Cumalıkızık Köyü’ne Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler ve Kanlıgölet Şelalesi

Cumalıkızık Köyü'ne Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler ve Kanlıgölet Şelalesi

Cumalıkızık Köyü’ne Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler ve Kanlıgölet Şelalesi

Çevre illerde yaşayan neredeyse herkes Cumalıkızık’a gidip, şöyle bir çevreyi gezdikten sonra kahvaltı yapmıştır. Sonrasında da alışveriş ve eve dönüş. Tamam güzel ama bence bir eksik var bu rotada. Yazının başında söylemiş olayım; Cumalıkızık Köyü’ne Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler ve Kanlıgölet Şelalesi yazısı da program oluşturmak isteyenlere direkt plan gibi olacak. Özellikle doğa yürüyüşü seviyorsanız ve akarsu göreyim; biraz da oksijen alayım derseniz burası gerçekten çok güzel. Dolayısıyla bu plan da öyle.

Cumalıkızık Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Aracınızla gidecekseniz; Bursa’ya ulaştıktan sonra hayli kolay. Ankara istikametine devam eden yoldan ilerleyip, Cumalıkızık tabelasını görünce yapmanız gereken yönlendirmeleri takip etmek.
Toplu taşımayla gideyim derseniz bu da zor değil aslında. Otobüs ya da feribot kullanarak Bursa’ya ulaşmanız gerek. Sonrasında da otobüsle ya da metroyla; Kent Meydanı ya da Cumalıkızık (Değirmenönü) duraklarında inerek dolmuşlara bineceksiniz. Bu dolmuşlar Cumalıkızık’a kadar götürüyor sizi. Yani illa araçla gitmeliyim diye düşünmenize gerek yok hatta ben olsam bir gece de kalıp öyle dönerim İstanbul’a 🙂

Cumalıkızık Köyü

Uludağ’ın eteklerine kurulmuş 5 Kızık köyünden biri. Köy, 2000 yılında geçici olarak UNESCO Dünya Mirası listesine dahil ediliyor. 2014 yılında da Dünya Mirası olarak tescilleniyor. Köy 1300’lü yıllarda kuruluyor ve Osmanlı mimarisi özelliğini görebileceğiniz ender yerleşim yerlerinden biri. Günümüze kadar korunması ve hala yaşıyor olması da bir o kadar önemli tabi.
Bir de Kınalı Kar v.b gibi diziler ve belgesellere de ev sahipliği yapınca epey meşhur olmuş. İstanbul’a yakın olmasını söylemiyorum bile.

Cumalıkızık’ta Gezilecek Yerler

Aslına bakarsanız ufak bir köy burası ve haliyle liste öyle kabarık değil. Ben yine de ana hatlarıyla gezilecek yerleri söyleyeyim size; Cumalıkızık Etnografya Müzesi geçmişe ait eşyaların sergilendiği bir müze ve meraklıysanız gezebilirsiniz. Zekiye Hatun Çeşmesi, cami ve eski bir hamam da görülecek yerlerden. Tabi en önemli konu Cumalıkızık Evleri. Eşine az rastlanır bu evlerin bence en önemli kısmı; dokunun korunması ve sokaklarda gezerken bunu kuvvetli bir şekilde hissetmeniz. Benzer köylerde ya da yerleşim yerlerinde, sokaklar asfalt ya da kimi evler farklı görüntülerde olabiliyor. Burada böyle bir şeyin olmaması sevindirici. Tam anlamıyla dokuyu yakalıyorsunuz.

Haliyle fotoğraf sevdalılarının da uğrak yeri burası. Sokaklarda uzun uzun yürüyüp, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.
Bu sokakların birinde de Cin Aralığı var. Buranın da şöyle bir hikayesi varmış; Yunanlılar Cumalıkızık’ı işgal ediyorlar. Dağlarda bulunan sivil direnişçiler de saldırmak için köylülerden haber bekliyor. Yunan askerlerinin kendilerini öldüreceği için haber veremeyen köylüler de çareyi cin aralığında buluyor. Bu aralık çok dar ve sokağa girdiğinizde çıkmaz olduğunu düşünüp geri dönüyorsunuz. Yunan askerleri de böyle düşünerek geri dönüyorlar. Köylüler dağa çıkıp haberi iletince; Yunan askerleri gafil avlanıp Cumalıkızık’ı kaybediyorlar.

Kanlıgölet Şelalesi

Cumalıkızık Köyü’ne Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler ve Kanlıgölet Şelalesi yazısının en önemli konularından biri bu şelale.
Kanlıgölet Şelalesi’ne gitmek için köyün dışına çıkmanız gerekiyor. Kiraz ağaçlarının arasından akarsuyun olduğu yere doğru ilerliyorsunuz. Şöyle bir uyarıda bulunayım; uygun ayakkabınız yoksa dere etrafında yürüyüş yapabilirsiniz. Ben yürüyüş için geldim derseniz eğer tırmanış yapar gibi ve engebeli yollardan geçecekmiş gibi giyinin derim. Ayak bileğinizi saran bir bir ayakkabı olsun mesela.
Şans bu ya ben Cumalıkızık kararını verdiğim günün ertesi kar yağmaya başladı. Fotoğraflardan da gördüğünüz gibi her yer kar ve buzdu. Haliyle yürüyüş biraz zor oldu ama bu havalarda da Cumalıkızık Köyü’ne gitmek hayli keyifli.
Derenin karşısına geçip su boyunca yürümeniz daha doğrusu yer yer tırmanmanız gerekiyor. Mevsim idealse dere içinden de yürüyebilirsiniz. Hatta yürüyüş ayakkabıları ile ilgili yazıyı da şöyle iliştireyim yazıya.

Cumalıkızık’ta Yemek ve Alışveriş

Köy meydanında ve yürüdüğünüz her sokakta yöresel ürünleri bulmanız olası. Yemekler, el işleri ve hediyelik daha bir çok şey var. Günün her saati kahvaltı yapacağınız gibi yemek de yiyebileceğiniz restoranlar var burada. Cumalıkızık’ta Kahvaltı Nerede Yapılır? sorusunun cevabı da linkte. Dilerseniz aynı mekanda yemek servisi de var. Size tavsiyem cevizli ekmek muhakkak alın ve sofralık zeytin de bulursanız affetmeyin. Köyde ceviz ve kiraz ağaçları var. eğer mevsiminde giderseniz bunlardan da alabilirsiniz. Ben denk gelmedim ama Haziran ayında Uluslararası Ahududu Festivali yapılmaya başlanmış. 2015 yılında yapılmaya başlanan festival haliyle oldukça yeni. Tabi ahududu oluyor mu ya da ne kadar oluyor bilmiyorum.

Özetle

Cumalıkızık Köyü’ne Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler ve Kanlıgölet Şelalesi yazısı sonrası bir de özetle kısmına değinelim. İstanbul’a yakın ve oldukça şirin bir köy Cumalıkızık. Evet köy meydanında gezmek ve kahvaltı yapmak güzel ama fırsatınız varsa ve buraya kadar da gelmişken neden biraz yürüyüş yapmayalım değil mi?

Bence Bursa Cumalıkızık programı yapınca, rotaya Kanlıgölet şelalesi de eklenmeli. Hatta yürüyüş için gelen gruplardan rica edip onlara katılabilirsiniz. Köye gittiğinizde sırf bu şelaleyi görmek için gelenlerin olduğunu göreceksiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir