Karadağ’ın Eğlence Merkezi: Budva Gezi Rehberi

Budva Gezi Rehberi

Karadağ’ın Eğlence Merkezi Budva Gezi Rehberi

Karadağ’da ilk durağım olan başkent Podgorica’dan sonra durağım Budva oldu. Budva, bölgenin eğlence merkezi diyebiliriz ve Budva Gezi Rehberi yazısında da çok daha fazlasını bulacaksınız. Bildiğiniz üzere Budva sonrası da Kotor’a gittim. O yazıya da buradan Kotor Gezi Rehberi kısmından ulaşabilirsiniz.
Budva, yaklaşık 2500 yıllık geçmişiyle bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olma özelliğine sahip. 1572 yılında Osmanlı topraklarına katılan Budva, Venedik ile 1573 yılında yapılan anlaşma ile geri veriliyor.
Şimdi gelelim Budva Gezi Rehberi.

Budva’ya Nasıl Gidilir?


Ufak bir yerleşim yeri ve en kolay ulaşım da minibüslerle. Başkent Podgorica’ya ulaştıktan sonra Budva’ya giden minibüsleri bulmak oldukça kolay. Minibüslerle ulaşımda valizinize de ayrıca ödeme yapmanız gerektiğini aktarayım. Bu arada Podgorica ve Budva arası yaklaşık 70 km mesafede.

Budva’da Konaklama

Nedense ben Kotor’da da bu yolu izledim ve yine günlük ev ayarladım. Budva Terminali’ne inince hemen sizi orada evi olan ablalar karşılıyor. Evleri hakkında bilgi verip fiyatını söylüyorlar. Ben de yolda tanıştığım arkadaşlarla bu ablalardan biriyle anlaşıp evinde kaldık. Evinde kaldık derken aslında şöyle oluyor; abla ile bizim kaldığımız yer bağımsız sadece o alt katta oturuyor biz de üstteki dairede. Bu iş airbnb gibi ama kullanıcı yorumu yok ve komisyon ödenmiyor. yüzyüze görüşüp parada el sıkışınca her şey tamam. Kimlik pasaport teslimi de yok.

Budva’da Gezilecek Yerler

Burası da Kotor’a benziyor ve geniş bir alana sahip değil. Kaldığınız yeri de merkeze yakın seçerseniz işiniz hayli kolay olur. Ben öyle yapmıştım ve yürüyerek keşfettim şehri.

Sveti Stefan

Burası dünyaca ünlü adalardan ve aslında 5 yıldızlı bir otele ait. Adada bulunan bir nevi tatil köyünde; 50 oda ve süitler bulunuyor. Tabi hayli lüks ve gezip görmek ya da konaklamak için öncesinde e-posta göndermenizde fayda var. İşletme; International Group of Aman Resorts’a ait.
Bölge Türklere karşı savunma amacıyla kurulmuş ve korsanların da cenneti olarak adlandırılıyormuş zamanında.
Sveti Stefan’a illa gideceğim diyenler; restoran ve yeme içme konusunda da bilgi alıp adaya ulaşabilir. Örneğin bir öğle yemeği yiyebilir ya da belirli atıştırmalıklarla bir içki alıp sonrasında etrafı gezebilirsiniz. Dışarıdan fotoğraflamak bence çok daha güzel ama takdir sizin tabi.

Budva Plajları


Deniz için Budva’ya gitmek bence sizleri üzer yani beni üzdü ama az çok nasıl olduğu inceleyerek gittiğim için sorun yaşamadım.
Bazı kaynaklarda harika v.s dense de bence siz inanmayıp, gerçekten gidip gezen ve amatör kareler yakalayanları inceleyin. Ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Plaj için ücret ödemenize gerek yok. Plaj ve hemen arka tarafında da restoranlar var.

Budva Şehir Müzesi ve Etnegrofya Müzesi

Evet müze sevenleri de unutmadık tabi. Şehirde iki tane müze bulunuyor ve gezi planınıza ekleyebilirsiniz.

Budva Sokakları ve Eski Şehir


Sokakları adımlayarak bol bol fotoğraf çekebilirsiniz burada. Özellikle eski şehir ve sur bölgeleri bu anlamda zengin.

Budva Yeme-İçme


Bunun için iki alternatif sunacağım size; ya sokak yemekleri ya da güzel restoranlar. Sokak yemekleri konusunda; Budva’da akşam insanların sahil boyunca gezmeye çıktığı yerlerde satılanlar hem doyurucu hem de eğlenceli. Bol bol bizim dönere benzer Yunan usulü Gyroslar var. Bazıları domuz ve tavuk; bazıları da sadece tavuk etinden yapılıyor. Genelde ekmeğe değil de kendi yaptıkları krep içerisine koyuyorlar malzemeleri ve demin söylediğim döner gibi yiyorsunuz.

Bir de güzel restoranlar var tabi. Balık restoranı ya da et ne isterseniz burada mevcut. Turistik bir lokasyon olduğu için her damak tadına uyan yemeği bulabilirsiniz.
Benim önerilerim; Konoba Portun ya da güzel yemekler için Dvoriste by Bahce. Adından da anlayacağınız gibi Dvoriste by Bahce Türk yemekleri de satan bir mekan. Fiyatlar uygun ve kale içinde yer alıyor. Yani yemeği yedikten sonra gezip dolaşabilir hatta bu bahçede rahat rahat takılabilirsiniz.

Budva Gece Hayatı

Evet geldik Budva Gezi Rehberi yazısının en can alıcı noktasına. Bana göre Budva seyahatinin ana amaçlarından biri gece hayatı; daha doğrusu buraya gece hayatı için gelmeyip gezecekseniz tek gün yeter.

Güzel partiler ve iyi kulüpler var burada. Size tavsiyem iyice araştırarak gitmeniz çünkü size ve tarzınıza uygun konseptleri araştırarak bulmanız daha kolay.
Buradaki önerim Top Hill olacaktır. Duyduğuma göre Avrupa’nın en iyi gece kulüplerinden olduğu söyleniyor. Birkaç yerde de okudum ve eğlenceli bir mekan. Size tavsiyem dikkatli olmanız. Özellikle ödeme yaparken, içecek alırken her şeyi kontrol edin ne yazık ki turistleri kazıklama gibi bir yol seçip burada ilerlemeyi adet haline getirmiş saygıdeğer Budva esnafı.
Mekana gitmeniz için de taksi kullanmanız gerek. Tabi ki taksimetre falan burada hikaye. Direkt olaya Turkish style girip; pazarlık yaparak fiyatı belirlemelisiniz yoksa gece tatsız bitebilir.
Yine söylüyorum. Burası zaman zaman iyi zaman zaman da orta kalitede olabiliyor. Tamamen kitle ve o geceki aktiviteler ile ilgili. Öncesinde sosyal medya ya da çeşitli mecralardan bakıp kararınızı verin.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir