En Gerekli Mobil Seyahat Uygulamaları

En Gerekli Mobil Seyahat Uygulamaları

En Gerekli Mobil Seyahat Uygulamaları

Akıllı telefonların bu denli hayatımıza girmesiyle, mobil uygulamalar hemen hemen her yerde kullanılır oldu. Günlük yürüyüşümüzü yaparken bile adım sayarları kullanıp kaç kalori yaktığımızı hesap eder durumdayız son teknolojiyle.
Hal böyle olunca, En Gerekli Mobil Seyahat Uygulamaları yazısı yazıp tek başlık altında toplamak en güzeli.
Madde madde sıralayıp, sizden gelen önerilere göre değişiklikler yapacağım.

– Booking.com

Yasaklanan Booking.com'a Nasıl Girilir?Her ne kadar alternatif bir çok site olsa da benim favorim booking.
Telefondan kısa sürede rezervasyon ve ödeme yapabileceğiniz bir sistem, popüler olması ve yorum yapıyor olmanız da ayrı bir avantaj. Kimi oteller, bu site üzerinden gelen müşterilerine meyve sepeti v.s gibi ikramlarda bulunarak jest yapıyor.
Telefon uygulaması da bir o kadar başarılı.

– Mobil Bankacılık Uygulamaları

Ufak bir detay belki ama yurt dışında, hesaplarınızı kontrol etmenizi sağlayabilecek bir sistem.
Şifrematik v.b gibi özellikleri kullanarak sms ile şifre alma bağımlılığından da kurtuluyorsunuz. Kullanım kolaylığının yanında, yaptığınız kredi kartı harcalamalarını anında görüp müdahale edebilirsiniz.

– TripAdvisor

Bir nevi mikro blog diyebiliriz sanırım. Ülkemizde de yoğun olarak kullanılan bir uygulama.
Seyahat edeceğiniz yerdeki; restoran, otel, gezilecek yerler v.b gibi yerlerin yorumlarına ulaşabilirsiniz.
Yorum yazarak daha geniş kitlelere ulaşıp, diğer misafirlerin de bu yorumlardan faydalanmasını sağlayabilirsiniz.
Ayrıca, gideceğiniz lokasyonla ilgili de seyahat tüyoları alabilmeniz en güzeli.

– Maps.Me

Benim en sevdiğim çevrimdışı haritadır. Gideceğiniz ülkeyi ya da bölgeyi seçerek haritayı telefonunuza indirip seyahatinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz.
Kullanımı kolay ve ücretsiz.

– Uber

Bazı ülkelerde yerel alternatifleri olabiliyor ama Uber’in bir çok ülkede faaliyeti var. Ben Uber Türkiye’yi başarılı bulmasam da, yurtdışı deneyimlerim genelde olumluydu.
Telefonunuza yüklediğiniz uygulama aracılığıyla araç çağırıp istediğiniz yere taksiden daha ucuza seyahat edebiliyorsunuz.

– XE Currency

Döviz kuru karşılaştırmaları yapıp, paranızın o ülke parası karşılığını hesaplayabiliyorsunuz. Ben döviz bozdururken ve alışveriş yaparken sıklıkla kullanırım çünkü birkaç ülke değiştirince, elinizdeki paranın ne olduğu hakkında bazen en ufak fikriniz kalmıyor.

– Google Translate

Özellikle Asya seyahatimde başucu uygulamam oldu. Malum her ülkede ingilizce bilen kişi bulmak zor. Özellikle Vietnam’da telefon servisine gittiğimde her şeyi bu uygulama ile hallettim. Konuşma sonrasında adamla öpüşüp, yeni telefon almam gerektiğini anladım 🙂

– Airbnb

Otel istemiyorum ama lokal insanlarla birlikte kalıp, onların da hayatlarını merak ediyorum derseniz bu size göre bir uygulama. Sistem oldukça basit, yerel kişi evini, odasını ya da kanepesini sizinle paylaşıyor. Bunun karşılığında da sizden bir miktar para alıyor. güvenilirlik puanı v.s var ve haliyle her gördüğünüzün evinde kalmamış oluyorsunuz.
Son zamanlarda otellerle fiyatların aynı olduğunu düşününce ne denli avantajlı oluyor orası tartışılır ama halen popüler.

– Couchsurfing

En Gerekli Mobil Seyahat Uygulamaları

En sevdiğim uygulamalardan biridir. Bu da şöyle çalışıyor; yerel kişi ücretiz bir şekilde; evini, odasını ya da kanepesini sizinle paylaşabiliyor. Yeri yoksa da size gönüllü rehberlik yapabiliyor. Ben gittiğim ülkelerde sıklıkla kullanırım.
Kişilerin referansları olduğunu hatırlatmalıyım. Örneğin; ben senin evinde kaldım ve senin hakkında profiline yorum yazabiliyorum. Bu yorum diğer gezginlere ipucu oluyor.
Her şeyiyle ücretsiz fakat kimi ülkelerde suistimal edip, para talep edenler de var.

– Skyscanner

Birçok uçak bileti arama motoru var ama skyscanner bu konuda cidden başarılı. Bazen site üzerinden, bazen de siteden bakıp direkt firma üzerinden bilet alıyorum.
Yine de diğer arama motorlarını takip edip, zaman zaman kampanyaları yakalamak daha mantıklı.

– Tinder

Yurtdışında birçok kişi seyahat arkadaşı bulmak, akşam bir yerlerde yemek yemek için görüşmek adına bu uygulamayı kullanıyor. Ülkemizde kullanım amacı buna zıt olarak tek gecelik ilişkiler için tercih ediliyor ve ne yazık ki profiller de o denli yerlerde.

– Shazam

“Ya ne alaka şimdi” diyebilirsiniz ama güzel bir şarkı duyduğumda hemen adının ne olduğunu öğrenmek için Shazam’ı kullanıyorum. Sonrasında telefonuma indirip, yolculuk esnasında dinlemek ayrı bir keyif veriyor bana.

En Gerekli Mobil Seyahat Uygulamaları yazısı güncellenecek, keşfettiğim yeni uygulama olursa buradan sizlerle paylaşacağım. Sizin de öneriniz olursa lütfen söyleyin.

Share

Comments

  1. Bu yazı da çok faydalı ellerinize sağlık

  2. Yeşim Yağmur : Haziran 18, 2017 at 10:28 pm

    Ellerinize sağlık öncesinde duymadığım uygulamalar da var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir