Düzce’de Gezilecek Yerler ve Düzce’de Ne Yenir?

Düzce'de Gezilecek Yerler ve Düzce'de Ne Yenir

Düzce’de Gezilecek Yerler ve Düzce’de Ne Yenir?

Havalar ısındı ve haftasonu İstanbul’a yakın gezilecek yerler araştırmaları hız kazandı. Bu sefer rotamız doğasıyla hafızanızda yer edecek bir cennet; Düzce. Düzce’de Gezilecek Yerler ve Düzce’de Ne Yenir? sorusunun cevabı da bu anlamda önemli seyahatimiz için. Dolu dolu bir programa hazır olun. Doğa yürüyüşü, şelaleler, yöresel yemekler, deniz ve daha fazlası sizi bekliyor olacak.

Düzce’ye Nasıl Gidilir?

Kara yolu ile ulaşmak mümkün. İster otobüs isterseniz de özel araçla ulaşımı çözebilirsiniz. Otobüs ile ulaşım düşünenler için de hayli alternatif var. Her gün ve çeşitli sefer saatlerinde buraya ulaşmak oldukça kolay.
Özel araç ile gelenler için de uzak bir lokasyon değil. İstanbul’a 217 km, Ankara’ya da 236 km mesafede bulunuyor.

Düzce’de Gezilecek Yerler

“Düzce’de Gezilecek Yerler ve Düzce’de Ne Yenir?” sorusunun cevabına bakalım dedik ve ilk maddemiz; Düzce’de Gezilecek Yerler. Şöyle düşünelim; iki günümüz var ve bir gece konaklayacağız. Tabi siz bu planı bir gün olarak da düşünebilirsiniz ama geniş olduğunu belirterek iki gün diyelim biz.

Güzeldere Şelalesi


Güzeldere Şelalesi, Gölyaka ilçesi sınırları içinde bulunuyor. Konaklama, kahvaltı, kamp gibi alanlar da mevcut ve aracınızı park ettikten sonra yürüyerek şelaleye ulaşabiliyorsunuz. Şelale 130 metre yükseklikten dökülüyor ve tam bir doğa harikası. Dilerseniz merdivenlerle indiğiniz alanda bekleyip şelaleyi izleyebilir ya da ağaç gölgesinde çayınızı yudumlayabilirsiniz.
Tesis bünyesinde; market, restoran ve kafe de bulunuyor. Kamp haricinde ağaç evlerde de kalabilirsiniz ama öncesinde rezervasyon yaptırmanız şart.

Efteni Gölü


Instagram karesi çekmek isteyenleri buraya alalım lütfen. Bir sonraki durak da Efteni Gölü ve demin bahsettiğim gibi görsel olarak hoşunuza gidecek yerlerden. Bir bardak da çay içtiniz mi tamamdır.
Göl, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde bulunuyor ve ilçe merkezine 5 km, Düzce Merkeze 25 km mesafede.
Göl, birçok canlıya da ev sahipliği yapıyor. Özellikle sazlık alanlarda bulunan kuşlar; kuş gözlemcilerine güzel anlar yaşatacaktır. Şöyle de bir bilgi vereyim; 35’i kalıcı olmak üzere 150 tür kuşa ev sahipliği yaptığı söyleniyor Efteni Gölü’nün. Göle doğru ilerlerken hemen giriş kısmında da bir kuş gözlem kulesi bulunuyor. Oradan güzel kareler de yakalayabilir, etrafı izleyebilirsiniz.

Cumayeri Dokuzdeğirmen Köyü


Şimdiki durağımız da şirin bir köy ve aynı zamanda da raftingin başlangıç yeri. Tabi benim size önerim; raftinge gitmeden Ulu Çınar’ın gölgesinde bir bardak çay ya da kahve içip yolunuza öyle devam etmeniz. Çınar’ın hemen altında bir kahvehane var ve bu ağacın yaşı da 600 imiş.

Düzce’de Rafting


Buraya gelip rafting yapmamak olmaz. Öncesinde rezervasyon yaptırmanız gerektiğini şimdiden söyleyeyim.
Program şöyle işliyor; kahvaltı yapıyorsunuz tesiste ve sonrasında rafting için hazırlanıyorsunuz. Rafting bitiminde de öğle yemeğinizi yedikten sonra yola devam ediyorsunuz.
Düzce’de en sevdiğin etkinlik rafting oldu benim. Bıraksalar akşama kadar devam edebilirdim o derece sevdim.
Detayları anlatmak için daha fazla zaman ayırmak gerek ama; rafting ortalama 1 – 1,5 saat sürüyor. Çok keyifli ve iyi ki geldim diyeceğiniz bir etkinlik. Eğitmenler eşliğinde yola çıkıyorsunuz yani oldukça güvenli ve tüm teçhizatlar işletme tarafından veriliyor. Haydi şimdi rotaya devam..

Aydınpınar Şelalesi


Şehir merkezine 10 km mesafede bulunan şelale de görülmesi gereken yerlerden. Aynı zamanda burası güzel bir yürüyüş parkuru ve doğa yürüyüşü sevenler için güzel bir alan.
Güzeldere Şelalesi’nde olduğu gibi burada da konaklama ve kamp alanları var. Dilerseniz çadırınızı kurup burada geceyi geçirebilirsiniz ya da ağaç evlerde konaklama imkanınız var.

Samandere Şelalesi


Adını aldığı Samandere Köyü sınırları içinde bulunuyor ve benim en sevdiğim şelale oldu burası. Düzce şehir merkezine 24 km mesafede, ulaşım da zor değil yani yollar düzgün.
Şelale öyle gür akıyor ki izlememek elde değil. Cadı kazanında biriken sular tekrar ağaçlar arasında hızla akıyor ve görüntü muhteşem. Tabiat Anıtı olarak ilan edilen Samandere Şelalesi, koruma altına alınmış bir doğa harikası olarak misafirlerini bekliyor. Merdiven aracılığıyla şelaleye ulaşım mümkün.

Akçakoca


Evet program 2 gün sürecek dedik ama bu şekilde 2 gün sürmesi daha doğrusu 2 güne sığdırılması biraz zor. Bir de alternatifler arasında Akçakoca varsa kesinlikle daha da zorlaşıyor.
Akçakoca; “Düzce’de Gezilecek Yerler ve Düzce’de Ne Yenir?” yazısından ayrıca ele alınabilir ama burada kısaca değinelim. Şirin ve Karadeniz sahil boyunca uzanan bir yer burası. Tarihi ve deniziyle çevrede bilinen ayrıca sevilen bir bölge.
Tarihi evler, Hemşin Köyü Cami, Ceneviz Kalesi, Fakıllı Mağarası, Tarihi Orhangazi İlkokulu ve güzel sahili başlıca görülmesi gereken yerlerden.

Düzce’de Ne Yenir?

Düzce’de Gezilecek Yerler ve Düzce’de Ne Yenir? yazısının ikinci ve can alıcı kısmına geldik.
Düzce’de Ne Yenir? sorusu da bu şehrin kültür zenginliğinden etkilenmiş haliyle. Çerkezler, Lazlar, Gürcüler derken bu etkiyi sofralarda görmek de mümkün oluyor.

Mancarlı Pide


İsmi yenilebilir otlar anlamına gelen bir çeşit gözleme aslında ama bölgede pide deniyor. Odun ve fındık ateşinde pişirilerek sofraya getiriliyor. Tabi yanında da tavşan kanı çay ile birlikte.
Ben severim böyle lezzetleri ve farklı otlarla yapılıyor olması da ayrıca güzel.
Düzce’de Nerede Yenir? Yukarı Mahalle Yöresel Pazarı bölgesinde bulunan kafeler.

Kaldirik


Kaldirik; hodan,ıspıt gibi isimlerle de anılan bir ot aslında. Turşusu da yapılıyor ve en çok kavurması tüketiliyor. Otun kavurması ayrı turşunun kavurması ayrı lezzetli. Düzce’ye geldiğinizde kaldirik kavurması yemeden dönmeyin.
Düzce’de Nerede Yenir? Taç Tarım Doğal Ürünler Çiftliği

Karalahana Sarması

Karalahana sarması diyorum ve susuyorum. Haliyle Karadeniz’e geldiğinizi anlayacağınız en önemli yemeklerden karalahana. Burada da lezzetli karalahana sarması yiyebilirsiniz.
Düzce’de Nerede Yenir? Taç Tarım Doğal Ürünler Çiftliği

Haluj

İsme bakıp aldanmayın aslında Çerkez mantısı da diyebilirsiniz. Kimi yerlerde hıngel de deniyor ama benim çocukluğumun yemeğidir. Kimilerine garip gelse de patateslisini severim ve mümkünse bol yağlı.
Haluj, yağ ve yoğurtlu sos ile servis ediliyor. Demin bahsettiğimiz Çerkez kültürünün bir etkisi bu da Düzce Mutfağı’nda.
Düzce’de Nerede Yenir? Samandere Şelalesi Tesisleri

Melen Güçceği Tatlısı


Evet adını yazmak ve söylemek biraz zor ama lezzetli bir tatlı. Orta Asya’da bulunan Türkler, manda kaymağını bulup kızartırlarmış sonra da hamurun içine sürer afiyetle yerlermiş. İşte bu tatlının tarihi de oralara kadar dayanıyor. Akçakoca taraflarına da Manav Türkleri tarafından getirildiği söyleniyor. Kışın üzerine kaymak, yazın da dondurma ile servis yapılıyormuş.
Düzce’de Nerede Yenir? Yukarı Mahalle Yöresel Pazarı bölgesinde bulunan kafeler.

Balık ve Fındık Helvası

Düzce’den sonra sahile yani Akçakoca’ya gittiğinizde mevsim balığı yemeden dönmeyin. Balık sonrasında da fındıklı helva ile bitişi yaptınız mı tamamdır.
Düzce’de Nerede Yenir? Akçakoca Hamsi Balık Lokantası

Ev Baklavası

Evet bir diğer tatlı ev baklavası. Sizi bilmem ama ben pek severim kat kat ev baklavasını. Burada da geleneksel yöntemlerle lezzetli baklavalar yapılıyor.
Düzce’de Nerede Yenir? Yukarı Mahalle Yöresel Pazarı bölgesinde bulunan kafeler.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir