Deventer Gezi Rehberi

Deventer Gezi Rehberi

Deventer Gezi Rehberi

Başlıktan da anlayacağınız gibi Deventer; Hollanda’nın en eski 4 şehrinden biri. Sırf bu yüzden bile gidilip görülmesi gereken tarihi bir açık hava müzesi niteliğinde. Tabi Deventer Gezi Rehberi yazısı da bu şirin kent ile ilgili pek çok şey anlatacak ama öncelikle Deventer hakkında bilgiler kısmıyla başlayalım.

Bunun öncesinde bir diğer önerim de Youtube kanalım yani Gezmelerdeyim hesabımda yaptığım paylaşım olsun. Dilerseniz Deventer Gezi Rehberi yazısında bahsettiğim alanları videoda görebilir ve inceleyebilirsiniz.

Deventer Hakkında

Deventer’ın 768 yılında kurulduğu düşünülürken; 1981 – 2006 yıllarında yapılan kazılarda daha eski olduğu keşfediliyor. Bu kazılar neticesinde ilk yerleşimin Bronz Çağı’na dayandığı aktarılıyor. Bunun yanında Roma döneminde burada bir kale olduğu ve şehrin adının da buradan geldiği söyleniyor. Bu arada o kalenin adı Deventeria imiş. Tabi bununla ilgili somut kanıtlar bulunmuyor.
Deventer, Ijssel Nehri kıyısına kurulmuş; şirin ve güzelliğiyle görülmesi gereken yerlerden. Evet bir iki şehri görmeden olmaz diyorsunuz ama tarihi evler, sakin bir alandan bahsediyorum..

Deventer’a Nasıl Gidilir?


Amsterdam ya da etraftaki şehirlerden tren ile Deventer’a ulaşmanız mümkün. Amsterdam’dan 1 saat gibi bir sürede bu şirin şehre ulaşabilirsiniz. yolculuk hem keyifli hem de tren ile geldiğiniz için zahmetli de olmuyor.
Bunun haricinde araç ile ulaşmak isterseniz 110 km mesafe ile Amsterdam’dan gelebileceğinizi ya da 125 km mesafe ile Eindhoven’dan ulaşabileceğiniz söyleyebilirim. Aslına bakarsanız Hollanda içerisinde ulaşım hayli rahat ve zor değil. Hatta bunun için; Amsterdan Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir? yazısındaki detaylardan faydalanabilirsiniz.

Deventer’da Türk Başkonsolosluğu

Şehrin bir diğer önemli noktası da bu. Ülkemizin başkonsolosluğu burada yer alıyor. Deventer’ın da; Türk nüfusunun diğer nüfusa yoğunluğu açısından bakıldığından en yoğun şehirlerden biri olduğu söyleniyor. Deventer Türk Başkonsolosluğu 1976 yılından beri burada hizmet veriyor.

Deventer’da Konaklama


Deventer’da konaklama için alternatifler var ama benim tavsiyem size yeni bir otel olan Hotel Finch olacak. Hem güzel dekorasyonu, hem personeli hem de lezzetli kahvaltısı ile tercih edilesi yerlerden. Üstelik Deventer’da Türk Başkonsolosluğu’nun hemen yanında yer alıyor.
Tabi bunun haricinde de otel ya da çeşitli konaklama seçenekleri mevcut.

Deventer’da Bisiklet Kiralama


Size güzel bir nokta vereceğim o yüzden not edin. Muro Bike nam-ı diğer Murat Abi. Yıllar önce Deventer’a gelmiş ve güzel bir mekan açmış. Hem hoş sohbet hem de misafirperver biri. Bisikletinizi buradan kiralayabilirsiniz. Kahve ikramında da bulundu sağ olsun ve gerekli detayları da verdi.

Size de bu notu ileteyim; Hollanda genelinde bisiklet hırsızlığı çok oluyormuş o yüzden kilitlemeniz ve bazı kurallara uymanız elzem. Zaten bu detayları Murat Abi de size aktaracaktır.

Bilgileri şöyle bırakayım; Rozengaarderweg 1, +31-570-607515, www.murobike.nl

Deventer’da Görülmesi Gereken Yerler

Deventer Gezi Rehberi yazısının en önemli kısmına geldik. Baştan söylemekte fayda var; şehri yürüyerek ya da diğer güzel bir yol bisikletle gezebilirsiniz. Ben kesinlikle bisiklet diyorum çünkü şehrin içinden hariç, dışında da çok güzel yerler var. Öyle çok dışarıda da değil. Köprüyü geçince tarlaların hemen kıyısında, bir yanınızda nehir diğer yanınızda mısır tarlaları ile yola devam edebiliyorsunuz. Öyle keyifli ve öyle güzel ki..

Deventer Şehir Meydanı


Şehrin en hareketli yeri burası diyebilirim. Kafe ve restoranlar, yürüyüş alanları v.s hep burada. Dilerseniz yürüyerek keşfedin ya da bir yerde oturup içkinizi yudumlarken insanları izleyin. Kesinlikle çok keyifli bir meydan burası. Üstelik bir o kadar da eski ve güzel korunmuş.

Waag

Deventer Şehir Meydanı yani Brink’te yer alan yapı; günümüzde bir çeşit müze olarak hizmet veriyor. Deventer Şehir Müzesi de diyebiliriz hatta buraya.

Deventer Pazarı


Sabah erken saatlerde başlayan ve öğlen saatlerine kadar devam eden pazar da bu meydanda kuruluyor. Bizim semt pazarlarımız gibi ancak yemek kısmı da var. Kızarmış balık v.b gibi çeşitli tatları bulup tadabilirsiniz. Peynir ve çeşitli lokal lezzetlerin satıldığını söylememe gerek yoktur sanırım. Pazar seven biri olarak hem kültüre şahit olup hem de birkaç lezzetli yiyecek almak mümkün.

Deventer Sokakları


Aslında ilk sıraya koymam gerek ama ben alıştıra alıştıra yazayım dedim. Yapılar çok güzel korunmuş. Hatta bu korunmanın detayını, yapılara yandan bakarak anlayabilirsiniz. Çok eski bir ahşap ve hemen üzerinde otantik cephe kaplamaları mevcut. Bu şekilde bulunan pek çok yapı var ve her biri birbirinden güzel. Fotoğraf makinenizi hazırda bulundurup bol bol kare yakalayabilirsiniz bu şirin sokaklarda. Bazen mola verip bir şeyler içip tekrar yola koyulabilirsiniz.

Nehrin Diğer Tarafı ve Köprü

Dedim ya şehir büyük değil ama bisikletle gezmek çok daha keyifli ve eğlenceli. Bu yüzden bisikletiniz olduğunu düşünüyorum ve rotayı söylüyorum size; şehirden çıkıyorsunuz nehir boyunca gidip, gördüğünüz köprüden karşıya geçiyorsunuz. Nehrin kenarında bulunan barlar ve kafeler var. Ben sevmem derseniz o zaman bomboş yollarda bisiklet sürmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Deventer’da Nerede Ne Yenir?

Geldik Deventer Gezi Rehberi yazısının en lezzetli kısmına. Doğrusu şehir ufak dedik ama deneyimlediğim lezzetlerin hepsi birbirinden güzeldi. Michelinli restorandan, Dünya lezzetlerini bulacağınız alanlara kadar pek çok seçenek vardı. Üstelik Deventer’ın ilk ve tek lokal birası Davo da bunlardan biri.

Restaurant Bouwkunde


Deventer seyahatimde aklıma kalan yer oldu burası ve ben de ilk sıraya koymayı uygun buldum.
Menüden seçim yapabilirsiniz ya da şefin sizin için hazırlayacağı menüye razı olabilirsiniz. Ben tabi ikincisini yani şefin önerisine bıraktım kendimi. Her gün bu menü değişiyormuş. Taze ve mevsime uygun seçimlerle ilerleniyor tabi. Siz sadece öncesinde kaç servis almak istiyorsunuz bunu söylemelisiniz. Başlangıcı, ara sıcağı ve ana yemeği ile çok beğendiğim bir yer oldu burası. Fiyatı da öyle pahalı ve abartı bir yer değil.
Bilgileri şuraya bırakayım; Het Klooster 2, +31-570-614075,
www.restaurantbouwkunde.nl

Goesting Urban Bistro


Bu şirin bistro da Deventer’a ulaşır ulaşmaz kendimi bulduğum yerdi. Soğuk bir bira ve yanında da ton balıklı bir şeyler söyledim. Sunum ve lezzet çok iyiydi. Acaba yer miyim diye gitmiştim ama masadakileri silip süpürdüm. Meydanı izlemek, keyifli bir vakit geçirmek adına çok güzel bir deneyim olabilir burada oturup dinlenmek.
Mekan bilgilerini de şöyle bırakayım; Brink 15, +31-570-645511,
www.goestingetenendrinken.nl

Meadow Deventer


Şehrin Ijssel Nehri kıyısına kurulduğundan bahsetmiştim ya. İşte burası tam o nehrin kıyısında keyifli bir mekan. Nehir kıyısında ya da iç tarafta oturabilir; lezzetli atıştırmalıklar ve içkinizi alıp keyifli vakit geçirebilirsiniz.
Bilgileri şöyle bırakayım; Bolwerksweg 11, +31-570-594575,
www.meadow-deventer.nl

Fooddock


Burası da en keyifli yerlerden biriydi benim için. Şöyle anlatmaya çalışayım size; bir alan düşünün ve pek çok çeşitli kültür ve ülkeden yemeklere ev sahipliği yapıyor. Satın almak için de öncesinde bir kart edinip ardından içerisine para yüklüyorsunuz ve sonrasında seçiminizi yapıp masanıza geçiyorsunuz.
Burası da minik bir nehrin kenarında ve çok keyifli bir nokta. Türk mutfağı, Çin yemekleri, burger, atıştırmalıklar, soğuk yoğurt, tatlı ve daha fazlasını burada bulabilirsiniz. Çocuklar için de uygun alan var ve hem keyif yapıp hem de güzel yemek yiyebileceğiniz bir nokta burası.
Bilgileri bırakıyorum; Zuiderzeestraat 2, +31-6-82822083, www.fooddock.nl

Hotel Finch’de Kahvaltı


Keyifli bir kahvaltıyı elbette isteriz ve bunun adresi de konakladığım yer olan Hotel Finch. Saat 11:00’a kadar kahvaltı servisi mevcut ve hem çeşitli hem de lezzetli kahvaltı sunan bir yer. Bunun haricinde; bir şeyler içmek için de ideal bir yer ve dekorasyonu harika.

Stadsbrouwerij DAVO


Sona keyifli bir noktayı bıraktım. Deventer Gezi Rehberi keyifle bitirilmeli öyle değil mi? Deventer’ın ilk ve tek lokal birası olan Davo. Kafe sahibi arkadaşlar bir gün oturup sohbet ederken; “Neden Deventer’ın da bir bira markası olmasın?” demişler. Sonrasında hem böyle güzel bir alan açmışlar hem de çeşitli bira üretimiyle bölge duyulmuşlar.
Siz de benzer bir deneyim için hem bu bira üretim alanına gidebilir; hem de tadım menüsü alıp eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.
Mekanda bar ve üretim alanı neredeyse bir arada ve keyifli de bir bahçeleri var.
Bilgileri bırakayım; Sluisstraat 6, +31-570-866431, www.davobieren.nl

Kısaca Deventer..


Yazı ya da dilerseniz yukarıda bıraktığım Youtube videosunda Deventer’a dair pek çok şeyi anlatmaya çalıştım. Deventer Gezi Rehberi yazısının da hakkını verdiğime inanıyorum ama şöyle düşünmenizi de isterim; bir şehir düşünün eski, güzel korunmuş ve oldukça sakin. İşte Deventer böyle bir yer. Ne yazık ki turistik alanlarda aşırı kalabalık söz konusu. Bir de bunun üzerine pahalılık etkisini de düşününce; Deventer gezilip görülesi ve lezzetleri de tadılası lokasyonlardan.
Keyifli seyahatler..

Share

Comments

  1. Mükemmel bir yazı olmuş.Emeğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir