Vietnam’ın Karadeniz’i: Da Lat Gezi Rehberi

Da Lat Gezi Rehberi

Vietnam’ın Karadeniz’i: Da Lat Gezi Rehberi

Hep biz deriz Doğunun Paris’i, Türkiye’nin Maldivler’i v.s diye. Bu sefer de Vietnam’ın Karadeniz’i: Da Lat Gezi Rehberi diye bir başlıkla giriş yapalım dedik.
Doğrusu sahil şehri olan Mui Ne’den Da Lat’a yola çıktığımda böyle bir ortamla karşılaşacağımı pek düşünmemiştim. Baştan söyleyeyim; Vietnam’a gidip Da Lat’ı görmemek bence büyük kayıp. Madem plan yapmaya başladınız o zaman Vietnam Vizesi Nasıl Alınır? yazısına göz atın. Emin olun daha ucuzu başka yerde yoktu 🙂 Tabi bu işin biraz şakası. Türkiye’den sorduğumda büyük rakamlar söylemişlerdi ama ben Kamboçya’dan uygun bir fiyata vize aldım. Tabi bu tarz ülkelerde vize politikası an be an değişebiliyor.

Da Lat’a Nasıl Gidilir?

Tabi ben cep telefonumu cebimde unutup denize girince; en yakında bulunan Samsung Servis Da Lat sınırları içinde yer alıyordu.

Da Lat’a Otobüs İle Nasıl Gidilir?

Önceden aldığım açık otobüs biletlerinden birini kullanarak Da Lat otobüsü rezervasyonu yaptırdım. Burada pek öyle otogar mantığı yok yani Mui Ne’de kaldığım otelin önünden aldı otobüs diyebilirim.
Dağların arasından kıvrıla kıvrıla gideceğiniz bir yer Da Lat. Yol boyunca mola verdiğimiz yerlerde yaban domuzlarıyla oturup yemek yedik desem inanın. İlk kez o derece insana yaklaşanı gördüm sanki evcilleşmiş ve yabanlığı da kalmamış.
Neyse Mui Ne ile Da Lat arası otobüsle yaklaşık 4 saat sürüyor. Ho Chi Minh’den de aşağı yukarı 7 saat gibi bir yolculuk yaparak Da Lat’a ulaşıyorsunuz.

Da Lat’a Uçak İle Nasıl Gidilir?

Da Lat Gezi Rehberi yazısında değinilmesi gereken konulardan biri de bu. Da Lat şehir merkezi yakınlarında Lien Khuong Havaalanı var ama sık uçuş bulunmuyor ne yazık ki. Bunun yerine yakınlarda bulunan; Cam Ranh Uluslararası Havaalanı ‘nı kullanmanız gerekebilir. Buradan sonra tekrar araç kullanıp yaklaşık 4 saat süren bir yolculuğa girmeniz gerekiyor. Bir başka önerim de şu; zamanınız varsa Ho Chi Minh şehrinden Mui Ne’e uğrayıp oradan Da Lat’a geçmek daha mantıklı gibi. Hem sahil şeridini görüp hem de dinlenme fırsatını yakalarsınız.
Haritadan bakarsınız, her zamanki gibi lokasyonları koydum ve plan yaparken mesafelere göz atabilirsiniz.

Da Lat Hakkında Bilgiler

Burada ansiklopedik bilgiler vermek yerine daha ilgi çekici şeyler paylaşalım en güzeli. Hem bu bilgiler öyle bilgi sitelerinde de yok 🙂
Da Lat, ılıman bir iklime sahip ve yıllık ortalama 24 derece bir sıcaklığa sahip. Ülkenin çiçek ve meyve deposu olarak anılıyor. İklimin elverişli olması ve halkın da bu konuda kendini eğitmesiyle bir sürü sera kurulmuş şehrin dışına. Seyahatiniz sırasında bu seralara da gidip ziyaretçi olabilirsiniz.
Vietnam’ın diğer şehirlerine kıyasla burası hayli soğuk denebilir hatta bir anımı anlatayım sırası gelmişken. Ben burada bir aile işletmesinde kaldım ve diğer şehirlerde olan cehennem sıcağını görünce korkarak klimayı arar oldum odada. Tabi klimayı da göremeyince hemen dönüp rezervasyonumu iptal ettirmeyi düşündüm.
Resepsiyondaki arkadaş; akşam battaniye kullanacağımı söyledi gülerek. Ciddi ciddi gece yatarken battaniye ile uyumak zorunda kalmıştım.

Neden Da Lat?

Havası hem soğuk oluyor hem de biraz nemli ve soğuğu hissediyorsunuz. Bunun haricinde balıkçılık da hayli yaygın burada. Pazarlara gidip balık alabilir ya da taze balık alıp kızartan yerlere götürebilirsiniz.
Tarım en büyük gelir kaynağı olunca; pirinç ile yapılan içkiler, çekirge tarlaları gibi Vietnam kültürüne ait değerleri burada görebilirsiniz.
Bir de 1907 yılında Fransızların burada olduğunu düşünürsek, hayli Fransız mimarisine de tanıklık edeceksiniz özellikle şehrin içinde.

Da Lat Otelleri ve Konaklama

Burada da direkt nokta atışı vereceğim size. Doğrusu şehirde çok fazla alternatif yok daha doğrusu var ama hep aile işletmesi. Turizmin gelir olduğunu gören kişilerin girişimleri ile açılan minik oteller ya da hosteller var. Ben Da Lat Green Hostel‘de kaldım. Karı koca tarafından işletiliyor ve arkadaş canlısı insanlar. Çok konuda da yardımcı oldular. Otel sırt çantalılar tarafından da hayli tercih ediliyor. Hostel kısmı var bir de üst kısımda konaklayabileceğiniz oda mevcut hatta odanın hemen önünde de genişçe bir balkon var. Ben baya sevmiştim burayı. Sahibi ile geziye bile çıktık. Tabi kıran kırana pazarlık yapın her zaman çünkü siz Asya’dasınız. Bunun haricinde çeşitli web sitelerine bakarak konaklama konusunu çözebilirsiniz. Ufak bir not: özellikle Asya’da ve Vietnam’da da Agoda çok popüler. Otel ararken işinizi kolaylaştıracağı için elinizin altında dursun.

Da Lat Gezilecek Yerler

Da Lat Gezi Rehberi yazısının en baba konusuna geldik. biz ne yaptık ondan bahsedeyim biraz. Ben ve Fransız ile Singapurlu arkadaşlarım tur firması arayışına koyulduk. Sonra dedik ki motor kiralayıp motor kullanalım. Bence motorun en tehlikeli olduğu ülkelerden biri Vietnam. Kural yok karmaşa var yani baya baya kötü. Da Lat özellikle daha da fena çünkü şehrin dışı köy gibi.

Bir Araç Ayarlayın


Ben de tur firması aradığımızı bizim bu Da Lat Green Hostel’in sahibine söyledim bir kahvaltı masasında. İleri geri kavga dövüş adamın jipini tur aracı olarak kullanmaya karar verdik. Tabi sıkı pazarlık yaptık ve adam hariç 3 kişi olduğumuz için de uygun bir fiyata geldi. Toplu turlardan daha az ödediğimizi söyleyebilirim. Tabi 3 kişi gezmenin rahatlığı ve istediğimiz yerde istediğimiz gibi kalmak da cabası. Yapmanız gereken şu; tur firmalarından planı alın ve aracı olan biriyle pazarlığa başlayın. Paranın tamamını vermeyin tabi. Bir kısmını ödeyip sonrasında tamamını verirsiniz.
Tur sonunda dedik ki; iyi ki böyle düşünmüşüz çünkü otele döndüğümüz sırada bir yağmur bastırdı. Motor altımızdan kayar giderdi o derece.

İlk Durak Bir Tepe


Da Lat Gezi Rehberi yazısının ilk durağı bir tepe oldu. Araçla gittik ve patikadan çıkmamız gerekiyordu. Tabi biz yürüdük abi aşağıda bekledi.Gerçekten manzarası güzel ve boylu boyunca Da Lat’ı görebiliyorsunuz. Biraz toprak yoldan yokuş çıkmak gerekiyor orası da ayrı tabi. Fotoğraf çekimi sonrasında yolumuza devam ettik.

Çiçek Bahçeleri


Seracılık çok gelişmiş demiştim burada ve ilk durağımız da bu seralardan biri oldu. Etrafı gezdik, fotoğraf çektik ve yetiştirilen çiçeklere baktık. Gerçekten çeşit çeşit çiçek var burada. Söylenene göre; her gün kamyon dolusu çiçek özellikle Ho Chi Minh şehrine gidermiş buradan. Ülkenin çiçek deposu burası yani.

Kahve Tarlaları


Buraya turla gelmediğimize sevindim mesela. Bizimle gelen tur, hemen etrafa bakıp geri döndü ama biz oturup bir kahve içelim dedik. Öncesinde de tarlayı dolaşıp kahve hakkında bilgi aldık. Burada Kopi Luwak da var. Yani Türkçeleştirirsek Luwak Kahvesi. Yazının üzerine tıklayarak daha fazla bilgi alabilirsiniz ama özetle geçeyim; Luwak denilen gelincik benzeri bir canlıya kahve çekirdekleri yediriliyor. Sonra dışkısı alınarak kahve yapılıyor. Dünyanın en pahalı kahvesi olarak gösteriliyor bu kahve. Tabi biz kahveleri ve luwakları da gördük. Doğrusu insanın içini acıtan bir manzara. Neyse kahveyi içtiğimiz yerin manzarası görmeye değer. Gerçekten mükemmel.

Gülen Buda Heykeli ve Tapınağı


Yani diyor ki; Neşeli ol ki genç kalasın. Gerçekten Buda’nın yüzü ve kahkahası beliriyor merdivenleri çıkar çıkmaz. Tabi heykelden bahsediyorum ama çok güzel. Ben Buddha diye yazılır derken Buda diye yazmak da hayli garip geliyor onu da araya sıkıştırayım. Bu kısımda da hem tapınak incelemesi yapıp hem de güzel kareler alabilirsiniz.

Fil Şelalesi


Bakmayın böyle dediğime orijinal adı; Elephant Waterfall. Neden böyle demişler bir bilgim yok belki de anlamı vardır diye düşünerek sorsam da cevap alamadım. Fillerin kutsallığı dediler öyle geçiştirdiler.
Yukarıdan da bakabilirsiniz ama asıl kareyi aşağı inerek daha doğrusu şelalenin altına doğru yürüyerek yakalarsınız. Bir yürüyüş yolu yapmışlar ancak dikkatli olun derim çok kişi düşüyormuş bu yolda. Zaten bir süre sonra da o yol da kalmıyor sadece taşlara tutunarak iniyorsunuz. Tavsiyem sağlam bir ayakkabı giymeniz ve inmeden önce sıkıca bağcıklarınızı bağlamanız.

İpek Fabrikası


Adına İpek Böceği Fabrikası desek daha da doğru olurmuş sanırım. Burada kova kova kurtları ve ipek böceğinden ipeğe geçiş serüvenine şahit olabilirsiniz. Fabrika ama minik bir müze gibi de olmuş. Ziyaretçilere açık olan kısım da üretim aşama aşama gösteriliyor. İsteyenler fotoğraf da çekebiliyor tabi. tur sonunda hediyelik eşya v.s alabilirsiniz. İlk aşama sonrasına bakınca ne zahmetli işmiş diyeceksiniz..

Organik Pirinç Şarabı Fabrikası


Evet baya baya organik burası. Hijyen kısmı için pek bir şey yapılmamış desek yeridir. Aslında pirinç şarabı deniyor ama alkol oranı çok yüksek. Büyük kazanlarda ve yarı karanlık odalarda imal ediliyor. Burada da baştan sonra imalat sürecini görebiliyorsunuz. Hediyelik eşya alabileceğiniz yerlerden burası da. Hatta çokça sorulan şarabın içinde yılan ve çeşitli hayvanların olduğu yer de burası. Yapılan şişelerin içinde tüyleriyle birlikte canlıları bile koymuşlar. Akrep var yılan var yani var oğlu var. Mideniz pek kaldırmayabilir ama onların söylediğine göre; yılan v.s içkiye güç verirmiş tabi içene de öyle.

Çekirge Tarlaları


Ooo işte bu etkileyici diyeceğiniz yerlerden. Bence Da Lat Gezi Rehberi yazısının da etkileyici sahneleri burada yer alıyor 🙂
Hani sokaklarda evlerde çekirge yiyorlar ya. İşte o çekirgeler öyle sokaktan yoldan falan toplanarak elde edilmiyormuş. Adamlar çekirge üretim tesisi kurmuş ve buradan halka arz ediyor.
Gecekondu gibi bir yere girdik ve bizim abi biriyle selamlaştı ve bizi göstererek; gezdiriyoruz işte tavrında bir şeyler söyledi. Tabi burayla ilgili ufak bir şeyler anlattıktan sonra arka taraf geçtik.
Tabi hepimiz şok çünkü içinde ağaç dal ve yaprakları bulunan havuzlarda binlerce çekirge. Kimisi ufak kimisi büyük ama hepsi çekirge dolu. Elimize aldığımız bir fısfısla çekirgelere su verdikten sonra da başladık süreci öğrenmeye.
Bu sürecin sonunda çay ve kızarmış çekirge ikramı olduğunu da söylemeliyim tabi. Değişik bir deneyim ve Böcek Yemek isimli yazıda da biraz anlattım bildiklerimi.

Da Lat Railway Station


Şehir merkezine geldik artık ve yağmur da ufaktan hissettiriyor. Tabi Da Lat’a tren ile de gidebilirsiniz ama bizim gitme sebebimiz turistik bir geziydi. Birkaç vagon var ve onlara binerek fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Fransız izleri bulunan bu istasyonda tarihe de tanıklık edeceksiniz.

Da Lat Flower Park

Madem şehre geldik o zaman bir de Da Lat Çiçek Parkı’na gidelim diyerek girdik içeri. Çiçek seviyorum ben diyen varsa burada kesinlikle bulunmalı. Geniş ve yapay bir gölün etrafına kurulmuş burası. Hem renkli heykeller var hem de rengarenk çiçekler süslüyor tüm parkı. Yağmur geliyor diye hızlı hızlı davranıp buradan da son durağımıza doğru yola koyulduk.

Da Lat Crazy House

Şehrin popüler yerlerinden biri de Crazy House. Adından da anlaşılacağı gibi çılgınlar gibi dizayn edilmiş bir yer burası. Aynı zamanda otel olarak da hizmet veriyor ve giriş için ücret ödüyorsunuz. Ne mi var? Değişik bir mimari ve içeride de yapı ile ilgili bilgiler var. Bunun yanında manzarası da güzel. Tabi biz içeri girdik ve bir yağmur başladı. Böyle yağmur görmemiştim hiç. Öyle ki sabaha kadar sürdü ve yol üstünden aldığımız yemeklerle günü kapattık. Tabi benim sallama çayım hep yanımdaydı ve Da Lat Gezi Rehberi yazısı için notlarımı almıştım.

Da Lat’ta Nerede Ne Yenir?


Geldik Da Lat Gezi Rehberi yazısının yeme içme kısmına. Yemek için genelde lokal pazarları tercih ettik arkadaşlarla birlikte ve çok memnun kaldık. Taze balık, otantik yemekler ve bol bol taze meyve ve sebze ile ziyafet çektik.
Yemek konusunda An Cafe Dalat’ı önerebilirim. Hem popüler hem turiste yönelik hem de oldukça temiz bir yer. Salıncakta sallanarak yemek söyleyebilir ya da masanıza gelen boyama kalemleriyle servisinizi boyayabilirsiniz. Tabi ben ikisini de yapmadan bahçede oturmayı tercih ettim 🙂 Yemek yerken sallanmak zaten pek bana göre değil. Lezzetli yemeklerin olduğu mekanda güzel kahveler ve soğuk taze içecekler de var.
Ben kahve içeyim şöyle ortama gireyim derseniz de; Gout Coffee’yi beğenmiştik. Uzun uzun oturup bol bol keyif yapacağınız bir yer hatta oranın da karşısında ufak bir mekan var. Orada da hep çorba içerdim. İçine de yumurta attırırdım. Çocuklar baya ilgili ve temizdi artı oldukça da ucuz.

Noktalarken

Da Lat Gezi Rehberi yazısını sonlandırırken rotanızı yapmak adına; Vietnam Gezi Rehberi yazısına da bakın derim. Rotanızı ayarlayıp bu güzel ülkeyi sinire sindire gezebilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir