Böcek Yemek

Siem Reap Gezi Rehberi

Böcek Yemek

Bir çoğumuz böcek yemek denilince “ıyyh” diyordur sanırım hatta bu yazıyı okurken bile tiksinen okuyucuları hayal edebiliyorum.
Bilim insanları geleceğin protein kaynağı olarak böcekleri gösterdiklerinde ben de ciddi ciddi düşünmeye başladım.Bu konunun en uç noktası ve deneyimi Güneydoğu Asya seyahatimde gittiğim ülkeler oldu tabi.Özellikle Vietnam ve Kamboçya başı çeken ülkeler listesinde, Bangkok‘ta da bu iş biraz turistik hizmet olarak veriliyor ama yine de sokaklarda bulmanız mümkün.
Artan nüfus ve kıt kaynakları düşündüğünüzde dünyanın bizler için yeterli besin sağlayamayacağını düşünenleriniz az değildir diye düşünüyorum keza bunu tahmin etmek zor değil.
Böceklerin en büyük özelliklerinden biri de şüphesiz protein oranları ve vücutlarında az miktarda bulunan yağ.Sadece bunlar da yok üstelik.İnsan vücudunun gereksinimi olan; kalsiyum, demir, fosfat gibi birçok element bol miktarda mineral ve vitamin bulunmakta.
İnternette dolaşırken bulduğum şu tablo belki bu farkı görmemize yardımcı olabilir

Protein Miktarı Bakımından Bazı Böcek Türleri
Çekirge: % 50 – 75
Örümcek: %64
Karınca: %24
Tavuk: %23
Balık : % 21
Sığır eti : %20
Kuzu eti : %17
Oranlar şaşırtıcı değil mi ? Üstelik yağ bakımından da böceklerin daha faydalı olduğu ve bünyesinde doymamış yağ barındırdığı da ayrıca belirtiliyor.
Böcekler Asya ve Afrika ülkelerinin yanı sıra Meksika’da da tüketiliyor.Uzmanlara göre Avrupa kıtasında 1700 böcek türü tüketilebilir durumda.
Yazının sonunda da tiksiniyor olabilirsiniz ama gidişat böceğin sofralara gireceği yönünde.
Uzmanlar Avrupa mutfağına böcekleri; ilk etapta çeşitli yemeklerin arasında vererek sokmayı düşünüyorlar.Burada ilk amaç böcek yemek hissini yok etme tabi.
Kimbilir önümüzdeki yıllarda ucuz ve kolay ulaşılabilir protein kaynakları arasında böcekler olabilir ve marketlerde raflarda yerini alabilir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir