Bangkok Gezi Rehberi

Bangkok Gezi Rehberi ve bangkok gezilecek yerler konusunda bilgiler. Şehrin gece jayatı ve sky barları bu yazıda.

Bangkok Gezi Rehberi

“Bangkok’ta nereleri gezmeliyim” diye belki de onlarca mesaj aldım ve ufak tefek bir Bangkok Gezi Rehberi yazısı çıkartmayı uygun gördüm. Bu yazının devamı ve detayları olacak. Malum gece hayatına, sokak lezzetlerine ayrıca değineceğim. Takdir edersiniz ki Bangkok gezisi öyle hop diye aktarılacak bir yazı değil. Tayland’ın başkenti ama aynı zamanda Bangkok Gece Hayatını da duymayan yoktur sanırım.
Bu arada Bangkok Gezi Rehberi yazısına başlamadan; Şehrin benim için özel olduğunu belirtmemde fayda var çünkü ben Güneydoğu Asya seyahatime bu şehirde başlayıp bu şehirde sonlandırdım.
Sıcak havası, sokak yemekleri, meşhur acısı ve buram buram kokusuyla belki de en popüler yerlerden biridir Bangkok. Bir de havaalanından dışarıya adımınızı attığınızda karşılaştığınız sıcak, bunun yanında kalabalık aklınızı başınızdan alabilir. Benim gibi Asya ülkesine ilk kez ayak bastıysanız yoruma gerek yok zaten. Kendinizi kalabalığa bırakıp bu güzel şehri boydan boya gezmelisiniz. Bakmayın Bangkok gezisi dediğime ve süre verdiğime. Evet diğer kaynaklarda da Bangkok gezisi ile ilgili 3 – 4 gün deniyor ama bence çok daha fazlası gerek. Bir de ben gibi çarşı pazar seviyorsanız burası zaten ayrı. Şehrin kıyıda köşede kalmış birbirinden zengin onlarca pazarı var.
Neyse konuyu dağıtmadan Bangkok Gezi Rehberi yazısına dönelim.

Bangkok’a Kaç Gün Ayırmalıyım?

Bangkok gezi planı yaparken çeşitli sayfaları kurcaladım ve  genelde 4-5 gün ideal olarak gösterilmiş. Ben akşam pazarlarını göreceğim kültürünü tatmak istiyorum eğleneyim diyorsanız bence 7-8 günü göze alın derim. Yine yukarıdaki durumu da hatırlatayım. Ben şehri hem zengin hem de güzel buldum. Tabi turiste dost olduğunu da söylememde fayda var. İnsanlar turizme alışmış; tabi turistin de dilinden anlıyorlar.
Takip edenler bilir; 3 günde gezip tamam ben gezdim diyerek üç beş fotoğraf çekmek bana göre şehri yaşamamakla eş değer.

Bangkok Çok Mu Ucuz?

Bangkok gezi tavsiyeleri deseler ilk bunu söylerdim sanırım. Bangkok Gezi Rehberi yazısının en merak edileni belki de. 2017 yılında giden biri olarak Bangkok’a asla çok ucuz bir şehir diyemem. Fiyatlar ülkemize nazaran biraz daha ucuz denilebilir ama yemek porsiyonları, kıyafet kalitesi v.s göz önüne alınırsa asla çok ucuz kelimesini kullanamam. Her gün tavuk pilav ya da döner ekmek yerseniz İstanbul da dünyanın en ucuz şehirlerinden biri o zaman. (Tropikal meyve ve deniz ürünlerinin fiyatlarını ayrı tutmakta fayda var tabi)
Türk lirası değer kayıpları ve Tayland para birimi olan baht’ın da bu anlamda yükselişini düşünürseniz işler eşitleniyor sanki.
Özetle; ben ucuz bir ülke olduğunu düşünmüyorum ama bahsettiğim gibi zengin, gezilip görülesi yerleri var ve en önemlisi bambaşka bir kültür.

Bangkok’ta Gezilecek Yerler

Şimdi Bangkok Gezilecek Yerler ile başlayalım sonrasında ulaşım ve çeşitli konular ile ilgili de yazılar gelecek. Tavsiyem şudur; konaklama yerinizi de bu bahsettiğim yerlere göre ayarlayın. İstanbul gibi değil. Gerçekten çok sıcak ve bir yerden bir yere gitmek yorucu olabilir. Her sokakta metro olmadığını da düşünürseniz; lokasyon seçiminin önemli olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Khao San Road


Bangkok ve ardından backpacker kelimelerini duyuyorsanız muhakkak bu caddenin adı da geliyor demektir. Sırayla dizilmiş eğlence mekanları, açık hava masaj salonları, sokak satıcıları ve turistik birçok şey burada.Pazarlık yapmakta fayda var ve gece 01:00 den sonra eğlence tavan.
Size tavsiyem buraya yakın alanlarda konaklamayın malum ses gürültü çok fazla. Her türlü sosyalleşebilirsiniz 😉

Akşam Pazarları


Bunu ayrıca bir yazıda paylaşacağım ama Bangkok’ta bir çok akşam pazarı var. Her birinin konsepti farklı. Mesela biri sanat eserleri ağırlıklı ama diğeri daha çok kıyafet, başka bir pazar sebzeler ve lokal yemekleri ile meşhur.
Açık ara bu şehri en güzel kılan şeylerden biri kesinlikle akşam pazarları

Çin Mahallesi


Aşağı yukarı her Asya ülkesinde Chinatown bulmak mümkün. Öğleden sonra gidip akşam yemeğinizi burada yemenizde fayda var. Gündüz Çin işi eşyalar satan mekanların yanında akşam sokak yemekleri ve birçok lezzeti tadabilirsiniz.

Lumpini Park


Nedendir bilinmez birçok sayfayı okudum seyahate çıkmadan ama bu parkla ilgili bir bilgi göremedim. Park bir nevi Bangkok’un Central Parkı kıvamında. Geniş bir alana kurulmuş ve içerisinde göletler mevcut.
Yürürken şok olduğum bir anın başkası tarafından çekilmiş görüntüsünü paylaşayım sizinle. Bu şekilde gezen büyük kertenkeleler var ve insana dokunmadığı söyleniyor. Ortada dolanıyorlar bazen gölete giriyorlar ama şok olduğumu itiraf etmeliyim. Siz de görseniz siz de şok olurdunuz. Timsah gibi..
Ayrıca parka haftasonu giderseniz (ben haftasonu denk geldim) meslek edindirme kursları bu parkın içerisinde bulunan çadırlarda yapılıyor. Saç kesiminden el işlerine kadar birçok alternatif var ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Wat Traimit (Altın Buddha)

Bu ve benzeri tapınaklardan çok sayıda var. Hatta ismin başında “wat” görürseniz tamam orası tapınaktır. Altın buda heykeli 700 yıldan daha eski bir geçmişe sahip ve Çin Mahallesi’nin yakınında bulunuyor.

Wat Arun


Bangkok Gezi Rehberi yazısının hatta şehrin en ünlü tapınağı diyerek abartmak istemem ama öyle 🙂
Tapınaklar bölgesinde yer alıyor ve bu alana bir gününüzü ayırmanızda fayda var. Tapınağa karşı tarafa geçen botlar aracılığıyla ulaşabiliyorsunuz. Giriş için bilet aldıktan sonra tapınağın tepesine tırmanıp gün batımını izlemenizi tavsiye ederim.
Bir günden kastım; bu alana bir gün. Hatta burayı şehrin eski yerleşim yeri olarak düşünürseniz çok sayıda kare ve farklı görüntüler yakalayacağınızı da kestirebilirsiniz.

Wat Pho Tapınağı (Yatan Buda)


Bu tapınakta da uzunca vakit geçirmenizi öneririm. Güzel fotoğraflar çekebilir etrafı inceleyebilirsiniz. Biraz tapınaktan bahsedeyim; Uzanan buda heykeli tam 46 metre uzunluğunda ve oldukça heybetli. Thai masajının doğduğu yerin bu tapınak olduğu varsayılıyor. Dilerseniz içeride masaj da yaptırabiliyorsunuz hatta masaj eğitimi alıp sertifikaya sahip olma imkanı da var. eğer böyle bir niyetiniz varsa eğitim için güzel bir yer. Bu eğitimler sırasında doğal olarak masaj da yaptırmış sayılıyorsunuz. Şu bilgiyi de vereyim konusu açılmışken; tabi burası turistik ve masaj kursu fiyatları biraz tuzlu ama derseniz ki benim rotam uzun. O zaman Chiang Mai taraflarında çok daha iyi imkanlar bulacağınızı söyleyebilirim. Hem fiyat hem de kalabalık konusunda avantajlı olursunuz. Buralar biraz fazla turistik ve turiste özgü gibi.

Ulusal Müze (National Museum)

Sıcaktan bunaldıysanız kendinize bir mola verip bu müzeyi ziyaret edin. Bana bir şey olmaz demeyin. Ciddi ciddi sıcak hava ve nem birleşince, bazen dayanılmaz hal alıyor ve müzeler kurtarıcınız konumuna geçebiliyor. Ulusal müze Güneydoğu Asya’daki en büyük müze olma ünvanına sahip.
Hizmet Verilen Saatler: 09:00 – 16:00 (Çarşamba – Pazar)
Adres: Na Phrothat Road, near the Grand Palace
Lokasyon için tıklayın.

Nana Bölgesi (Müslüman Bölgesi)

Bangkok Gezi Rehberi yazısının farklı bir bölümü burası. Türkçe olarak ne diyeceğimi bilemedim ama burası Arap bölgesi olarak geçiyor. Restoranlardan mağazalara kadar bu izi görmeniz mümkün. Birkaç tane Türk restoranı da burada mevcut. Ayrıca çok sayıda seyyar satıcı ve masaj salonları bulunuyor. Hem gezip görebilir hem de bize daha yakın yemekler isterseniz buraya gelebilirsiniz.

Kayıkla Kanal Turu

Dilerseniz turlar aracılığıyla kanalları gezebilirsiniz. Ben raylı taşıma ile en yakın iskeleye gelip oradan tapınaklar bölgesine inmiştim ki en iyi yollardan biri bence de bu. Normal şartlarda vasıta kullanacağınız tapınaklar bölgesine bu yolla daha eğlenceli bir şekilde ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda kanalla şehir turu da atmış oluyorsunuz. Şey gibi düşünün; Boğaz turu almıyorsunuz da Üsküdar’a gidiyorsunuz ya da Beşiktaş taraflarına yani Boğaz’ı görüp fotoğraflıyorsunuz.

Yüzen Marketler (Floating Market)

Doğrusunu söylemek gerekirse oldukça turistik hatta baya baya turistik yerler. Belki halk yıllar önce buradan alış veriş yapıyordur ama şimdi yapmadıkları ortada. Birkaç yüzen pazar bulunuyor ve isimleri şu şekilde: Tha Kha, Bang Khu Wiang, Taling Chan ve Damnoen Saduak. Genelde buraya turlar götürüyor ama siz kendi imkanlarınızla da gezebilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde başlıyor ve siz de erkenden gitseniz güzel kareler yakalarsınız. Bu bölgede bir gece kalıp çok daha rahat hareket de edebilme imkanınız var tabi. Tercih size kalmış.

Bangkok Çevresinde; Ayutthaya, Pattaya veya Kaplan Tapınağını programınıza dahil edebilirsiniz.
Benim tavsiyem Ayutthaya olacaktır. Tarihi şehir Unesco mirası listesinde ve görülesi güzellikte.

Bangkok Sonrası Rota Önerileri

Bangkok’u gezdiniz ve bir şehir daha eklemek istiyorsunuz. Popüler ve deniz açısından sizi tatmin edecek bir yer istiyorsanız; Phuket Gezi Rehberi ve yanında bir de Phi Phi Adaları sizin için iyi olacaktır.
Ben kültür turu istiyorum ve Tayland kültürü hoşuma gitti derseniz o zaman Kuzey Tayland’ı yani Chiang Mai Gezi Rehberi yazısını okumanızı önereceğim. Benim bu ülkede en sevdiğim şehir diyebilirim Chiang Mai için.

Kısacası Bangkok

Bangkok Gezi Rehberi yazısında ufak ufak notlar verdim. Eğlence hayatı ve çevre şehirlere oranla bol alternatifi ile iyi bir seçim ama çok ucuz demek bence yanlış. Büyük bir şehir olduğunu unutmamakta fayda var yani beklentinizi bu yönde tutun.
10 milyon nüfuslu ve turizmin en büyük gelirlerden biri olduğu şehir için fazla otantik bir beklenti hayal kırıklığına yol açar.
Not: Lumpini Park fotosu faranginbangkok’dan alınmıştır.

Share

Comments

  1. Bu güzel ve samimi yazı için çok teşekkür ederim.Ben de Bangkok’u görmek istiyordum ve sayenizde bilgi sahibi oldum.Sevgiler

  2. Sonunda Bangkok 🙂 Phuket i de görmek istiyorum ama ilk sıramda burası olacak sanırım.

  3. Bangkok’u görmek istiyordum sizin sayenizde bilgi sahibi oldum. Akıcı ve açıklayıcı bu yazı için teşekkür ederim emeğinize sağlık

  4. Merhaba,ellerinize sağlık öz ve güzel notlar olmuş bir çok yerdekinin aksine saçma sapan gereksiz şeyler yo. Öğrenmek istediğim bir şey var bankok tan taivan’a mı yoksa kuala lumpur dan taivan’a mı geçişi tavsiye edersiniz, KL den taivan vizesi almak kolay olurmu acaba. Teşekkürler.

    • Mesut Bey,
      İlginiz için teşekkürler. Geç cevap için lütfen kusura bakmayın çünü bir seyahatteydim ve sıklıkla bakamadım yorumlara. Tayvan vizesi prosedürleri nedir bilmiyorum ama Malezya vize istemiyor 90 gün boyunca pasaportunuzla gezebiliyorsunuz. Tabi Malezya’yı ne denli severseniz o kısmını bilmiyorum çünkü benim gezdiğim yerlerdeki en yetersiz gördüğüm ülkeydi. Bu tarz yorumları birçok kişiden duyabilirsiniz bu arada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir