Budapeşte Gezi Rehberi

Budapeşte Gezi Rehberi

Budapeşte Gezi Rehberi

Gezip gördüğüm yerler içinde buradan; “Kıymeti bilinmeyen şehir” diye bahsederim. Budapeşte Gezi Rehberi yazısı da bu kıymet bilmezliğin önüne bir nebze geçebilir umarım.
Biraz şehirden bahsedeyim size; Macaristan’ın başkenti Budapeşte, özellikle ikinci dünya savaşında büyük kayıplar veriyor ve şehrin %80 gibi bir bölümü yıkılıyor.
Tarih kitaplarından hatırlayacağınız üzere, Mohaç Meydan Muharebesi sonrasında Osmanlı topraklarına katılıp 150 yıl boyunca Osmanlı egemenliği altında kalıyor. Şehri gezerken bu izlere de rastlamanız olası.
Budapeşte iki kısımdan oluşuyor. Buda nispeten dağlık, Peşte ise şehrin modern yüzü.
Şehir ile ilgili en önemli detayı Budapeşte Gezi Rehberi yazısının başında vereyim; dünyanın en iyi aydınlatılan şehirleri arasında gösteriliyor. Burada demek istiyorum ki; şehirde gece gezmelerine muhakkak yer ayırın.

Macaristan Schengen Ülkesi ve Forint Kullanıyor

Evet Macaristan Avrupa Birliği üyesi ve dolayısıyla Schengen vizenizin olması şart. Ülke para birimi de Macaristan Forinti (HUF).

Havaalanında paranızı değiştirebilirsiniz ya da ben gibi bankamatik kartınızı kullanıp hesabınızdan direkt çekim yaparsınız.
Ben yanıma biraz döviz alıyorum. Onun haricinde bankamatik kartını kullanmayı daha avantajlı buluyorum.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Ben bu şehre birkaç kere gitmiş biri olarak; İlk seferimde turistlerin doluştuğu otobüslere günlük üye olup gezimi öyle yapmıştım. Bir diğer alternatif ki bence bu daha güzel; hop on hop off turları nereye gidiyor şöyle bir göz gezdirin sonra da kendi rotanızı ve zamanınızı ayarlayıp ona göre yol alın derim.
Mesela güzel bir kafe görüp, zamanım da var ne de olsa diyerek günü orada tamamlayabilir böylece aldığınız bileti yakmamış olursunuz. Diğer türlü otobüse bağlı kalınca gün boyu o rotayı tamamlamaya çalışmak sizi yorabilir.

Bir diğer önerim de şu olacak; free walking tour. Bu turlar genellikle üniversite öğrencileri tarafından ücretsiz olarak düzenleniyor ve yürüyerek şehri keşfediyorsunuz. Ücretsiz ama siz yine de gezi sonunda ufak bir bütçe ayırmayı ihmal etmeyin. Memleketin adını kötüye çıkarmayın 🙂
Ben şimdi klasik tarzıma dönüp Budapeşte Gezi Rehberi yazısını maddeler halinde paylaşacağım.

Gellert Hill / Gellert Tepesi

Haritadan bakıp planı ona göre yapın ama Gellert Tepesi en ihtişamlı yerlerden biri. Bol bol fotoğraf çekip şehri izlemenin tadına doyamayacaksınız. Tepede bir de kale mevcut ve ilk yapım Osmanlılar tarafından gerçekleştirilmiş.

Budin Kalesi

Şehrin en önemli simgelerinden biri ve Budapeşte Dünya Mirası listesinde yerini almış. 1265 yılında yapılıp Macar krallarının kalesi ve saray kompleksiymiş.

Margaret Adası

Şehrin ortasında yemyeşil bir ada burası. Şöyle adada yürüyeyim, kitap okuyayım ve etrafı seyredeyim derseniz burası tam size göre. Zamanınız varsa burada uzun uzun vakit geçirin derim. Ada içinde otel ve kafeler de mevcut.

Zincirli Köprü

Şehrin bir diğer sembolü de Zincirli Köprü. Yazının başında söylediğimi tekrarlayayım; akşam gelip bu köprüyü görün, fotoğraf çekin. Köprünün yaya trafiğine açık olduğunu da belirtmiş olayım.

Aslanlı Köprü, Tuna’nın İncisi gibi isimleri de var. Şöyle bir rivayeti de paylaşmış olayım sizlerle; köprünün girişinde bulunan aslanların dillerinin olmadığı fark edilip heykeltıraşa söyleniyor. Bunun geç farkına varan heykeltıraş da intihar ediyor ne yazık ki.
Tabi bu gerçek mi heykeltıraş kimmiş peki diye sorduğumda bir cevap alamadığımı söylemeliyim. Sanırım bu hatayı örtbas etmek için uydurulan bir şey bu da 🙂

Szechenyi Hamamı

Az değil 150 yıl Osmanlı bu topraklarda hüküm sürmüş ve haliyle kültüründen bir parça da bırakmış. Bunlardan biri de hamamlar. Hem yapıyı görüp dilerseniz hamama da girebilirsiniz burada.

Kahramanlar Meydanı

Şehrin en büyük ve en önemli meydanı burası. 1896 yılında yapımına başlanmış ve Macarların Hristiyanlığa geçişi anısına inşa edilmiş.

Parlamento Binası

Yürüyerek ulaşabiliyorsunuz ama tekne turunu kullanıp fotoğrafını çekmek çok daha iyi bence. Budapeşte tekne turu ile ilgili bilgiyi vereceğim birazdan.

Opera Binası

Bu maddemiz opera sevenlere gelsin. Yapı 1884 yılından beri ayakta duruyor ve Avrupa’nın en iyi opera binaları arasında gösteriliyor. Bir kısma kadar girip gezebiliyorsunuz ve bilet alıp gösterileri izleme şansınız da var. Ayrıca içeride hediyelik eşyalar da satılıyor.

Gül Baba Türbesi

Etrafta Gül Baba olarak anılsa da asıl adı Cafer imiş. Amasya Merzifon’da doğup Osmanlı saflarında Avrupa taarruzlarına katılmış. Başında gülü, elinde de kılıcı eksik olmazmış. Aynı zamanda Evliya Çelebi’nin yazılı kaynaklarında da adı geçiyormuş. Şehrin Rózsadomb Mahallesi’nde heykeli ve türbesi bulunuyor.

Budapeşte Terör Müzesi

Dünyada bulunan tek terör müzesi olarak gösteriliyor. Sovyet işgali sırasında yaşanan trajedileri ve acıları anlatıyor bu müze hem de en çarpıcı şekilde.
Ne yazık ki Macaristan’ın üzücü tarihine de bu müzede şahit olacaksınız. 1.Dünya Savaşı ve 2.Dünya Savaşları sırasında belki de en büyük kayba uğrayan ülkelerden biri Macaristan.
Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen 15 Müzesi yazısı için tıklayın.

New York Cafe

Yazının başında bir şeyden bahsetmiştim. Canınız sıkılır ya da daha gezmek istemiyorum diyerek kendinizi bir kafeye atmak istersiniz ya. İşte o kafe bence New York Cafe olmalı.
Bina 23 Ekim 1894 yılında açılıyor ve sonrasında da giriş kısmında New York Cafe hizmet veriyor. İkinci dünya savaşı sırasında kapanıp, 1954 yılında açılarak başka bir isimle çalışmaya devam ediyor. Son olarak 2006 yılında restore edilerek; kafe ve otel olarak kullanılmaya başlıyor.
Önemini şöyle ifade edeyim; bir çok kaynakta dünyanın en güzel kafesi olarak gösteriliyor. Bu otobüsle yapılan şehir turlarının bir durağı da Budapeşte New York Cafe.
Burada ayrıca yemek yiyebilir ya da tatlı ile geçiştirip bir şeyler içebilirsiniz.

Budapeşte Tekne Turu

Budapeşte Gezi Rehberi yazısını en can alıcı noktalarından biri. Yürüdünüz, yoruldunuz ve bence bir Tuna Nehri havası alma zamanınız geldi. Budapeşte Tekne Turu ile ilgili şöyle bir önerim var size. Gün batımı saatini öğrenin ve ona göre seçim yapın.
Zaten tekne turlarında saatler ona göre ayarlanıyor ama bilinçle binerseniz milletin o saati seçtiğine şahit olacaksınız.
Hem gündüz hem de gece ışıklandırması ile şehri görebilmek bence en güzel anılardan.

Budapeşte Yeme İçme Rehberi

İddialı bir söz aslında Budapeşte Yeme İçme Rehberi ama yine de kıyısından köşesinden bilgi vermeye çalışacağım sizlere.
Macar mutfağında kırmızı et ağırlıklı olarak tüketiliyor. Alman ve Osmanlıların etkisinde kaldığını yer yer görebilirsiniz.

Denemeniz gereken şeyler biri tabi ki Gulaş çorbası hatta bizim Gül aşı çorbamızın benzeri. Özünde domuzla ya da ördekle yapılması gerekirmiş ama isteğe göre çeşitli etler kullanılarak yapılıp servis ediliyor.
Paprika, acı ve tatlı hallerinin yanında pek çok şekilde servis edilebiliyor. Macarlar bunu çok seviyorlar.
Macar Sarması onca sene Osmanlı denince tabi yemekler de bundan etkileniyor. Bunun da çeşitli varyasyonları var. Mesela hamur sarma ya da lahana sarma gibi çeşitleri de mevcut.
Macar Salamı tahmin edeceğiniz gibi çok çeşidi var. Eğe denk gelirseniz sosisleri de oldukça başarılı. Ev yapımı bulursanız hiç kaçırmayın derim.
Dobos torta Macar şefin adını taşıyan pasta, ülkenin en ünlü tatlısı. Aslına bakarsanız oldukça basit. Katman kekin arasına konan krema ile yapılıyor.
Kurtoskalacs çekilin ölene kadar yiyebilirim 🙂 hamur ahşap rulolara sarılıyor ve ardından sos, çikolata parçası ya da çeşitli süslemelerle servis ediliyor.
Ben kışın gittiğim için bu tatlıyı bol bol yemiştim. Özellikle sıcak sıcak harika oluyor.
Madem kış mevsiminden bahsettik o zaman içimizi ısıtan Macar içkilerine de yer verelim. Palinka ülkenin milli içkisi. Yüksek alkollü ve çeşitli meyvelerle de yapılıyor. Benim favorim şeftalili olmuştu.
Satış yapan dükkanlara gidip hepsini deneyebilirsiniz. Alkol servisi yapılan mekanların hemen hepsinde bulabileceğiniz bir içki. Dikkat edin çarpar.

Özetle Budapeşte

Budapeşte Gezi Rehberi yazısında bir çok konuya değindim. Özetle söyleyeceğim şu ki; bu şehir bence çok daha fazlasını hak ediyor. Pazarlama ve çeşitli etkenlerden dolayı çevrede daha popüler olan şehirlerden bence birkaç gömlek üstün.
Gece hayatı, yemekleri, kültürü ve gezilip görülecek yer konusunda da oldukça zengin.

Share

Comments

 1. Ellerinize sağlık. Özellikle terör müzesini çok söylemişlerdi. İlk fırsatta gideceğim ülkelerden

 2. En sevdiğim şehirlerden ve dediğiniz gibi kıymeti bilinmiyor. Herkes Viyana’ya gidiyor anlamsız bence. Ellerinize sağlık

 3. Şadiye Masal : Temmuz 31, 2017 at 1:54 pm

  Sanırım kışın gitmek daha iyi ya da sonbaharda. Belki de ben soğuk havayı sevdiğim içindir. Ellerinize sağlık

 4. Para biriminin forint olduğunu bilmiyordum. Meşhur rotayı yapacağım bu sene ve çıktı alıyorum yazınızı. Ellerinize sağlık.

 5. Abi yazı çok iyi olmuş instagramdan da takip ediyorum ellerine sağlık

 6. Gerçekten akşam daha güzelmiş şehir. mimari de harika görünüyor. Ellerinize sağlık

 7. ” Ilk etapta tipik bir avrupa şehri izlenimi yaratsa da tanıdıkça içinizde sempati uyandıracak, özellikle christmas dönemini geçirmek için avrupa’nın en güzel yerlerinden biri olan güzeller güzeli şehir.
  Budapeste. Gittigimizde cok vakit kaybetmek ve sehri oykuleriyle ogrenmek icin lokal turk rehbehleri bulduk. Hic bulamiyacagimiz sakli yerleri ve verdikleri tahsiyelerle tatil harika gecti.
  Emeginize saglik tekrar gitmis gibi olduk”

  • İlginiz ve paylaşımınız için teşekkürler. “Hic bulamiyacagimiz sakli yerleri” buradan paylaşmaya ne dersiniz. Hem bizler öğrenmiş oluruz hem de siz paylaşıma katkıda bulunmuş, gidecek arkadaşlara ışık tutmuş olursunuz.
   İlginiz için teşekkürler

 8. Budapeşte gerçekten harika bir şehir. Ne guzelde anlatmisiniz. Elinize saglik.Burada şehir yuruyus turlari ve apart kiralama yapanlar olarak herkesi bekleriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir