Bir Tat Bir Mekan – Ağrı – Nuh’un Gemisi – Abtigör Köftesi

           Nuh’un Gemisi, Tevrat’ın Tekvin (Yaratılış) bölümünde anlatılan Tanrı’nın insan ve diğer canlı ırklarının devam etmesi için büyük tufandan önce Nuh‘a yapmasını emrettiği efsanevi bir gemidir.

 Efsaneye göre,binlerce yıl önce Nuh’un gemisi yeryüzündeki canlıları tufandan kurtarmış.


        1959 yılında Türk Hava Kuvvetleri mensubu bir pilot Nato harita görevi esnasında aldığı fotoğrafta Ağrı Dağı’ndan 20 mil uzaklıkta ve yaklaşık 500 feet uzunluğunda obje görüntülemiş.

                                                       Nuh’un Gemisi

                                      Kutsal olan bu bölgede ayinler yapılıyor

        1960 yılında bu fotoğraf “Life Magazine” dergisinde yayınlanmış ve batıdaki bilim insanlarının ilgi odağı haline gelmiş.Verilen ölçüler kutsal kitapta belirtilen ölçülere çok uygunmuş ve 1960 yılının yaz aylarında bölgeye bilim insanı akını başlamış.
        Bu akınların en önemlisi, Ron WYATT 1977 yılının Ağustos ayından bölgeye ilk ziyaretini gerçekleştirmiş.Taşlaşmış tahtalar üzerinde uzmanlaşmış olan Ron WYATT, bu kalıntının dünya üzerindeki en büyük taşlaşmış tahta olduğunu düşünmüş ama incelemelerinde bunun tek parça değil birçok bağlantı parçasının olduğunu keşfetmiş.
        Kazı çalışma istekleri ise hükümet tarafından reddedilmiş.
        1978 yılındaki büyük depremden sonra Ron WYATT bölgeyi tekrar ziyaret etmiş.Kalıntının duvarları çökünce gemi şekli daha belirgin hale gelmiş.
        İleriki tarihlerde araştırmalar sonucunda kayaların taşlaşmış tahtalar olduğu kanıtlanmış.(Yazı Nuh’un Gemisi’nin sahibi Hasan Dayı’nın yerinden alınmıştır)
        Merak bu ya bende Nuh’un Gemisi’ni görmeye Ağrı ya gittim.Uzun bir yolculuktan sonra ulaştım kalıntılara.Arazinin sahibi Hasan Dayı,geminin yakınlarına bir klübe çevirmiş ve buranın sahibiyim dercesine orada oturuyor.Ücret tabelası olmasa da gelenlerden ücret alıyor.Ne koparırsa tabi..

       Abtigör Köftesi :


       İshak Paşa’nın babası Çolak Abti Paşa’nın hazımsızlık sorunu varmış.Bu yüzden et yiyemiyormuş.Yörede de sadece et ve pirinç yemekleri yapıldığından,yemek alternatifi yokmuş.Aşçılardan biri bu durumdan yola çıkarak harekete geçmiş ve hazmı kolay olan bu köfteyi yapmış.Köftenin özelliği;yağsız etten yapılıp dakikalarca dövülüp ezilmesiymiş.Gerçekten et yiyormuşsunuz hissi vermiyor.Çok lezzetli.

        Yemek söylerken dikkatli olmanızda fayda var.Masada görünenler ikram ve karnınız acıkmışsa bunlarla doyabilirsiniz.

Share

Comments

  1. Bir sürü tufan hikayesi var. Hoca da hepsini sormuştu mitoloji sınavında. O geldi şimdi aklıma. 🙂

  2. Kenan YILDIRIM : Ocak 5, 2014 at 9:30 am

    Paylaşabilirsiniz burada.Düne kadar Nuh'un gemisini bilmezdim ama gidip görünce farkındalığım arttı.Sonrasında da araştırdım biraz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir