Balıkesir’de Nerede Ne Yenir? Şirin Lokantası

Balıkesir'de Nerede Ne Yenir

Balıkesir’de Nerede Ne Yenir? Şirin Lokantası

Ufak ve şirin bir yer Balıkesir. Akşam gezintiye çıktığımda; Balıkesir’de Nerede Ne Yenir? sorusunu sorduğumda birçok kişiden aynı cevabı aldım; Şirin Lokantası. Hava da hayli soğuktu ve direkt mekana yöneldim.

1965 yılından günümüze gelen bir mekan: Şirin Lokantası

Balıkesir'de Nerede Ne Yenir
1950 yılında Balıkesir’e çalışmaya gelen Mustafa GURUŞ kısa zaman içinde usta olmuş ve 1965 yılında bu lokantayı üç ortak ile kurmuş. Şimdilerde oğlu Güvenç GURUŞ baba mesleğini devam ettiriyor. Balıkesir’de nerede ne yesem diye araştırırken, burayla ilgili güzel yorumlar duydum. Ev yemeklerinin bulunduğu lokanta gayet temiz ve düzenli. Kapıdan girer girmez güleryüzle karşılanıyorsunuz. Ben biraz da önerilerle hareket ettiğim için, garsonun konuşması ve beni yönlendirmesi hoşuma gider.
Havada soğuk olunca ilk isteğim sıcak bir çorba oldu ve etli çorba adında bir çorba geldi.
Öncesinde turşu, kızartma gibi ikramları da unutmayayım. Çorba sıcak ve kıvamı yerinde soğuk günlerde ilaç gibi geleceği kesin ama “şu özelliği var ve kesinlikle deneyin” diyemeyeceğim. Yanında verilen küp şeklinde doğranmış kızarmış ekmek çok güzel düşünülmüş. Sulu yemeklerde önerilen : Beyinli Beykoz Kebabı
Her damak tadına hitap etmeyebilir ama ben beğendim. Etler güzel bir şekilde pişmiş ve damakta hoş bir tat bırakıyor.

Öne çıkan lezzetlerden

Hemen ardından gelen ve kapanışı yaptığım; Ciğer Sarma (Kuzu Gömlek Sarma).
Masada bulunan en orijinal ve tadı güzel olan yemekti. Ciğer ve pilav özel sos karışımı kuzu gömleğe sarılarak servis ediliyor. Pişme oranı tam tadında ama biraz daha ciğer yoğunlukta olsa daha hoş olurdu diye düşünüyorum. Gömlek nedir diye soracak olanlara cevap vereyim; kuzunun karın kısmındaki iç organlarını göğüs kafesindeki iç organlardan ayıran zar kısım.
Şehir ayırt etmeksizin esnaf lokantalarını bir başka severim. Şirin Lokantası geçen zaman içinde taviz vermemiş ve tat konusunda da oldukça iyi. Balıkesir’i ziyaret ettiğinizde uğrayın derim. Yazımda biraz sakatat ağırlıkta ama dilerseniz değişik yemek seçenekleri de mevcut.
Madem bu kadar yedik şimdi de şehrin sokaklarını adımlamak gerek.
Belki bundan sonraki durağınız Bandırma olur ve Bandırma Lezzet Durakları yazısı için tıklayabilirsiniz.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir