Bursa’da Kahvaltı Nerede Yapılır? Pasto

Bursa'da Kahvaltı Nerede Yapılır

Bursa’da Kahvaltı Nerede Yapılır? Pasto

Bursa seyahatimde şans eseri tanıştığım ve Bursa’da Kahvaltı Nerede Yapılır? sorusunun cevabını aldığım yer Pasto.

Mekanın güzel bir de hikayesi var yani kahvaltıcı olmadan önce ekmek ve unlu mamül üretimi yapılıyormuş buradan.
Haliyle mekan da ekmekleriyle ünlüymüş. Gel zaman git zaman mekana gelenler, ellerinde peynir ve atıştırmalıklarla gelip burada kahvaltı yapmaya başlayınca mekan sahipleri de; buraya kahvaltı da mı eklesek diye düşünüp sonrasında hayata geçirmişler bu fikri.
Buradaki kahvaltı konsepti oldukça farklı ve özellikle ben gibi İstanbul’dan gidiyorsanız yabancılık çekmeniz normal.

Self Servis ve Dilediğin Çeşit


Genelde kahvaltı masalarında peyniri bile gps ile arar durumuna düşebiliyorsunuz. O kadar çok çeşit ve gereksiz şey konuyor ki masaya; çoğu heba oluyor ya da bir çatal ile dokunulduktan sonra çöpe yollanıyor.
Burada sistem istediğin çeşidi yeme üstüne kurulu. İçeri girdiğinizde hangi çeşit peyniri istiyorsanız tabaklarda ve muhafaza edilmiş şekilde alıp tepsinize koyuyorsunuz. Bunun gibi daha bir çok çeşidi böyle toplayıp masanıza koyduktan sonra sıcak siparişlerinizi de verip masanıza oturuyorsunuz.
Aslında hem basit hem de dilediğiniz ürünler masanızda oluyor. Fiyat olarak da haliyle daha ucuza geliyor seçtiğiniz kahvaltı menüsü.
Bu arada fiyat ya da çeşit sınırı yok yani gittim ben iki çeşit kahvaltı aldım. Çay aldım ve en az şu kadar almanız gerekiyor diye bir sınırlama getirilmemiş.

Ekşi Mayalı Ekmek ve Börekler

Mekanın asıl uzmanlık alanı ekmek olduğu için bu bölüme dikkat edin derim. Patlıcanlı böreği, ekşi mayalı ekmeği gerçekten nefis. Sohbet esnasında öğrendiğim bir konuyu da paylaşayım; mekan sahiplerinden biri de bu konuda eğitim veren bir öğretim görevlisi. Ekmek ve ekşi maya ile ilgili eğitimler verip, okullarda derslere giriyormuş.

Kadın Emeği Ön Planda


Çalışanlar deyim yerindeyse arı gibi ve çoğu da kadın. Bu da ayrıca güzel bir konu çünkü kadın emeğinin ön planda olması böyle mekanlar için avantaj diye düşünüyorum. Dekorasyonu ve kışın sobanın bulunması da bir o kadar güzel. Ben bu mekana çeşitli mevsimlerde gittiğim için; yazı da kışı da ayrı güzel diyebilirim rahatlıkla.
Madem Bursa’ya kadar geldiniz o zaman Cumalıkızık’a da uğrayıp bu güzel köyü gezebilirsiniz. Cumalıkızık Gezilecek Yerler yazısını da buraya bırakayım.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir