Macaristan’ın Öğrenci Şehri: Debrecen Gezilecek Yerler

Debrecen Gezilecek Yerler

Debrecen Gezilecek Yerler

Başkent Budapeşte’ye 220 km uzaklığında bulunan Debrecen, toprak büyüklüğü bakımından ülkenin en geniş şehri. Romanya ile de sınır. Bir de Debrecen Gezilecek Yerler yazısı olursa tam olur dedim.
Aşağı yukarı 15 günümü bu şehirde geçirdiğimden bir çok yerini görme fırsatım oldu. Toprak olarak geniş fakat Budapeşte’ye oranla sakin ve kendi halinde bir şehir.

Budapeşte’den Debrecen’e Nasıl Gidilir?

Ülkeyle neredeyse havayoluyla tek uluslararası bağlantı Budapeşte ile sağlanıyor. Haliyle tarif ederken havayolu ile geldiğinizi ya da Budapeşte’den başladığınızı düşünerek anlatacağım. Otobüsle gelmek isteyenler otogara gidip ardından Debrecen otobüslerine binmeliler. Geç saatlere kadar hizmet veren bir de tren var tabi.
Tren ile gitmek için de; Nyugati İstasyonu’na ulaşıp ardından Debrecen trenine binmeniz gerekiyor. Havaalanından otobüs kullanarak bu istasyona ulaşabilirsiniz. Tren yolculuğu yaklaşık 2 saat sürüyor ve özellikle gece trenleri pek bakımlı ve hoş değil. Daha doğrusu eski trenler genelde gece trenleri oluyor. gün içerisinde seyahat ettiğim trenler oldukça temiz ve moderndi. Budapeşte Gezi Rehberi yazısı da bu seyahatinizde yardımcı olacak kaynaklardan.

Merhaba Debrecen

Sabah ilk işim adresimi not alıp sokağın fotoğrafını çekmek oldu. Olur ya kaybolurum ya da bulamazsam göstereceğim kişiler yardım edebilir diye düşündüm. Adres belli : Andahazi Utca yani Andahazi Sokağı.
İlgimi çeken ilk şey; sokaklardaki düzen, sessizlik ve köpek dolaştıran yaşlıların çoğunluğu. Bu açıdan baktığınızda tipik Avrupa yaşam biçimi aklınıza geliyor. Sokaktan çıkıp yönümü tramvay hattına çeviriyorum. Merkezin orada olduğu bilgisini almıştım öncesinde.
Bu fotoğraf haftaiçi ve sabah saatlerinde çekildi. Yollar geniş ve tertipli. Raylı sistem adeta şehrin içinde dolaşıyor ve soğuk günlerde bile ulaşım aksamıyor.
Yol boyunca çiçek buketlerinin konduğu büstlere şahit oldum. Biraz sorgulayınca. Önemli kişilerin anıldığı yerlermiş ve buraya buketler, özel yapım çelenkler konuluyormuş.

En Önemli Öğün Kahvaltı

Türkiye’deki gibi bir kahvaltı yapamayacağımı üzülerek anlayınca soluğu bizim fırınlara benzer bir mekanda aldım.

Birkaç çörek ve kahve ile kahvaltı işini hallettikten sonra marketten bir şeyler almanın daha mantıklı olduğu kanısına vardım. Belki peynir, zeytin, salam alırım da “düzgün” bir kahvaltı ederim.
Debrecen’de ingilizce bilen sayısı gerçekten çok az. Ben tarzanca bir şeyler anlatmaya çalışırken çoğu zaman gülünç duruma düştüm. Neyse ki insanlar soğuk gibi görünse de durum karşısında gülümsediler.
Burada yokuş denen şey yok. Dümdüz uzanıyor yollar. Hal böyle olunca gencinden yaşlısına herkes bisiklet kullanıyor. Yollar bisikletliler için yapılmış desem çokta abartıyor olmam.

Debrecen’de Yemek

Debrecen Gezilecek Yerler denilince akla yemek de geliyor tabi. Dolaştıkça burada Türkler var mı diye düşünürken karşıma kebap döner çıkıyor.
Sonrasında yolda Türkçe konuşan bir arkadaş ile karşılaşıyorum. Sohbet ediyoruz ve dün geldiğimi öğrenince ev sahibi havasında bana birşey ikram etmek istiyor. Kendisi 4 yıldır Debrecen’de okuyormuş. Türk ürünlerinin satıldığı bir markete gidiyoruz. “Öğrenmiş olursun alışverişi buradan yaparsın” diyor. Debrecen’de alıştığımız kahvaltılıklar pek yokmuş. Zeytin ve damak tadımıza uygun peynir gibi.
Bu arada Török, Macarcada Türk demek.

Debrecen’de Yürüyüşe Çıkın

Yürüyerek gezmeyi sevdiğimden ara ara dinlenip fotoğraflar çekiyorum. Yol boyunca sadece bir kişiye ait olmayan heykelleri görebiliyorsunuz.
Ekim ayında hava sıcaklığı 0˚C hatta kimi zaman sıfırın altına düşüyor bu memlekette.
Ne kadar da soğuk olsa insanları seyretmek hoşuma gidiyor. Elime bir kahve ya da sıcak şarap alıp kilisenin önünde uzun süre beklediğim oldu. Fotoğrafta kalabalık görünmüyor ama normal şartlarda kilisenin önü hareketli.
Ertesi gün ters tarafa yani şehir merkezine değil de zıttı yöne gittiğimde bir parkın olduğunu söylediler. Bende o yönü izleyerek erken saatlerde yola çıktım.
Şehre yakın bir mesafede böyle bir yerin olması bence harika. Sanki başka bir yerdeymişsiniz izlenimi veriyor. Ayrıca tramvayın son durağı bu doğal park. Genci yaşlısı çocuğu herkes buraya geliyor. Koşanı mı dersiniz, bisiklet kullananı mı yoksa paten ile kayanı mı.

Debrecen’de Parkları Görmeden Dönmeyin

Belki çöp yığını bulurum diye göz gezdirdim ama nafile. Çok temiz bakıldığı her halinden belli. Fotoğraflardan anlaşılmayabilir fakat büyük bir alan ve içerisinde sıcak havuz sauna mevcut. Kilometrelerce gitmenize gerek yok şehrin içerisinde tatil yapabiliyorsunuz.
Parka yürüme mesafesinde Debrecen Üniversitesi var. Söylenene göre Avrupa’nın sayılı tıp okullarındanmış. Ülkemizden de gidenlerin sayısı az değil. Sınav derdi yok liseden çıkıp burada en baba bölümün diplomasını alabilirsiniz. Debrecen Gezilecek Yerler yazısının başına üniversiteyi koysam eminim çok iş yapardı zira çok sayıda Türk burada okumaya gidiyor.

Debrecen’de Alışveriş

Yemekler beni burada tatmin etmedi. “Ah vatan vah vatan” çok dedim kendi kendime. Yemek yenecek yerler önerebilirim size. Birkaç kişiden duydum lezzetini ama bu denli güzel olacağına pek ihtimal vermiyordum.
İnterspar (en büyük market) alışveriş merkezinin önünde soslu tavuk satıyorlar. Muhakkak deneyin tadı enfes. Bizim buradaki seyyar satıcılar gibi araç içinde satış yapılıyor.
Sol tarafta soslu tavuklar var.Dilerseniz sağ kısımda da domuz satılıyor. İkinci tavsiye edeceğim yer şehir merkezinde ara sokakta “Lübnanlının Yeri” diye geçiyor. Döner yapıyor ama hem et soslu hemde ekmeğin arasına değişik soslar ilave ediyor.
Üniversite gençliğinin de etkisiyle gece hayatı oldukça hareketli ve eğlenmek için çok sebep var.
Bu şehir de bir de festivale denk geldim. Onu da başka bir yazı da paylaşacağım.

Debrecen’de Konaklama

Burada öyle lüks konaklama seçenekleri yok. Genelde butik ve orta sınıf oteller var. Çok turistik olmadığı için de bu anlamda geliştiğini söyleyemem ancak bir diğer alternatif de öğrenci evleri ve günlük kiralanan evler.
Yazının başında öğrencilerin çokluğundan bahsetmiştim ya işte tam da bu yüzden oda kiralama konusu sık görülüyor. En Gerekli Mobil Seyahat Uygulamaları yazısında hangi uygulamaları kullanabileceğiniz yazıyor. Bunlardan birini deneyerek hem uygun hem de güzel yerler bulabilirsiniz.

Share

Comments

  1. Merhaba. Azerbaycandan yazıyorum. Çok beyendim. Bilmek isterim ki, türk restoranı Debrecenin neresinde? net yaza bilirmisiniz lütfen

    • Merhaba, internetten güncel adresini buldum.
      Adı : Kebap & Pizza House Adres : Debrecen, Piac u. 58, 4024 Macaristan
      Bunun haricinde de market ve ufak bakkal gibi yerler var. Şimdiden afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir