Bozulmayan Yiyecekler Listesi

Bozulmayan Yiyecekler Listesi

Bozulmayan Yiyecekler Listesi

Deprem, darbe girişimi ve son olarak da corona virisü yani COVID-19. Ne yazık ki bu olayları bir nesil yaşadı ve hala da yaşıyor. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde de bir virüs salgını tüm dünyayı kasıp kavurmaya başladı. Haliyle bu durumlarda ilk akla gelenlerden biri de bozulmayan yiyecekler listesi.

Acaba hangi yiyecek bozulmaz ya da çok daha uzun süreli gider ve hangi yiyeceği saklamalı diye bir düşünce hemen hepimizin aklından geçiyor. Aklınızdan geçmese bile TV leri izlemeniz ve sosyal medyayı takip etmeniz yeterli çünkü insanlar çılgın gibi stok yapıp bunun için de kavgalar ediyor. Doğal afetlerde bozulmayacak yiyecekler hangileri ya da saklanması kolay ve bozulmayan yiyecekler hangileri adım adım yazalım.

Bal


Bildiğiniz gibi bozulmayan yiyeceklerin başında bal geliyor. O yüzden bozulmayan yiyecekler listesinin ilk sırasını onu ekledim ben de. Günümüzde pek çok formu var; paketli, kavanozda ya da değişik şekilde ambalaja girmiş bir balı erzak dolabınıza koyabilirsiniz. Olur da şekerlenme olursa su dolu bir kabı ısıtıp, başka bir kap içine koyduğunuz balı da o su dolu kaba koyarak şekerlenmenin önüne geçebilirsiniz. Kısaca ısıtmanız gerek desem daha doğru olacak.

Şeker ve Tuz

Bu iki gıdayı da hava almayacak şekilde depolarsanız uzun süre saklayabilirsiniz. Evet belirli sürenin sonunda ilk günkü gibi olmayabilir ama yine de tuz ve şeker ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir. Burada önemli olan; nemden ve havadan uzak tutmak.

Pirinç


Temel gıdalardan biri ve o da uzun süre dayanabiliyor. Dikkat edilmesi gereken şey; oksijensiz bir ortam ve nispeten serin bir yerde muhafaza etmek. Beyaz pirinç, siyah ve kahverengi pirince göre daha uzun saklama süresine sahip. Tabi besleyiciliği de ortada.

Bitter Çikolata

Özellikle yüksek kakao oranına sahip çikolataların bozulduğunu görmek hayli zor daha doğrusu rengi değişebiliyor ama hala tüketilmeye müsait bir besin olarak kalıyor. Sütlü çikolatanın aksine bitter çikolata hem keskin tadı, hem de uzun süreli dayanıklılığı ile erzak dolabınızda yerini alabilir.

Kuru Baklagiller


Başlıktan da anlaşıldığı üzere kuru baklagiller erzak dolabımızda olmazsa olmazlardan. Suyla temas etmemeleri elzem çünkü o zaman dayanma süreleri hayli düşüyor ama protein kaynağı olan bu besinleri hem tüketmek hem de kenarda bulundurmak oldukça önemli.

Noodle / Ramen


Seyahatlerimde yanıma aldığım besinlerden oldu noddle paketleri ve evde de bir yerlerde bulunduruyorum. Paket üzerinde belirli bir son kullanma tarihi var çünkü içerisinde sos ve sebze kuruları bulunuyor ancak sadece kuru noddle olarak bir yemek yapıp, diğer malzemeleri taze sebze ya da varsa et kullanarak yapabilirsiniz. Suda haşlayıp bu malzemeleri karıştırarak lezzetli bir ramen yapabilir ve hızlı bir yemeğe ulaşabilirsiniz.
Tarihi geçmiş çok sayıda noddle yedim hatta sosyal medyada tahta muamalesi gören noddle kalıplarını görünce hep gülümsüyorum ama yemek benim için çok keyifli. Buğday formu olduğu gibi pirinçten yapılan çeşitleri de var.

Peki Son Kullanma Tarihleri?

Yukarıda saydığım tüm ürünlerin son kullanma tarihleri ambalajın üstünde yazacak ama bu tarihlerin kanunla belirlendiğini, bu tarihlerden hayli sonra da bu ürünleri tüketebileceğinizi söylemekte fayda var. Neredeyse 3 bin yıllık bal bulunmuş ve bozulmadığı söylenmişti ancak marketten aldığınız balın üzerinde bir ya da iki yıl gibi son kullanma tarihi mevcut.
Var mı sizin de bu listeye eklemek istediğiniz?

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir