Debrecen Palinka ve Çift Sosis Festivali

Debrecen Palinka ve Çift Sosis Festivali

Debrecen Palinka ve Çift Sosis Festivali

Hayli zaman geçirdiğim Debrecen’de gezerken meydanda hareketliliğin olduğunu gördüm. Standlar yapılıyor, sahne hazırlanıyordu. Doğrusu burada bir festivalden ziyade konser olacağını düşünmüştüm ilk başlarda. Sebebini sorduğumda; Debrecen Palinka ve Çift Sosis Festivali hazırlığı olduğunu öğrendim. Detaylara girmeden söyleyeyim; burada güzel zaman geçirebilir. Alışılagelmiş Macaristan seyahatinize renk katabilirsiniz. Buraya kadar gelip günlerce Budapeşte’de kalmaktansa ben bu zamanlara denk getirip hem lokal yemekleri tatmak hem de eğlenmek isterim. Evet Budapeşte’de de yemekleri bulabilirsiniz ama burada köyden getirilen peynirler, sebzeler ve el yapımı hediyelik eşyalar çok özel ve görülesi güzellikte.

Palinka Nedir?

Bilginiz var mı bilmem ama Palinka; Macarların meşhur içkisi. Alkol oranı %48 gibi değerlere ulaştığı için hayli sert ve yemekten önce içmemenizi öneririm. Bar gibi mekanlarda rahatlıkla bulacağınız bu içki, cenaze törenlerinde ve naaş evden çıkartılırken de ikram edilirmiş. Elma, armut ve şeftali gibi meyveler kullanılıyor ama oldukça çeşitlendirilebilir.
Ben de içkiyi ilk deneyeceğim zaman işletmeci tarafından uyarıldım. Tek seferde içmem gerektiğini söyledi ve ne derece sert olduğunu anlattı. Hakkı varmış boğazınızdan aşağıya geçtiği yolu net bir şekilde söyleyebilirdim.

Festival Alanı

Palinka ve Çift Sosis Festivali dedik ama bunun haricinde; şarap, ev yemekleri, diğer alkollü içkiler, hediyelik eşyalar ve tabi müzik var. Havanın soğukluğuna aldırmadan, kalabalık hem yemek yiyor hem de eğleniyordu. Özellikle akşam saatlerinde başlayan konser gençleri zıplatmaya yetti.
Köylüler tarafından getirilen ürünler de satılıyor ve yediğim peynir ile haşlanmış mısırın tadını asla unutamam. Öyle güzel ve o kadar lezzetli ki..
Ayrıca festival alanında oturulacak yerler de var. Yani yemekleri satın alıp burada yedikten sonra tekrar gezip dolaşabilirsiniz.

Güzel Plan ve Lokal Yemek

Öncesinde; Debrecen Gezilecek Yerler yazısını sizlerle paylaşmıştım. Buraya kadar gelip bu festivale katılmadan olmaz bence. Bir de lokal yemek seviyorsanız ve insanların yaşamına dair bilgiler isterseniz burası tam sizlik. Hatta ben olsam Budapeşte seyahatimden bir iki gün alıp burada kullanırdım. Ne de olsa Budapeşte ile arası aşağı yukarı 2 saat kadar.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir