Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen 15 Müzesi

Dünya'nın En Çok Ziyaret Edilen 15 Müzesi

Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen 15 Müzesi

Seyahat ederken nasıl ki yeme içme ve gezilecek yerler listesi yapıyorsam; aynı zamanda gidilmesi gereken müzeleri de not ediyorum. Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen 15 Müzesi yazısı da müzelerin ve müzeciliğin ne denli önemli olduğuna dikkat çeken ufak bir mercek gibi aslında.

Listede olan müzeler ciddi anlamda bir müzeden fazlasını veriyor ziyaretçilerine.
Şöyle bir şey anlatayım size; 2015 yılında Amerika seyahatimden National Museum of Natural History ziyareti sonrası şu soru oluştu aklımda; “Burayı ziyaret eden bir çocuk elbette değişik canlıları ya da hayatı sorgular.” Gerisini siz düşünün ben susayım.
Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen 15 Müzesi listesi düşündüğümüz gibi sadece tarih ya da tarihe eserlere ev sahipliği yapmıyor. Bilim, doğa tarihi v.b gibi konulara da hem ışık tutuyor hem de öğreticiliği ile yol gösteriyor.
Bu arada Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen 15 Müzesi listesi Themed Entertainment Association’s raporundan faydalanılarak yazıldığını belirtmemde fayda var.
Şimdi gelelim listeyi madde madde sıralamaya:

1 – The Louvre – Paris /Fransa

The Louvre, yıllık 9,3 milyon ziyaretçi ile listenin zirvesinde yerini alıyor. Ziyaretçiler Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa isimli çalışması olmak üzere pek çok sanat eserini görme imkanını yakalıyor.

The Louvre, 650.000 metrekarelik alanı ve bünyesinde barındırdığı yaklaşık 70.000 sanat eseri ile dünyanın en büyük müzelerinden biri olarak gösteriliyor.
Ziyaretçilerinin %30 unu yerli halk oluştururken diğer kalanını yabancı turistler oluşturuyor.
Lokasyon için tıklayın

2 – National Museum of China – Pekin / Çin

Çin’in nüfusu yanında esamesi okunmaz ama Pekin’de bulunan National Museum of China yılda 7,6 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. İki müzenin birleşmesiyle oluşan müze Tiananmen Meydanı’nda yer alıyor. Bu iki müzeden biri; Çin Tarihi Ulusal Müzesi, diğeri de Çin Devrimi Ulusal Müzesi’dir. İsminden de anlaşılacağı gibi modern ve eski Çin tarihini bu müzeleri gezerek görebilirsiniz. Ayrıca Çin tarihinde önemli yere sahip eserler de bu müzede sergileniyor. Müze 192.000 metre kare ile en büyük müzeler listesinde yer alıyor.
Lokasyon için tıklayın

3 – National Museum of Natural History – Washington DC / Amerika

Yılda 7,4 milyon ziyaretçiyle Amerika Birleşik Devletleri’nin ve dünyanın en çok ziyaretçi alan doğa tarihi müzesi. Müze 1910 yılında açılmış ve o günden günümüze kadar popülerliğini günden güne arttırıyor.
Yarım gününüzü verip bu güzel alanda dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Üstelik müzeye giriş ücretsiz.
Müzede 126 milyondan fazla doğa tarihi eseri ve numunesi barındırıyor. Siz müzeyi gezerken bir bölümde de hala çalışan personeli görüp, bilim insanlarının çalışma şekillerini yakından izleyebiliyorsunuz.

Çok etkileyici olduğunu söylemeliyim ve işte bu müzeye girip sonrasında araştırmacı olmak istemeyen çocuk azdır herhalde. Hem bilgi veren hem de eğlendiren müzelerden biri. Bununla birlikte müzede özel alanlara girmek de ücretli olabiliyor ancak günü ve saati belirleyip ona göre plan yaparsanız; ücretsiz saatlerden de faydalanabilirsiniz. Örneğin; Kelebeklerin sergilendiği odaya ufak gruplar halinde girip 15 dakika kadar kalabiliyorsunuz ve web sitesine bakarsanız bazı günler ve saatlerde ücretsiz.
Lokasyon için tıklayın

4 – National Air and Space Museum – Washington DC / Amerika

İşte müzelerin efendisi Ulusal Hava ve Uzay Müzesi 🙂

Yılda 6,7 milyon ziyaretçiyi misafir eden bu müzeye de giriş ücretsiz. İnsanlığın uçuş ve uzay tarihiyle ilgili ne ararsanız burada. Bu müzede aklıma Hazerfen Ahmet Çelebi geldi yeminle. En basit uçuş aletlerinden uzay mekiklerine karar müzede sergileniyor. Sergilenmekle de kalmayıp, günün belirli saatlerinde yürüyüş turları yapılıp müze ve ürünler ile ilgili bilgi veriliyor.
Her gencin her çocuğun kısacası herkesin ilgisini çekecek bir müze burası. Müze içerisinde birkaç tane uçuş simülatörü de bulunuyor.
Lokasyon için tıklayın

5 – British Museum – Londra / İngiltere

Müze 1753 yılında kurulmuş ve National Air and Space Museum gibi yılda 6,7 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Kuruluş tarihinden de anlayacağınız gibi dünyada kurulan ilk ulusal müze ünvanına sahip.
Rosetta Stone, eski Mısır yapıları v.b gibi birçok önemli esere ev sahipliği yapıyor. Müzeye giriş ücretsiz. İngiltere seyahatinizin yapılacaklar listesinde zirveye oynamalı.
Lokasyon için tıklayın

6 – The National Gallery – Londra / İngiltere

Ulusal Galeri, Londra’nın bir başka popüler müzelerinden ve yılda 6,4 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Ülkenin en büyük sanat galerisi olduğunu da bu bilgilere eklemekte fayda var.
1838 yılında açılan galeride 2300 den fazla tablo bulunuyor. Bunların en önemlileri; Velázquez’ın “The Rokeby Venus”, JMW Turner’ın “The Fighting Temeraire” ve Vincent van Gogh’un “Sunflowers”. sırf bu eserler için Londra seyahati planlayanlar hatta buraya tur düzenleyen firmalar var.
Lokasyon için tıklayın

7 – The Metropolitan Museum of Art – New York / Amerika

Ülkenin en büyük ve en popüler sanat galerisi The Metropolitan Museum of Art. Yılda 6.3 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor ve her daim kalabalık. Antik Mısır’dan Avrupa klasiklerine, modern Amerikan eserlerine kadar pek çok değerli parça mevcut. Müze 1870 yılında kuruluyor ve New York’ta yapılacaklar listesinde ilk sıraları alır.

Müze ücretsiz olsa bu listede çok daha yükseğe çıkacağına garanti verebilirim ama New York’a yolunuz düşerse mutlaka gidin derim.
Lokasyon için tıklayın

8 – Vatican Museums – Vatikan

Yıllık 6,2 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor ve Hristiyan dünyasının dini lideri sebebiyle de bu sayıya erişmiş durumda.
Söylemeden geçemeyeceğim burada da Mısır eserlerini görebiliyorsunuz. Ne acıdır ki Mısır tarihi eserleri dünyanın her yanına saçılmış durumda.
Müzede; Mısır’dan gelen eski eserler, Roma döneminden heykeller, 15.-17. Yüzyıldan kalma duvar kağıdı ve halılar, bir harita galerisi ve çağdaş dini sanat eserleri bulunmaktadır.
Lokasyon için tıklayın

9 – Tate Modern – Londra / İngiltere

Yılda 5,8 milyon ziyaretçiyi ağırlayan müzede çağdaş sanat eserleri sergileniyor. Müzeye giriş ücretsiz. Pablo Picasso ve Roy Lichtenstein olmak üzere pek çok sanatçıya ait eserleri barındırıyor.
Lokasyon için tıklayın

10 – National Palace Museum – Taipei / Tayvan

Listeye bu sefer Tayvan giriyor ve Ulusal Saray yılda 5,4 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Müzede yaklaşık 700.000 eser bulunuyor. Müze aslında Çinliler tarafından kuruluyor ancak iç savaş sırasında bölünmeler gerçekleşince Tayvan’da kalarak burada hizmet vermeye devam ediyor.
Lokasyon için tıklayın

11 – Natural History Museum – Londra / İngiltere

Tekrar Londra’dayız ve bu müze de yılda 5,4 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. 1881 yılında kurulan müzeye giriş ücretsiz. Müze bünyesinde 80 milyondan fazla parça ve bilimsel argüman bulunuyor. Aynı zamanda da bilim insanlarına ev sahipliği yapan müze özelliğini taşıyor.
Lokasyon için tıklayın

12 – American Museum of Natural History – New York / Amerika

Ünlü Central Park yakınında bulunan müze 5 milyon ziyaretçiyi ağırlamış. Müzede birçok iskelet var ve oldukça geniş bir alana yayılmış. Burası da dünyanın en büyük müzelerinden biri olarak gösteriliyor. Müze içerisinde 45 adet sergi salonu var ve hepsinde ayrı temalar işleniyor.
Lokasyon için tıklayın

13 – Shanghai Science and Technology Museum – Şanghay / Çin

Bence popülerliği artacak müzelerden biri Şanghay Bilim ve Teknoloji Müzesi. 2001 yılında kapılarını açan müze yıllık 4,2 milyon ziyaretçi ile listeye girmeye hak kazanıyor. Asya’nın en büyük eğitim ve bilim sineması burada yer alıyor. Bu sinemada yılda 10.000 den fazla film gösterimi yapılıyor. Müzede birçok sergi alanı var bunlardan birkaçı; uzay navigasyonu, robotlar, insanlar ve sağlık..
Belki de bir sonraki yıl belirlenecek Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen 15 Müzesi listesinde yükselişe geçebilir 🙂
Lokasyon için tıklayın

14 – National Museum of American History – Washington DC / Amerika

Sırada 4 milyon ziyaretçi ile Amerika Tarihi Müzesi var. Her ne kadar yakın tarihte yer alsa da bu listeye girmeye hak kazanan bir müze olduğunu söylemeliyim. Sosyal, politik, kültürel bilimsel ve askeri tarih olaylarını konu edinen bu müzeye de girmek ücretsiz.
Ayrıca Amerika moda tarihi, iç savaştan kalan eserler de burada sergileniyor.
Lokasyon için tıklayın

15 – National Gallery of Art – Washington DC / Amerika

Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen 15 Müzesi listesine son sırada giren yine bir Washington DC müzesi. Bu şehre bir gezi planı düşünüyorsanız ilk sıralarınızda anıtlar ve müzeler olmalı. Hatta Washington DC Gezi Rehberi yazımı okuyup planlarınızı yapabilirsiniz.

Ulusal Galeri 1937 yılında kurulmuş ve yılda 3,9 milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Galeride genellikle rönesans döneminden günümüze kadar olan eserlere yer veriliyor. Müze iki binadan oluşuyor ve oldukça estetik bir şekilde dizayn edildiğini söylemeliyim.
Lokasyon için tıklayın

Seyahat programı yaparken Dünya’nın En Çok Ziyaret Edilen 15 Müzesi listesine göz atmanızda; bilime ve sanata ne denli değer verildiğini görmenizde fayda var.
Seyahat planlarınızı yaparken New York Gezi Rehberi ve Washington DC Gezi Rehberi yazılarına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Share

Comments

  1. İçlerinden üçünü görme şansını yakalamışım. Fakat listede Amerikada yer alan müzelerin olması bir hayli enteresan.

    • Aslında en güzel müzeler onlarda bence. Müze demeye bin şahit gerçi bilim evleri tam anlamıyla. Özellikle Havacılık ve Uzay Müzesi ile Doğa Tarihi Müzesi cidden çok etkileyici. Okullar hep gezi düzenliyor ve giriş ücretsiz. Her konuya değinilmiş. İnsan doğası, evrim, bizim haricimizde olan canlılar v.s
      Daha nicelerini görmeniz dileğiyle. Sevgiler

  2. Ben 8 tanesine gittim ve hepsi birbirinden güzel. Müze bu mu diyorsunuz.

  3. Darısı ülkemize.Bizde neler var neler ama satma olayına gelince tıkanıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir