Dünyanın En Hızlı İnternet Altyapısına Sahip Ülkeleri

Dünyanın En Hızlı İnternet Altyapısına Sahip Ülkeleri

Dünyanın En Hızlı İnternet Altyapısına Sahip Ülkeleri

Hiç merak ettiniz mi Dünyanın En Hızlı İnternet Altyapısına Sahip Ülkeleri hangileridir diye? Son zamanlarda biraz fazla ilgiliydim sanırım bu internet hızı ve kotası konusuna. Hal böyle olunca da; Dünyanın en hızlı internet altyapısına sahip ülkeleri hangileridir diye merak edip ufak bir araştırma yaptım.
Siz de böyle hissediyor musunuz bilmem ama; ben ödediğim internet ücretinin karşılığını alamamaktan yakınırım hep. Firmaların neredeyse hepsi 12 Mbps’e kadar kurnazlığını yapar. Tabi bu aynı zamanda 2 ya da 3 ile bağlanacağınızı da anlatmaktadır size lafın arasında.

Bir de kota sorunu var tabi

Dünyanın En Hızlı İnternet Altyapısına Sahip Ülkeleri

Bir de kotalı internet durumu var ki en kötülerinden biri. Örneğin; Geçen aylarda gittiğim ve neredeyse 20 günümü geçirdiğim Malezya‘da bir telefon hattı aldım. Bizde 2 GB ya da 4 GB kotalar vardır ya, burada öyle değil daha doğrusu şöyle; Evet bir kota var ama sosyal medyaya sınırsız girebiliyorsunuz. Bunun haricinde sınırsız aldığınız internet paketleri o kadar özgür hissettiriyor ki sizi anlatamam.
Mesela ben gittiğim yerde artık; Wifi şifreniz nedir? sorusunu sıkça kullanır oldum çünkü veriler oldukça yüklü. En basit video ya da fotoğraf karesi bile hayli yer kaplıyor bu kotada.
Eminim okurken siz de benim kadar dertlendiniz o yüzden şimdi Dünyanın En Hızlı İnternet Altyapısına Sahip Ülkeleri kısmına geçelim.

Ezici üstünlük Güney Kore’nin

Liste aşağıdaki gibi sıralanıyor ve değerlerde de gördüğünüz gibi üstünlük Güney Kore’ye ait. Hatta şöyle bir bilgi de paylaşayım; en çok yatırım yapanlar listesinde ipi yine Güney Kore göğüslüyor. Sonrasında da Norveç geliyor ama yine de Güney Kore’yi geçebilmiş değil.

1 – Güney Kore 26,7 Mbps
2 – İsveç 19.1 Mbps
3 – Norveç 18.8 Mbps
4 – Japonya 17.4 Mbps
5 – Hollanda 17.0 Mbps
6 – Hong Kong 16.8 Mbps
7 – İsviçre 16.7 Mbps
8 – Letonya 16.7 Mbps
9 – Finlandiya 16.6 Mbps
10 – Danimarka 16.1 Mbps

Gördüğünüz gibi internet hız oranıyla, gelişmişlik ve yaşanılabilirlik düzeyi doğru orantılı. Ben zirvede Japonya’nın olacağını düşünüyordum ama bu konuda biraz yanıldım. Amerika ve Kanada da bu konuda biraz geriden geliyor.

Ülkemiz listenin neresinde?

Dünyanın En Hızlı İnternet Altyapısına Sahip Ülkeleri

Benim de ilk baktığım yerlerden biri Türkiye’nin kaçıncı sırada olduğuydu doğrusu. Sıralamaya girememekle birlikte 6.3 Mbps hız ortalamasıyla ne yazık ki pek parlak bir görüntü sergilemiyor.
Her ne kadar listeye giremese de Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri de 13 Mbps gibi değerlere sahip. Tabi listeye girmesini beklerdim o ayrı ve gözümün aradığı ülkelerden.
En düşük değerlere sahip ülkeler Afrika kıtasında yer alıyor. Mali, Nijerya ve Libya gibi ülkelerin hızları 0.5 Mbps civarında seyrediyor.
Dileğimiz bu listede bizim de hızla yükselmemiz tabi. Hayatımızın merkezine yerleşen interneti daha iyi ve hızlı kullanabilmeyi kim istemez ki..
Verilerin kaynağı: Fastmetrics

Share

Comments

  1. Kadir Başyurt : Eylül 30, 2017 at 12:08 am

    Bizde Telekom’a dişli bir rakip çıkmadıkça bu işler olacak gibi değil hocam. Tıpkı THY nin zamanında insanları sömürmesi şimdi de ucuza uçmamız gibi. Rekabet şart

  2. Müjgan Aydın : Eylül 30, 2017 at 12:09 am

    Belli bizimkinin yavaş olduğu zaten 😀 Film bile izleyemiyoruz

  3. Caner Pehlivan : Eylül 30, 2017 at 12:10 am

    Televizyonun siyah beyazını kullanıyor gibiyiz biz hala. Viber Hiper gibi şeylerden bahsediyorlar ama çok yerde yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir