Doğu Ekspresi Yolculuğu Hakkında Önemli Bilgiler

Doğu Ekspresi Hakkında Önemli Bilgiler

Doğu Ekspresi Hakkında Önemli Bilgiler

Son yılların en çok konuşulan seyahat rotalarından biri Doğu Ekspresi İle Kars Yolculuğu. Öyle ki Doğu Ekspresi biletleri yok satıyor hatta karaborsaya bile düştü. Yakın zamanda deneyimlemiş biri olarak; Doğu Ekspresi Hakkında Önemli Bilgiler isimli bir yazı yazıp; hem bilgi vermek hem de gidenlere ışık tutmak istedim.

Doğu Ekspresi Bileti Bulmak

Doğu Ekspresi Hakkında Önemli Bilgiler
İşin en zor kısmı da bu sanırım. Doğu Ekspresi instagram hesaplarına bakanların iç geçirdiği, sonrasında da hemen almalıyım dediği bir rota olunca; biletleri de bulmak hiç kolay değil. Tabi bu bahsettiğimiz Doğu Ekspresi biletlerini; Doğu Ekspresi Yataklı Vagon olarak düşünün. Diğer koltuklu vagonları bulmak pek de zor değil ama yolun uzunluğu v.s göz önüne alınınca yataklı bence ilk sıranızda yer almalı.
Önceki yazılarda; Doğu Ekspresi Tren Bileti Nasıl Alınır? diye yazı yazmıştım. Dilerseniz onu okuyun ve sonrasında da bilet bulup seyahat hazırlıkları yapmaya başlayın.

Doğu Ekspresi Tren Yolculuğu Kaç Saat Sürüyor?

Gelelim Doğu Ekspresi Hakkında Önemli Bilgiler yazısının önemli konularından birine. Öyle söylendiği gibi Ankara’dan Kars’a yolculuk 24 saat sürmüyor hatta 24 saat sürdüğünü görmedik diyor görevliler. 33 saat süren ya da ben gibi 27 saatte bitirenler çok. Hal böyle olunca tedbiri elden bırakmamak ve bu durumları düşünerek hareket etmek gerekiyor.

Doğu Ekspresi Vagon Çeşitleri

Bu da ayrı bir başlık altında incelenesi konulardan hatta videosunu da buraya ekledikten sonra devam edeyim konuya.

2 Yataklı 1. Mevki Vagon

Bu vagonlarda 2 yatak bulunuyor. Oda içerisinde lavabo mevcut ve mini buzdolabı da var. Diğerlerine nazaran daha kullanışlı ve 2 yatak olduğunu düşününce de daha iyi olabilir.
Şahsi kanaatim; birazdan anlatacağım Örtülü Kuşetli Vagon daha arkadaş canlısı ve sohbete elverişli.

Örtülü Kuşetli 1. Mevki Vagon

4 Yataklı odalar mevcut ve oda içerisinde lavabo bulunmuyor. Yukarıda eklenen Youtube videosunda süslenmiş hali de var aslında ama ben yine kısa kısa anlatayım. Bu odaların en kötü kısmı bence kilitlenmiyor oluşu yani kapıda bir kilit yok. Vagondan inerken de kilit bulunmadığı için öylece bırakıyorsunuz.

2+1 Pulman 1. Mevki Vagon

Doğu Ekspresi Hakkında Önemli Bilgiler
Bu da standart koltuklardan oluşuyor. Bir nevi otobüs koltuğu gibi de düşünebilirsiniz. Tabi oldukça rahat ve geniş ama bir yataklı olamaz. Yolculuğun süresini hatırlayarak seçim yapmanızda fayda var.

Doğu Ekspresi İçin İhtiyaç Listesi

Bunu; Doğu Ekspresi Hakkında Önemli Bilgiler yazısının içinde başka bir başlıkla yürütelim çünkü hayli geniş bir konu olacak. Adım adım ihtiyaçları yazayım ki gidenler bana iyi dileklerde bulunsun.
Not olarak söylememde fayda var; bizzat deneyimledim ve gördüm. Bu yüzden not edin ve haklı çıkacağımı göreceksiniz.

Üçlü Priz

Dervişin fikri ve zikri burada devreye giriyor. Her odada bir tane boş priz var ve haliyle kimseye yetmiyor. Su ısıtmak için, telefonlar için v.b gibi bir çok şey için prize ihtiyacınız olacağını düşünürsek; listenizde bulunması gerekenlerden üçlü priz.
Ufak da bir not ekleyeyim; yek para üçlü prizleri kullanamayabilirsiniz. Sebebi de şu; kapaklı bir priz olduğu için fişi takmak imkansız olacaktır. Bu yüzden uzatmalı bir üçlü priz asıl ihtiyacınız olan şey.

Yemek ve Atıştırmalık

Doğu Ekspresi Hakkında Önemli Bilgiler
Bunun üzerinde biraz durmalıyım çünkü ben açlığa pek gelemiyorum ve aç değilseniz bile bir şeyler atıştırmak istiyorsunuz doğal olarak. Bu yüzden yanınıza kraker, kek, çörek gibi yiyecekler alın. Sallama çayları da unutmamalı tabi.
Bir de yolculuğa dair not iletmek isterim. Görevli ile sohbetim sırasında şöyle bir açıklamada bulundu bana; “Ben hiç 24 saatte tamamlanan Doğu Ekspresi seferi görmedim.” Yani 24 saat sürüyor diyenlere pek kulak asmayın çünkü daha da uzuyor seyahat süreniz. Yemek alabileceğiniz duraklar da sınırlı olduğu için; öğlen ulaşırız dediğiniz Erzurum’a akşam saatlerinde ulaşıyorsunuz ya da daha geç. Yani cağ kebabı da geç kalabilir.

İçme Suyu

Alabildiğiniz kadar alın. Çay demlemek, sebze v.s yıkamak için ihtiyacınız olacaktır. Ankara Garı’nın hemen yakınında bulunan alışveriş merkezi içinde bulunan zincir market işinizi görecektir.
Ufak bir tüyo da burada vereyim; işinizi erken halledin. Ben trene 1 saat kala markete gittim ve büyük su bulamadım o derece bir durum söz konusu.

Islak Mendil ve Tuvalet Kağıdı

Malum sebeplerden ötürü yanınızda mutlaka olması gerekenlerden bu ikili. 2 Yataklı 1. Mevki Vagonlarda tuvalet kağıdı, sabun v.s bulunuyor ama ben yine de hatırlatayım.

Müzik Listesi

Doğu Ekspresi Hakkında Önemli Bilgiler
Yol uzun, arkadaşlıklar olacak ve internet her zaman çekmiyor. Böyle durumlarda müzik listesi hem can sıkıntınızı alacak hem de güzel vakit geçirmenize yardımcı olacaktır.

Film ve Bluetooth Hoparlör

Bakmayın film ile bağdaşlaştırdığıma; müzik için de pek güzel oluyor bluetooth hoparlör. Bir bakıyorsunuz yan komşunuz size katılıyor ya da odadayken yan odaların sesini bastırmak isterseniz kesinlikle iyi bir yol bu hoparlörler. Film konusunda da hatırlatmakta fayda var; internet her yerde olmadığı için önceden indirmeniz gerekiyor.

Terlik

Yine 2 Yataklı 1. Mevki Vagonlar hakkında yazmış olacağım ama bu vagonlarda otel terliği veriliyor. Trenin için hayli sıcak ve terlik almanız faydanıza olacaktır.

Su Isıtıcısı

Ben çay ve kahve severim hatta bardak çorba da severim. Ben sevmem demeyin çünkü yol uzun ve sohbet etmeden geçmez. Haliyle çay ve kahve de sohbetin en güzel eşlikçisi. Bu yüzden ufak bir su ısıtıcı alın derim. Sıcak su bulmanız daha doğrusu her an bulmanız pek olası görünmüyor o yüzden siz tedbiri elden düşürmeyin.

Ve Diğerleri

Oda süsü, kitap, dergi, tabak çatal gibi şeyleri söylemiyorum çünkü siz listenize çoktan almışsınızdır. Tabi bu biraz da kişisel tercih olduğu için; ben biraz daha unutulan yada merak edilenleri listeye ekledim. Gezmelerdeyim Instagram hesabında yok ama biliyorsunuz instagram ile Doğu Ekspresi bir arada kullanılınca, süslü odalar akla geliyor.

Doğu Ekspresi’ne Cağ Kebabı Siparişi

Duraklarda pek uzun süreli beklemiyor tren ama Erzurum’da 10 dakika kadar bir molanız var ve bu molada dışarıdan sipariş verebiliyorsunuz. Güncel bir bilgiyi de paylaşmak isterim; dışarıdan sipariş vermek yerine Gar Cağ Kebap var yani garın içinde bir mekan. Oradan sipariş verebiliyorsunuz hatta tatlı da var.
Ben başka bir şey istiyorum ya da başka bir cağ kebabı restoranından sipariş vereceğim derseniz telefon numaralarını alıp; Aşkale durağında aramanız gerekiyor. Malum trenin ne zaman geleceğini bilmedikleri için siparişinizi sıcak teslim etmeleri bu açıdan önemli.

Doğu Ekspresi Yemekli Vagon

Doğu Ekspresi Hakkında Önemli Bilgiler
Doğu Ekspresi Hakkında Önemli Bilgiler yazısı dedik ama yemekli vagon kısmı sizi üzebilir. Şu sebepten; yemekler güzel değil daha doğrusu mikrodalga ile yapılan ve hazır yemekler veriliyor. Vagonda alkol servisi de yok. Yoklukta gideri var denir ya siz de öyle düşünün derim ama yine de tedarikli binin trene. Bir diğer konu da; yemekli vagon gece yarısından sonra kapanıyor. Hani olur da ihtiyacınız varsa bu saatten önce halletmeniz gerek.

Tren Tuvaletleri Nasıl?

En çok sorulan soru buydu. Tahmin edeceğiniz gibi tren tuvaletleri temiz ama yolculuğun başında. Sonrasında haliyle kullanılamaz hale gelebiliyor. Bu açıdan 2 Yataklı 1. Mevki Vagon grubu daha güzel ve bir ucunda alaturka, diğer ucunda da alafranga tuvalet bulunuyor. Siz yine de yanınıza hijyen için bulunduracağınız ekipmanları alın.

Doğu Ekspresi Sadece Kışın Mı?

Doğu Ekspresi Hakkında Önemli Bilgiler
Seferler her mevsim yapılıyor. En önemli kısma geliyorum; trende klima var ve yazın da güzel bir yolculuk olabilir hatta baharda çok daha güzel olacaktır diye düşünüyorum. Hem hava güzel hem etraf daha renkli hem de yolculuk daha keyifli geçecektir.
Odalardaki klima size göre ayarlandığı için oda sıcaklığını da siz belirleyebilirsiniz. Bu anlamda da konforlu bir seyahat sunuyor.

Doğu Ekspresi Turizm Treni

Şimdilerde iş farklı boyutlara taşındı tabi ve turizm trenleri çıktı. Turistlere hizmet veren bu trenler daha pahalı ama yer bulma konusunda da daha iyi denebilir. Tabi turizm topyekün bir hareket olduğu için de otel gibi konularda şehrin eksik kaldığını unutmamak gerek. Örneğin; yüksek sezonda bir otel odasına çok abartı fiyatlar talep edilebilir. Bunu da dikkate almanızı şiddetle öneririm.

Share

Comments

  1. Mükemmel olmuş hem detaylı hem de çok güzel bilgiler var. Ellerinize sağlık

  2. Kadiriye Eser : Mart 19, 2019 at 10:27 pm

    Çok merak ediyorum Kenan Bey güzel oldu bu yazı. Hollanda’dan selamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir