Efes Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Efes Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

İzmir’de görmeniz gereken yerleri sıralamaya çalışsak, sanırım ilk üç yer içine girer Efes Antik Kenti. Tarihi, kültürel zenginliğiyle göz dolduran bu yer. İzmir’e gelen ziyaretçilerin ilk duraklarından biri. Efes Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti yazısı da burayla ilgili önemli konulardan. Antik kent, sanıldığı gibi ufak değil ve hayli zamanınızı alıyor bir baştan bir başa gezeyim derseniz.
Açık alan olduğunu ve İzmir sıcağını da düşünürseniz ne demek istediğimi daha iyi anlatmış olurum. İlk gittiğimde, sıcak bir yaz gününde ziyaret etmiştim Efes Antik Kenti’ni. Neredeyse kendi kiloma eşdeğer çantam ve yorucu bir günün ardından pek keyifli olmamıştı doğrusu ama bir yolunu bulup daha konforlu hale getirmeyi başarmıştım.

Şimdi Efes Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti nedir gibi soruların cevaplarına bakalım birlikte.

Efes Antik Kenti Hakkında

Kentin tarihi M.Ö 6000 yıllarına kadar uzanıyor ve tarihte tamamen mermerden yapılan ilk şehir ünvanına sahip.
Efes, bir liman kenti olması sebebiyle kısa süre içerisinde; ticaret ve kültür merkezi olmuş. Bu varlık ve birikim beraberinde; bölgenin en büyük kütüphanesi ve felsefe okulunu da getirmiş.
Zamanla denizden gelen alüvyonların doldurduğu şehir, denizden uzaklaşarak ticari gücünü kaybetmiş. Ardından gelen kuvvetli bir depremle de eski ihtişamlı günlerinden uzaklaşmış. Kent içerisinde; Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi ve Ashab-ı Kehf gibi yapılar bulunuyor. Haliyle Roma, Yunan ve Türk izlerini görüyorsunuz.
Ülkemizin en değerli tarihi yapıları arasında olan Efes Antik Kenti 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Efes Antik Kenti’nde Bulunan Dünyaca Ünlü Eserler

Efes Antik Kenti’ne ait bir çok özellik saydık yukarıda ve haliyle bu özelliklerin yanında dünyaca ünlü eserler de var.

Bu eserlerin bazıları; Meryem Ana Evi, Yedi Uyurlar (Ashab – ı Kehf), İsa Bey Camii, Hadrian Tapınağı, Celsius Kütüphanesi, Artemis Tapınağı, Heroon, Yamaç Evler, Büyük Tiyatro, Saray Yapısı, Stadyum ve Gymnasium, Tiyatro Gymnasiumu, Liman Hamamı, Liman Gymnasiumu, St John Kalesi, Mermer Cadde, Domitianus Meydanı, Magnesia Kapısı (Üst Kapı), Doğu Gymnasiumu, Herakles Kapısı, Mazeus Mitridatis Kapısı, Anıtsal Çeşme ve Traianus Çeşmesi’dir. Tabi bahsettiğim gibi bunlar başlıcaları. Bunun haricinde de bir çok eser günümüze ulaşmayı başarmış.

Efes Antik Kenti Ziyaret Saatleri

Yaz Açılış / Kapanış Saati (15 Nisan – 2 Ekim): 08:00 – 18:30
Kış Açılış / Kapanış Saati (3 Ekim – 14 Nisan): 08:00 – 17:00
Tatil günü bulunmayan müzeye, yukarıdaki saatlerde girebilirsiniz.

Not: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Örenyerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre; Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’a kadar kapalıdır.

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti

Giriş Ücreti 2021 Tarihli Güncel: 100 TL
Tabi tek seferlik bu bileti almak yerine; tam 60 TL ya da öğrenci iseniz 30 TL ödeyerek Müze Kart almanızı tavsiye edeceğim.
Müze kart ve kart çeşitleri ile ilgili detaylı bilgiye tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Bunun haricinde müze içerisinde çeşitli alanlara girişte de ücret talepleri olabiliyor. Özel bir alan ya da oda gibi kısımlara grup gezileri düzenlenerek farklı bir deneyim de yaşayabilirsiniz. Tabi bu verdiğiniz giriş ücretine ilave bir bedel ödeme karşılığında.

Efes Antik Kenti Hakkında Notlar

Benim en sevdiğim müzeler arasında yer alıyor Efes. Gerek yerleşimi gerekse tarihi çok zengin ve büyüleyici. Günümüze kadar güzel korunması ve ayakta durması da cabası tabi.
Sırt çantanız ile gidiyorsanız ya da elinizde yük varsa, alt giriş kapısının yakınında bulunan kulübelerden birine rica ederek bırakabilirsiniz. Ben öyle yapmıştım en azından. Tabi bu durumda yukarıya çıktıktan sonra tekrar aşağı inmeniz gerekiyor.
Büyük bir alan ve açık olduğu için de çok sıcak. Bu yüzden güneş kremi, şapka ve çeşitli koruyucular almanızda fayda var. Bir de bol bol sıvı tüketimi tabi.
Yolunuz Şirince’ye düşüyorsa ya da yola İzmir’den çıkacaksanız bir kahvaltı önerisi vereyim şu linkten. Diğer bir öneri de Ege Bölgesinin En İyi Kamp Alanları yazısı olsun.

Share

Comments

 1. yazılarınız ve bloğunuz çok hoş ellerinize sağlık

 2. Bülent SEVİM : Ocak 21, 2021 at 9:36 pm

  Efes Antik Kenti’ne giriş,
  23 Ocak itibariyle kaç TL’dir.? Google’dan araştırdım 100 TL yazıyor.
  Sizin siteniz 40 TL diyor.
  Eğer 100 TL ise,bu insanlar neden kültür yoksunu sizce.?
  Böyle bir saçmalık olabilir mi.? 100 TL kendi ülkemdeki bir antik kenti gezmek için çok fahiş değil mi.?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir