaklıkta bir yer. Düz arazilerden sonra yerlerde akşam rüzgarıyla birlikte kum öbeklerini görüyorsunuz. Rehberimizin bizi orada beklediğini bilerek etrafı tellerle çevrilmiş bir araziye girdik. İlerde kalacağımız odalar görünüyordu. Gün batımının tadını çıkararak biraz fotoğraf çektim oldukça güzel kareler veriyordu Bafgh Çölü ve güneş ikilisi. Rehberimiz geldiğinde akşam yemek saatini söyledi ve yanımızdan ayrılıp odasına kapandı.
Hayal kırıklığına uğrasakta çıkacağını umduk ama ilerleyen saatlerde bunun boşa bir umutlanma olduğunu anladık.

Bafgh Çölü

Civar köylerden anlaştığı bir köylü bize akşam yemeği getirmişti. Akşam yemeği menüsü : eşkene çorbası, ekmek ve yoğurt. Yemek tahmin ettiğimden de güzeldi.
Akşam karanlığı çökünce gökyüzüne karşı oturduk ve sessizliği dinleyerek sohbet ettik. Şehirler ne çok gürültülü ve bu ortamda sessizlik bile sizi dinlendirmeye yetiyor. Şansımız pek yaver gitmedi çünkü ay tüm geceyi ışıldatınca yıldızlar istediğimiz gibi görünmüyordu. Kaldığımız odaya gelince; berbattı ve odalarda yatak yoktu. Nasıl yattığımıza gelince; yere serdiğimiz battaniyeler üzerinde uyukladık. İran da herhangi bir tura v.s gidecekseniz muhakkak ince detayları dahi sormalısınız. Bu deneyim bana iyi bir ders oldu. Sizlerle böyle bir gezi yapacağınız vakit iyice sorun derim.Sabah gün doğumunda da çölü izlemek güzeldi. Kumlar akşamüstünün aksine soğuktu ve serinletici bir etki bırakıyordu. İran seyahatinizde Bafgh Çölü’ne uğramayı ihmal etmeyin hem Yezd merkeze yakın hemde farklı bir deneyim. Yukarıdaki söylediklerimi de dikkatle inceleyin derim yoksa böceklerle birlikte ve pişmiş bir halde halının üzerinde yatarsınız.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir