Doğu Ekspresi Tren Bileti Nasıl Alınır?

Doğu Ekspresi Tren Bileti Nasıl Alınır

Doğu Ekspresi Tren Bileti Nasıl Alınır?

Yurt içi tatil hazırlıkları, kış ve kayak ile ilgili bir yerler derken Kars seyahati göz kırpıyor sosyal medyanın da etkisiyle. Haliyle Doğu Ekspresi Tren Bileti Nasıl Alınır? yazısı da burada imdada yetişecek türden olacak. Geçen sene çok kez duymuşsunuzdur; biletlerinin kalmadığını hatta karaborsaya düştüğünü. Bu sene de aynı sorunla karşılaşmamak için size birkaç tüyo vereceğim.

Doğu Ekspresi Biletleri Topluca Satılıyor Mu?

Kars ile ilgili katıldığım toplantıda ve tur operatörlerinin söylediği bilgilere dayanarak böyle bir şey olmadığını söyleyebilirim. Anlatılana göre önceden satım v.s olmuyormuş. Sadece biletlerin satış zamanı ve günü varmış yani ona dikkat edilirse bu iş çok daha kolay halledilirmiş. Şöyle ki; 20 Ocak tarihinde almak istediğiniz bir bileti; Aralık ayı başında sorgulasanız da bulamazmışsınız çünkü satışa çıkmadığı için sadece boşa çaba harcayacağınız söyleniyor. Ben de onların yalancısıyım tabi.
Doğu Ekspresi sırasıyla; Ankara kalkış, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum şehirleri üzerinden Kars’a ulaşıyor. Uzun tren yolculuğu yaşamak istemiyorsanız bu şehirlerin birinden binerek de yolculuğun bir kısmına tanıklık edebilirsiniz.
Söylemekte fayda var; tren haftanın her günü hareket ediyor. Dolayısıyla hafta içi günü ayarlayıp gitmek kesinlikle daha iyi ve kolay olacaktır.

Doğu Ekspresi Yolculuğu Ne Kadar Sürüyor?

Demin bahsettiğim; ara duraklardan binmek ya da bir şekilde deneyimlemek istiyorsanız öyle ya da böyle trenin içinde olmak kısmı burada devreye giriyor. Yolculuk 1 gün 30 dakika kadar sürüyor yani 24 saat 30 dakika gibi.
Ara duraklarda tren boş mu diyenlere şöyle bir bilgi vereyim; Örneğin Erzurum’dan bindiniz 14:11’de istasyona varan tren 10 dakika sonra hareket edecek ve siz de akşam 18:15 civarında Kars’ta olacaksınız. Özetle; Erzurum’dan binince de 4 saat gibi bir yolculuk yapıyorsunuz. Tabi yataklı değil normal koltuğu tercih etmeniz gerekiyor.
Neyse aklınızı bulandırmayayım. Malum “Doğu Ekspresi Tren Bileti Nasıl Alınır?” yazısının amacı size 4 kişilik güzel bir alan ayarlamak.

Doğu Ekspresi Biletleri Saat Kaçta Satışa Çıkıyor?

Gece saat 00:30’dan sonra birer saat aralıklarla satış gerçekleşiyor. Mesela 01:00’da bakıp ardından 02:00 ya da 01:30 şeklinde de ilerleyerek kontrol edebilirsiniz. Alım yaparken 4 kişi seçip Örtülü Kuşetli ya da Yataklı Vagonlu alanını işaretleyin.

Hangi Saat Dilimi Doğru?

Doğu Ekspresi Tren Bileti Nasıl Alınır? yazısında çeşitli taktikleri anlatıyoruz ama bir de şu var; Kimi sabah 07:30’da satıldığını söylese de kimisi de gece 01:00 itibariyle satışların başlandığını daha doğrusu yeni bir gün açıldığını aktarıyor. Doğrusu her ikisinin de başarılı olduğunu gördüm.
Bileti sabah alan da vardı gecenin bir vakti de. O yüzden resmi bir ağızdan bilgi almadıkça ikisinin de doğruluğunu tanıyorum. Tabi gece almak daha doğrusu gece açıldığını düşünmek daha mantıklı geliyor biraz.

Doğu Ekspresi Bileti Alırken Cinsiyet Kısmına Dikkat

Burada hızlı olmak önemli. Şöyle ki; siz bileti alacaksınız ama rakipler de hayli canla başla yarışıyor. Haliyle tren yolculuğuna da birden çok kişi toplaşarak gitmeyi kafaya koymuş durumda. Bu durumda kızlı erkekli gruplar olduğunu düşünürsek ve cinsiyet kısmının da bilet seçiminde önemine bakınca tek cinsiyet seçmek önem kazanıyor. Yani buradan şunu demek istiyorum. 4 Kişi seçin ve tek cinsiyet belirleyin. Kadın ya da Erkek diyerek devam edin. diğer türlü yer olsa da sadece cinsiyet yüzünden seçim yapamayabilirsiniz. Tabi siz bu cinsiyet ile ilgili ayrıma takılırken diğer taraftan pusuda bekleyen arkadaş bileti kapmış oluyor. Aman dikkat benim gördüğüm püf nokta tam da buydu.
Bir de olaya diğer oyuncuları dahil etmek var. Dediniz ki biz 4 kişiyiz madem o zaman hep birlikte çalışacağız. O zaman şöyle yapıyorsunuz; arkadaşlarınızla irtibatta kalıp gördüğü yatağı kapmalarını istiyorsunuz. 10 dakika süre ile rezervasyon bekleyen koltuklar sizin elinize geçiyor ufak ufak ve herkes 4 kişilik arama yaptığı için de oradan alamadığını düşünüp çıkmaya başlıyor. Farklı bir açıdan bakarsanız bu da bir taktik aslında.

Bilgileri Değiştirebilir Miyim?

Evet bileti aldınız ama cinsiyet kısmını değiştirmek istiyorsunuz ya da kişi ismini. Bu da mümkün yani gelenlerin adını değiştirme işlemini yapabilirsiniz ve bunu çağrı merkezini arayarak hallediyorsunuz. Uçak bileti gibi düşünmeyin bu işlemler hayli kolay.
Bu kadar anlattık o halde tıklayıp işleme başlayın.
Bileti de aldığınızı düşünerek sizi Kars’ta Nerede Ne Yenir? yazısını okumaya davet edeyim. Güncel fiyatlarıyla birlikte nerede ne yiyebileceğinizi gösteren bir yazı. Faydalı olacağı kuşkusuz ve öneriler de cabası.

Share

Comments

  1. bu yolculuğu çok istiyorum ancak çok pahalı. Acentelar ucuza alıp pahalıya satıyor, ne yapmalıyız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir