Bozcaada’da Nerede Ne Yenir?

Bozcaada’da Nerede Ne Yenir?

Havalar fena halde ısındı, korona günleri sonrası zorunlu izinler de alındığına göre yola çıkma vakti gelmiştir. Yazın nereye gidelim? sorusundan ziyade Bozcaada’ya gidelim diyen pek çok kişi tanıyorum ve Bozcaada’ya sanırım onlarca kez gitmişimdir. Her seferinde bir başka modda gittiğimi söylemeliyim. En sevdiğim; Bozcaada’da gün batımı, Bozcaada sokakları ve Bozcaada Meyhaneleri oldu. Tam da bu yüzden Bozcaada’da Nerede Ne Yenir? yazısını ele alayım dedim.

İtiraf edeyim otelleri konusunda aynı pozitif düşünceleri söylemeyeceğim. Hizmeti yetersiz ama fiyat olarak da hayli pahalı olduklarını belirttikten sonra çok laf kalabalığı yapmadan noktaları aktarayım sizlere.

Bozcaada’da Kahvaltı Nerede Yapılır?


Doğrusu ben; bir çay alayım yanına da fırından bir şeyler alıp ağaç gölgesine oturarak kahvaltı yapan kısımda duruyorum. Bu anlamda Bozcaadalı Veli Dede güzel bir yer. Hatta koruk suyu ya da üzüm suyu alıp çayın ardından ferah ferah içebilirsiniz.
Bozcaadalı Veli Dede’de çeşitli çörekler, kurabiyeler ve reçeller mevcut. Ne zaman önünden geçsem mis gibi kokular vururdu burnuma. Ada içerisinde bir mağazası bir de fırını bulunuyor.Bence siz ilk önce fırına gidin bakın bakalım günün lezzetleri neler 🙂

Bozcaada’da Kahve Molası


Kahve bahane arada gezmiş olun diye size iki nokta söyleyeceğim. Birisi adanın merkezinde bulunan çınar ağaçlarının altı. Oturun püfür püfür rüzgar ile kahvenizi yudumlayın. Sonra sokakları gezmeye çıkınca bir mola daha verip Arka Ada denen bir yer var. Daha doğrusu kaleyi diğer taraftan gören nokta. Neyse aşağıya kahveli fotoğraf ekleyeyim de karıştırmayın. İşte tam orada yürüyüp şöyle etrafa bakarken hoşunuza giden bir mekana girip kahvenizi yudumlayın ya da koruk suyu, üzüm suyu tercih edip manzaranın güzelliğine bırakın kendinizi.

Bozcaada’da Kum Zambağı Kolonyası

Tamam yazımız; Bozcaada’da Nerede Ne Yenir? ama bu da bir dinlenme noktası olsun size. Hem adaya özgü ve koruma altında olan kum zambağının kolonyağını da alır, kokusunu içinize çekersiniz. Bunun için de size bir yer önereceğim. Çok şirin bir çift işletiyor burayı ve çeşitli antika eşyalar satılan bir dükkan. Adı: Nadire Dükkan hatta şuraya adresini de bırakayım. Tıklayarak direkt ulaşabilin diye.

Bozcaada’da Hangi Meyhaneye Gitmeli?

Doğrusu beylik bir laf oldu biraz ama birkaç kere gidip deneyimimi paylaşmak adına; Bozcaada’da Nerede Ne Yenir? yazısında böyle bir kısım olmalıydı.

Bozcaada sokaklarını gezerken ve havanın da biraz kararmasıyla tam moda giriyor insan. Sıra sıra meyhaneler, hazırlıklar ve rengarenk sokaklar büyülüyor bir anda sizi.
Ben bir iki öneride bulunayım da gerisi sizde. Tabi gerek filmlerde gerekse ünlülerin gösterdiği mekanlar da var ama ben hoşuma giden ve bizzat deneyimlediğim yerleri aktarıyorum ona göre 🙂

Cabalı Meyhane Ülke’nin Yeri


Ortamdan mıdır saatten midir bilmiyorum ama Bozcaada’da en keyif aldığım yerlerden biriydi Cabalı Meyhane. Haliyle Bozcaada’da Nerede Ne Yenir? yazısında olmalı diyerek listeye dahil ettim. Sokak çok keyifli, mekan da köşede yer alıyor ve oldukça eğlenceli. Hem menü güzel hem de personel oldukça ilgili.

Bozcaada Sandal Restaurant


Bozcaada’nın keyifli sokaklarından birinde yer alıyor ve buraya öğlen saatlerinde gitmiştim. Personel ilgili mezeler ve yemekler de oldukça başarılıydı. Hem adada olduğunuzu hissedeceğiniz hem de lezzetli yemekler yiyeceğiniz bir yer. Şuraya da adresini bırakayım tıklayın. Hem güncel yorumları okuyun hem de karar verin.

Asma6 Restoran


Bu sefer deniz kenarında ve sakin bir yer arayanlar için önerim olsun. Diğer mekanlara göre daha sakin ve kendi halinizde takılabileceğiniz bir yer burası. Mezeleri ve deniz mahsulleri ile hoşunuza gidecek bir mekan.

Bozcaada’da Gün Batımı Noktası


Bozcaada’ya geldiniz ve yapılacaklar listenizde kesinlikle Bozcaada Polente Feneri olmalı. Gün batımı öncesinde yerinizi almalı. Yanınızda şarap, çerez, su gibi malzemeleri de bulundurmalısınız. Hem manzara harika hem de ortam çok güzel. Hava kararana kadar burada durup ardından bir meyhane turu yapabilirsiniz. Ben yine bunu yazının sonuna ekleyeyim de siz göz önünde bulundurun. İyi ki de gitmişim diyeceksiniz. Bir ipucu; gün batımını gördünüz mü? Hemen atlayın ve gidin. İstanbul’dan farksız bir trafiğe maruz kalabilirsiniz. Herkes gün batımını görüp kaçma derdinde oluyor. Siz de hızlı kaçacağınız bir yere çökün.

Bozcaada Pahalı Mı?

Bozcaada’da Nerede Ne Yenir? yazısında paylaştım, elden geldiği kadar anlattım ve şunu da belirteyim; sonra senin de önerdiğin yerler şöyle böyle demeyin. Bozcaada evet pahalı. Bazı mekanlar ve yerler anlamsız şişirilmiş ve gerçekten çok pahalı. Zaten bunu çeşitli yorumlara ve adil mecralara bakarak da anlayabilirsiniz. Tamam adaya gidiyoruz tatile gidiyoruz ama hem salaş olsun hem özensiz olsun hem de lezzetsiz olsun gibi bir durum benim için pek kabul edilebilir değil. Bozcaada’da bunu gördüğüm için başlangıçta söyleme gereği duydum. Bunun yanında şunu da söylemeli; meyhane kültürü olmayan, bir mezeye şu kadar verilir mi diyenler için zaten diyecek bir şeyim yok. Siz İstanbul’da mekanlara gidiyorsanız kıyası da bu şekilde yapmanız daha uygun olacaktır diye düşünüyorum. Son olarak; mekanların el değiştirmesi, fiyat politikası değiştirmesi de olağan durumlardan yani bir yıl gidip çok sevdiğiniz yerlerden ertesi sene gittiğinizde memnun kalmamanız mümkün. bunlar benim gördüklerim. Siz de gördüklerinizi, deneyimlerinizi yazabilirsiniz. Hakaret olmadığı sürece hepsi onaylanır sizi temin ederim.
İyi tatiller..

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir