Dünyanın En Arkadaş Canlısı Ülkeleri

Dünyanın En Arkadaş Canlısı Ülkeleri

Dünyanın En Arkadaş Canlısı Ülkeleri

Bir çoğumuz için gittiğimiz ülkenin arkadaş canlısı olması da önemlidir. Özellikle son seyahatlerimde uzunca zaman geçirdiğim Asya ülekelerini görünce; diğer ülkelere bakış açım daha bir farklılaştı. Zar zor aldığınız Schengen vizeniz olduğu halde takınılan tavır v.b gibi bir çok şey sayabilirim.
Neyse ki sosyal medya üzerinden yapılan bir araştırma ile Dünyanın En Arkadaş Canlısı Ülkeleri listesi oluşturulmuş. Bakalım listede hangi ülkeler var.

10 – Sri Lanka

Plajları ve çay tarlaları ile ünlü bu ülke benim de görmek istediğim yerler listesinde. Bunun yanında misafirperverliği ile de meşhur.

9 – İskoçya

Dünyanın En Arkadaş Canlısı Ülkeleri Listenin dokuzuncu sırasında İskoçya var. Listedeki diğer ülkelere bakınca İskoçya ne alaka diyebilirsiniz ama oylamada sıralamaya girmiş. kim bilir belki de ön yargılı davranıyoruz.

8 – Fiji

Araştırmada yer alan bir metne göre; “En güzel insanlar burada”deniyor. Kim bilir belki bir gün gidip görme ve ziyaret etme fırsatı buluruz.

7 – Endonezya

Bu ülkeye gitmeden önce çok kişiyle sohbet ettim ve bir çok Avrupalı turistin ortak algısı şu; dikkat et tehlikeli bir ülke ve sadece Bali’ye gitmeni tavsiye ederim.
Bir aydan fazla kaldıktan sonra söylenenin tam tersini düşündüm. Bali abartılıyor ama onun haricinde çok güzel yerleri var. İnsanlar zaten sıcak kanlı ve yardımsever.
Endonezya’da nereleri gezdim diye soracak olursanız tıklayabilirsiniz.

6 – Myanmar (Burma)

Tayland’ın kuzeyinden ufakta olsa girip çıktığım ülkelerden biri Myanmar. Sonrasında da gitme planlarım hep oldu ama bir türlü denk getiremedim. He ne kadar ülkemizde farklı bir algısı(müslümanlara yapılanlar) olsa da giden herkesin söylediği şey arkadaş canlısı bir ülke olduğuydu. Bu listeye de girmeye hak kazanmış.

5 – Tayland

Güneydoğu Asya’ya ilk ulaştığım şehir Bangkok’tu ve her seferinde geri döndüm bu şehre. Sonrasında kuzey kısmını görüp daha da sevdim bu güzel ülkeyi. Kesinlikle insanları arkadaş canlısı ve bende iz bırakan ülkelerden.
Doğal güzelliklerini, gezilip görülecek yerlerini söylemiyorum bile. Çevredeki ülkelere göre turizme en iyi adapte olmuş yer de burası. Detaylar için tıklayabilirsiniz.

4 – Nepal

Nepal de listeye girmeye hak kazanan yerlerden. Bu ülkeye gidip memnun kalmayan birini görmedim. Fakirlik var ama insanlar öyle sıcak ki diyorlar. Bence de öyle ve dağcıların, doğa severlerin favori ülkelerinden.

3 – Laos

Listenin üçüncü sırasında da bir başka Güneydoğu Asya ülkesi Laos var. Laos, güleryüzlü ve arkadaş canlısı halkının yanında doğa güzellikleriyle de adından söz ettiriyor.

2 – Filipinler

Listemde olan ama uzaklık ve rotanın sapmasından dolayı gidemediğim ülkelerden Filipinler. Denizi ve eğlence hayatı meşhur. Listenin de ikinci sırasında yer alması epey cazip kılıyor.

1 – Kamboçya

Listenin zirvesinde Kamboçya var. Türkiye’ye döndüğümde bu ülke ile ilgili bir şeyler anlatınca biraz garip karşılanıyordum. “Nasıl yani Kamboçya mı ya da Kamboçya biraz ürkütücü değil mi?” gibisinden. Bu ülkede sadece Phnom Penh’e giderseniz kesinlikle algınız farklı olur. Şehir keşmekeşliği ve insanların sizi ayaklı bankamatik gibi gördüğü yer burası. Rotayı biraz şehir dışında çevirirseniz ne demek istediğimi anlarsınız. İnsanlar sıcak kanlı ve güleryüzlü. Ülkenin yakın tarihine bakınca biraz içiniz burkuluyor ama şimdilerde iyi olduğunu görmek bunu dindiriyor bir nebze.
Ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri Kamboçya. Detaylar ve rota için tıklayabilirsiniz.

Son Olarak

Dünyanın En Arkadaş Canlısı Ülkeleri listesi dedik ama sizin iyi düşünceniz ve iyiliği umut etmeniz de bir etmen. Gezdikçe anlaşılan şey şu; bu dünyada hala güzel insanlar var.
Araştırma kaynağı : rg

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir