Bitcoin İle Nasıl Alışveriş Yapılır?

Bitcoin İle Nasıl Alışveriş Yapılır

Bitcoin İle Nasıl Alışveriş Yapılır?

Son yıllarda gündemimize giren bitcoin ya da BTC hemen her yerde karşımıza çıkmaya başladı. Peki bitcoin nedir? Kimi yatırım, kimi de alışveriş için kullanıyor bu sistemi. Konsept ve sayfanın içeriği gereği de; Bitcoin İle Nasıl Alışveriş Yapılır? konusunu seyahat alışverişi üzerinden inceleyelim dedim.

Öncesinde; bitcoin nasıl alınır? Bitcoin üyeliği nasıl yapılır? gibi pek çok konuya da açıklık getireceğiz.
Özetle yazıyı okuyan kişi; bitcoin alım satım konusunda bilgi sahibi olacak.

Bitcoin Nedir?

Hemen kısa bir açıklama ile bitcoin nedir? sorusunun yanıtını verelim. Bitcoin en kısa açıklaması ile sanal para diğer adıyla kripto para birimidir. Bildiğimiz para birimleri gibi değil yani. Bu yüzden de birçok konuda tartışmayı da beraberinde getiren bir para birimi.
Uzun zamandır takip eden biri olarak; aşırı dalgalı ve öngörülemez hareketleri olan bir para birimi olduğunu söylemeliyim.

Bitcoin Nerede Kullanılır?


Geldik asıl konumuz olan; Bitcoin İle Nasıl Alışveriş Yapılır? ya da Bitcoin kullanımına.
Kullanan ya da kullanmayan pek çok kişi, bitcoin ile alışveriş sekmesini ara sırada olsa görüyordur. Bunun bize en büyük faydası şu; her yerde kullanılabilirlik ve kesintisiz ödeme aracı olması.
Ne yazık ki; paypal v.b gibi pek çok elektronik para birimi ülkemizde yasaklandı. Böyle olunca da en yaygın ödeme şekillerinden uzak kaldık. Sanal kartlar vs de zaman zaman kullanılamıyor ya da büyük kesintiler ile harcama kabul ediyor. Evet bu çokça başıma geldi.
Payoneer, Web Money gibi pek çok sistemin ülke kartlarına kapalı olduğunu bu sebeple de alışveriş yapamadığımı çok biliyorum ya da ödeme almam gerekirken bankaların büyük kesintiler yapması da cabası.

Bitcoin Hesabı Nasıl Açılır?

Elbette pek çok websitesi ve aracı kurum vardır ama ben sorunsuz çalıştığım ve güvenliği konusunda da endişe etmediğim bir siteyi tercih ediyorum. Bu site btcturk.com ve şu zamana kadar bir sorun yaşamadım. Bankamatik kartım ya da çeşitli ödeme araçları ile bakiye yükleyip sonrasında da bitcoin alıyorum.
Üyelik için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor ve hesabınızın bu şartları yerine getirdikten sonra onaylanmasını bekliyorsunuz. Kimlik fotoğrafları ve sizin kimlik ile birlikte gönderdiğiniz selfie fotoğrafı da buna dahil.
Türkçe web sitesi ve yönergeleri de izleyerek gayet kolay bir şekilde açtığınız kaydınıza para yükleyerek ödeme gerçekleştirebiliyorsunuz.
Hesap açma kısmını adım adım anlatmayacağım ama kolay olduğunu bilmenizde fayda var. Tabi Türkçe olduğunu da yineleyeyim.
Uyarı: Sisteme kaydolurken; kullandığınız e-posta ve telefon numarasını yazın. Sonrasında her adımda sizden istenecek bilgiler olduğunu unutmayın.

Bitcoin Alımı Nasıl Yapılır?


btcturk.com ‘dan hesabınızı açtığınızı ve onaylanan hesabınızın aktifleştiğini düşünerek devam ediyorum. Web sitesinde bulunan hesap kısmına gelerek; para yüklemesi yapıyorsunuz. Vakıfbank ve Akbank hesapları bulunan firmaya; ben eft ödemesi yapıyorum. Minimum 100 TL gönderebiliyorsunuz. Hesaba ulaşan para ile daha sonrasında cüzdanınıza giderek bitcoin ya da diğer elektronik para birimlerinden alabilirsiniz. Sistem yine Türkçe ve hayli kolay. Alım sırasında telefonunuza ve e-posta adresinize gelen mesajları dikkatlice okumanızda fayda var. Yaptığınız işlemlerde gelen e-posta üzerinden onay vermeniz gerekiyor.

Sadece Bitcoin mi Alabiliyoruz?

Bitcoin harici pek çok para birimi de çıkmaya başladı. Bu yüzden sistemde dilediğiniz para birimini alabilirsiniz. Adlarını sayamayacağım pek çok coin sistemde mevcut. Tercih ve yatırım aracı seçmek sizin.

Bitcoin İle Ödeme

Geldik asıl kısma yani Bitcoin İle Nasıl Alışveriş Yapılır? sorusunun cevabına.
Hesabı açtınız, para yatırdınız ve hesabınızda bitcoin alımı yaptınız diye düşünüyorum çünkü yukarıda bu sekmeleri hallettik birlikte.
Para çek kısmına gelip; bitcoin göndermek istediğiniz kişinin ya da kurumun bitcoin adres kısmını kopyalamanız gerek. Bu çok uzun ve pek çok işareti de içerisinde bulunduran bir şifre türü. Şöyle bir şey; “2Hqx3Gu1mKrwAHx6eAD8tr8xr9aBAQ” düşünün. Yani öyle tek tek yazılmaz kopyala yapıştır yapmalısınız.
Ardından Bitcoin tutarını seçmeniz gerekiyor. Ne kadar göndereceksiniz kısmındaki tutarı elle girerek adrese gönderebilirsiniz. Tabi burada da dikkatli olun çünkü 100 TL bugün 0,00181472 BTC ediyor.
Gönder kısmına tıklayınca sistem size e-posta gönderiyor ve işlemi inceleyip onaylamanızı istiyor. Onayın ardından paranız iletiliyor.
Size gelen tamamlandı onayında bir de işlem numarası iletiliyor. Her ihtimale karşı bu numarayı saklı tutup gerekirse ödeme yaptığınız kuruma iletebilirsiniz.
Aslında basit ancak biraz sistemin içine girip kurcalamak gerekiyor.

Bitcoin İle Ödeme Ne Kadar Sürede Ulaşır?

Birkaç dakikada ödeme karşı tarafa ulaşıyor ancak size ufak bir bilgi vereyim; yazının başında Bitcoin sisteminin stabil olmnadığını söylemiştim. Gerçekten bir gecede dibi görüp, tam tersi bir etkiyle tek gecede zirveye de çıkabiliyor. Bu yüzden ödeme yapacağınız zaman; hesaba yükleme, eft ya da havale işlemi ile bitcoin alım işlemini aynı anda yapın derim.
Hesaba gönderdiğiniz TL orada durdukça ya da bitcoin alıp hesapta tutunca paranızın değeri bir anda düşebilir.
Bu da unutulmaması gereken konulardan biri.

Güvenli Mi?

Ben kullandığım süre boyunca hiçbir sorunla karşılaşmadım. Şu konuda uyarayım; sms onayı yurt dışında gelmiyor. Firma yani btcturk.com ile iletişime geçtim ancak bir çözüme ulaşamadık. Bu yüzden dikkatli olmanızda fayda var daha doğrusu sistem hayli güvenli ve yurt dışı seyahatinizde ödeme yapmanız gerekiyorsa öncesinde halletmeye ya da başka bir çözüm bulmaya çalışın.
Tabi ödeme esnasında banka hesabınızdan bir para öder gibi olduğunu da unutmayın yani kredi kartı gibi aklınız kalmıyor. Sanal banka hesabı gibi, hesabınızda ne varsa onu ödüyorsunuz.
Başıma gelen çeşitli şeylerden sonra bu yolların daha güvenli olduğunu söyleyebilirim. Cep telefonuma kısa mesaj ile kod gönderen bankaların, zaman zaman kod göndermeden ödeme aldığı durumlarla karşılaştım. Çeşitli para birimlerini daha yüksekten çeviren ya da fazladan komisyon alan bankalarla da ne yazık ki işlem yapma durumunda kaldım.
Keyifli ve güvenli alışverişler..

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir