Çay Nasıl Üretilir? Çayın Serüveni

Çaykur ile Çayın Serüveni: Siyah Çay Nasıl Üretilir?

Çay Nasıl Üretilir? Çayın Serüveni

Güne merhabadır çay, aileyle soğuk kış günlerinde sıcacık sohbet, terapidir denizin kıyısında, dost meclisinde elden düşmeyen lezzettir. Saymaya kalksak öyle çok şey ifade eder ki hayatımızda. Her şeyden önce bir gelenektir. Çay Nasıl Üretilir? Çayın Serüveni yazısı da böylesine özel bir mahsulün adım adım nasıl hazır hale getirildiğini anlatıyor.

Bu lezzetin izini sürmek ve hikayesini öğrenmek için Rize’ye çevirdik rotayı. Günü kaçırmamak için gün ağarmadan yola koyulduk ve sabahın ilk ışıklarıyla Trabzon Havaalanı’na oradan da Rize‘ye geçtik.
Hatırı sayılır bir Karadeniz kahvaltısı yapmadan yola koyulmak olmaz diyerek; Zümrüd-ü Anka Butik Otel’in restoranına gelip enfes bir ziyafet ile Rize serüvenine başladık. Yol üzerindeki bu mekanın manzarası da lezzetleri kadar iddialı.

Çaykur Cumhuriyet Çay Fabrikası

Ve heyecan ile beklediğim an geldi. Çaykur Cumhuriyet Çay Fabrikası’ndayız. Fabrika Müdürü Sn.Köksal KASAPOĞLU’nun rehberliğinde; çayın kamyondan alınıp paketlenmesine varan süreci adım adım görüyoruz. Yaklaşık 40 dönüm alan üzerine kurulan fabrika bölge için tam bir geçim kaynağı.
Önemli bir notu da unutmadan aktarayım; bölgede yetişen çay, dünyada üzerine kar yağan tek çay olma özelliğine sahip. Çayın üzerine yağan kar mikropları kırdığı için sonrasında bir ilaçlamaya gerek kalmıyor. Hal böyle olunca en doğal haliyle işlenip mamül haline getiriliyor.
Gelelim çayın hikayesine:

Siyah çay nasıl üretilir?

Bu arada çay aşığı biriyim ben. Çayın her halini sever ve denerim ama siyah çayın yeri bende ayrı ve öyle güne kahve ile başlayan biri de hiç değilim. Kahve bende kahve altı kelimesi gibi; kahvaltıdan sonra içilir ya da film izlerken tatlı yanında.
Çay, 5 üretim aşamasından geçerek hazır hale getiriliyor. Not düşeyim şuraya da; neden siyah çay içeriz doğrusu buna da pek anlam veremem çünkü siyah çayın tüketilme sebebi çayın yolda bozulmaması için oksitlenip bu hale geitirilmesi. Mesela Güneydoğu Asya ya da Çin’de siyah çay bulmanız güçtür ve alışılagelmiş değildir siyah çay tüketmek. Bizde çay yetiştiği halde siyah tüketiyoruz bu da ayrı bir konu aslında. Belki de kopyala yapıştır mantığı burada da varlığını gösteriyor bize.

Soldurma

Çay yaprağında bulunan su miktarı bu yöntemle azaltılarak yumuşatılır. Isı ile yumuşatılan çay kıvırma ünitesine bant aracılığıyla gönderilir.

Kıvırma

Çeşitli makinelerde kıvrılıp, ezilen ve bükülen çay yapraklarının bitki öz suyu hücreden dışarı çıkartılır. Bu şekilde çayda oksidasyon başlatılmış olur.

Fermantasyon

Bu işlemde çayın oksijenle yakılması sonucunda kararma meydana gelir. Kimyasal değişme sonunda çayın rengi meydana gelmeye başlar. Bu aşamada çay kokusunu dibine kadar hissedersiniz.

Kurutma

Fermantasyon sonunda çayda hali hazırda bulunan su, kurutma yoluyla %3-4 oranına çekilir. Kurutmayla birlikte fermantasyon bitirilerek kazandırılan özellikler korunmuş olur.

Tasnif ve Paketleme

Emeğin aşa, ekmeğe dönüştüğü aşama. Paketleme öncesinde elemeden geçirilen çaylar, kalınlık ve kalitelerine göre sınıflandırılır. Sınıflandırma neticesinde, çeşitli kısımlara ayrılarak paketlenir ve raflarda yerini almaya hazır hale gelir.

Araştırma ve Geliştirme

Üretim aşamasına dahil etmesem de bu işin bir Ar-ge bölümünün olduğunu da söylemeliyim. Çaykur’u öne çıkaran özelliklerden biri de araştırma geliştirmeye verdiği önem. Labaratuvar gezimizde bunu daha şeffaf bir şekilde gözlemledik.

Ee şöyle tavşan kanı bir çayı hak ettik değil mi? Sizi bilmem ama benim yakıtım gibidir çay. Çay olmadan güne başlamak benim için eksiktir bir kere.

O kadar çok çay çeşidi var ki

Evet o kadar çok çay çeşidi var ki ben sadece; Çaykur ile Çayın Serüveni kısmını anlattım. Özellikle Asya bölgesinde çeşit çeşit ve değişik sunumlarla servis edilen çaylar var. Bunlardan biri de Matcha Çayı.
Siyah çayın yolculuğu bu kadar. Afiyetle.

Share

Comments

  1. Hakan Armağan : Ekim 13, 2017 at 12:56 am

    Çok keyifli görünüyor.

  2. Müjgan Aydın : Ekim 13, 2017 at 12:56 am

    Çok severim ve hep gitmeyi istemişimdir. Kısmet..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir