COVID-19 Aşıları Ne Kadar Etkili?

COVID-19 Aşıları Ne Kadar Etkili?

Seyahat planlarını geçtik günlük hayatımız dahi; korona virüs nam-ı diğer covid-19 sebebiyle aşağı yukarı bir yıldır felç durumda. Yurtdışı planları yaparken yurtiçi seyahat bile yapmak güçleşti ama neyse ki covid-19 aşısı bulundu ve çeşitli ülkelerde de aşılama çalışmaları başladı. Ülkemizde de sanırım bu sıralar bir takım aşılama seferberlikleri açıklanacak ama burada önemli bir konu devreye giriyor. O da hangi covid-19 aşısı ne kadar etkili? Covid-19 aşıları bizi koruyacak mı? Korona aşısı seçerken neye dikkat etmeli? gibi bir sürü soru.

Şahsi fikrim; bir süre sonra aşıların özel sektör tarafından da getirilip parayla satılacağı. Çin aşısı istemeyen Alman aşısı ya da İsveç İngiltere aşısı yaptırabilecek ama bunu zaman gösterecek. Ben bugün COVID-19 Aşıları Ne Kadar Etkili? sorusunun cevabını, çeşitli kaynaklardan derlemeler yaparak vermeye çalışacağım. Umarım bizde de aşılama çalışmaları hızlıca başlar diyerek aşıları sıralayalım;

Pfizer-BioNTech

İki Türk bilim insanı Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından geliştirilen aşılar ne yazık ki ülkemizce çok talep görmedi ya da başka nedenler var bilmiyoruz. mRNA bazlı Pfizer-BioNTech aşısı ciddi bir antikor üretimi sağlanabiliyor. BioNTech başarı oranı da yüzde 95 ve cidden güçlü bir rakam. Bunun yanında mRNA aşılarını diğerlerine oranla daha güçlü bir T hücresi bağışıklığı oluşturdukları da kabul ediliyor. Bu aşılar öldürülmüş virüsü değil de virüsün genetik kodunun bir kısmı vücuda enjekte edilerek bağışıklık kazanılıyor. Aşı 3 hafta arayla 2 doz halinde alınıyor.

Sinovac

Geldik beklediğimiz aşıya yani Çin aşısı Sinovac. mRNA aşısı değil yani virüsün etkisiz hale getirilerek vücuduna verilmesi neticesinde bağışıklık bekleniyor. Eski usül aşı üretimi de diyebiliriz. Özellikle son zamanlarda koruyuculuğu konusunda da çeşitli açıklamalar yapıldı. Şöyle ki; Türkiye’de yüzde 90’nın üzerinde, Brezilya’da yüzde 70, Endonezya’da yüzde 63 koruyuculuk bildirildi. Bu değişkenlik düşündürse de aşının güvenli olmadığına dair bir haber ya da araştırma paylaşılmadı.

Moderna

Amerikalı firmanın ürettiği bu aşı da mRNA aşısı. Dört hafta arayla 2 doz halinde uygulanması gerekiyor. FDA’ya göre 65 yaşının altındakiler için yüzde 94,1 etkili olan aşı, 65 yaş üstüler içinse yüzde 86,4 koruma sağlıyor.

AstraZeneca/Oxford

Bu aşı da İngiliz-İsveçli firma AstraZeneca ile Oxford Üniversitesi tarafından geliştiriliyor. Aşı onaylandı ama veriler hala net değil. Kimi kaynaklar yüzde 60 derken, bazı kaynaklar da yüzde 90 a çıktığını söylüyor. Dört hafta arayla 2 doz halinde alınması gerekiyor. Aşıdan yüksek verim almanın; ilk dozun yarım, ikinci dozun da tam olmasından geçtiği söyleniyor ama veriler bu aşıda net değil.

Sputnik V

İlk açıklanan aşı Sputnik V olmuştu hatırlarsanız. Bu aşı Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan Gamaleya Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilmiş. Her ne kadar önceleri yüzde 92 etkili dense de sonrasında yüzde 95 e kadar koruyuculuğu olduğu açıklandı ancak hem şaibeli hem de inandırıcı olmayan sonuçlara dayalı olduğunu söylemekte fayda var. Rusya içerisinde etkin olarak kullanılan aşıyla ilgili uluslararası kabul gören bir araştırma ve onay bulunmuyor.

Yerli Aşı

Gönül isterdi ki bu listeye bir yerli aşı da ekleyelim ancak pandemi sürecinde pek çok yalan haber çıksa da; aslı astarı olmayan tedaviler ve aşılar paylaşıldı. Günümüzde aşıya dair net bir bilgi yok. Hükümet kaynakları Nisan ayı sonuna doğru yerli aşının kullanıma hazır olacağını söylemişlerdi. İzleyip göreceğiz.

Covid-19 Aşıları Güvenli Mi?

Bu konuyla ilgili TTB COVID-19 İzleme Grubu üyesi, Prof. Dr. Özlem Kurt Azap’ın açıklamasına yer vermek isterim:
“Şu anda ihtiyacımız bilgi doğru bir şekilde değerlendirmek. Şu andaki veriler dünyada kullanılan tüm aşıların güvenilir olduğunu gösteriyor. Bu rahatlatıcı.”
Bunun yanında Dünya Sağlık Örgütü’nün de “yüzde 50 etkinlik yeterli” açıklamasını da hatırlatmakta fayda var.
İlerleyen günlerde diğer aşılar da ülkemizde yapılabilirse seçim şansı doğacak, bu listedeki aşılara da yenileri eklenecektir.
Pandemi sürecinde güncel yurtdışı ve yurtiçi seyahatler hakkında bilgi almak isterseniz; bilgi paylaşımında bulunduğumuz Travel Hacks Türkiye grubuna dahil olabilir, sorularınızı sorabilirsiniz.
Sağlıklı ve seyahatli günler dilerim.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir