En Lezzetli Bangkok Sokak Yemekleri

En Lezzetli Bangkok Sokak Yemekleri

En Lezzetli Bangkok Sokak Yemekleri

Tayland’ın başkenti ve en hareketli şehri Bangkok’a gidip En Lezzetli Bangkok Sokak Yemekleri listesine bakılmaz mı hiç. Gerek sosyal medyadan gerekse çeşitli mecralardan yazılarımı okuyanlar bilir. Hangi ülkeye gidersem, o ülkenin yemeklerini tatmadan dönmem. Hatta aylar süren Asya seyahatimde hamburger gibi yemekleri yediğim bir ya da iki kez görülmüştür. Bol bol pirinç ve yöreye has yemekleri deneyimleyip sizler için bir liste oluşturdum.
En Lezzetli Bangkok Sokak Yemekleri listesini paylaşmadan önce Bangkok Gezi Rehberi yazısına da bakmanızı öneririm. Planınız başka şehirlere de geçmekse Tayland Gezi Rehberi yazısı da burada 🙂
Şimdi maddeler halinde En Lezzetli Bangkok Sokak Yemekleri listesini paylaşmaya geldi

Pad Thai

En Lezzetli Bangkok Sokak Yemekleri

Bu yemeği bulmakta hiç zorlanmazsınız hatta o sizi kesin bulur bir yerlerde. Pirinç noddle ile yapılıyor ve içerisine çeşitli malzemeler ekletebiliyorsunuz. Ülke deniz ürünleri konusunda hem ucuz hem de lezzetli olduğundan, ben genelde deniz ürünlü Pad Thai yiyordum. Yumurta ile de karıştırılan yemek en son soya filizi, limon ve yer fıstığı ilavesiyle servis ediliyor. Tatlar aslında biraz farklı görünse de oldukça uyumlu. Damak tadımıza da uyan yemeklerden biri. Belki çok basite indirgemiş olacağım ama erişte diye düşünebilirsiniz.

Mango Sticky Rice / Khao Niao Mamuang

En Lezzetli Bangkok Sokak Yemekleri

Haliyle Türk damak tadı olunca bize yakın yemekleri arar olurdu gözlerim. Mango, hindistan cevizi suyu ve pirinç ile yapılıyor. Sütlaç niyetine yedim bu yemeği hep. Öğün diye tüketen Taylandlılara inat benim nazarımda tatlıdır kendisi. Değinmemde fayda var bu Tay kültüründe tatlı yok daha doğrusu bizim bildiğimiz tatlılar yok. Yemekten sonra mutlu sonun olmadığını düşünün.

Tom Yum

En Lezzetli Bangkok Sokak Yemekleri

Öksürtür. Öyle, acı yerim benim memleketim şurası falan demez gözünüzden yaş akıtır. İçerisinde daha yoğunlukla karides ve sebze vardır. Dikkat etmeniz gereken şey, her gördüğünüzü öyle hapır hupur ısırmamanız zira içerisine bütün halde zencefil atılıyor ve fena bir tat veriyor ısırınca. Onu da öyle yemek baya baya mide ister.
Sıcak servis ediliyor ve Tayland’da bizdeki gibi yazın sıcak çorba içilmez geleneği pek yok. Sabah çoğu insan çorba içip işlerinin başına geçiyor. Bir çok güzel koku alabilirsiniz bu çorbadan. Biraz da yoğun ekşi tatlar.
Tom Yum kelime anlamı olarak şöyle bir şey ifade ediyormuş. Tom, kaynamak anlamına gelirken; Yum, baharatlı ve ekşi anlamına geliyormuş. Çorbaya bazı yerlerde çeşitli etler atabiliyorlar. Domuz yemem derseniz bunu önceden söylemelisiniz.

Papaya Salatası

En Lezzetli Bangkok Sokak Yemekleri

Bu da sizi bulacak yemeklerden hem de öyle pazarlara v.s gitmenize gerek yok. Yol üstünde havanda bir şeyler dövülüyorsa bilin ki orada papaya salatası yapılıyordur. Tabağa falan koymazlar. Bol acı ve baharatlı bir şekilde poşete koyup elinize tutuştururlar. Adından da anlaşılacağı gibi papaya rendelenerek yapılıyor. Bence tam bir detoks ve lezzetli ama acı konusunda sizi yine uyarmalıyım. Aksi halde sıcak Bangkok günlerinde yanabilirsiniz.

Tuzda Pişirilen Balık

En Lezzetli Bangkok Sokak Yemekleri

Nasıl ki bizde tuzda tavuk ve kuzu yapılıyorsa burada da tuzda balık yapılıyor. Biraz farklı olduğunu söylemeliyim. Bangkok’ta yapılan balıklar tuzla kaplanıp ateşin üzerinde pişiriliyor. İşin gösteri kısmı yok ve balığın derisini sıyırıp yiyorsunuz. Yanında da her zamanki gibi acı sos ile servis ediliyor. Yediklerim gerçekten lezzetliydi. Burada bulunan deniz ürünleri hiç öyle bildikleriniz gibi değil cidden çok lezzetli.

Khao Soi

En Lezzetli Bangkok Sokak Yemekleri

Aslında Kuzey Tayland’ın meşhur yemeği ama Bangkok’ta da bulabilirsiniz. Bu da acı konusunda iddialı yemeklerden biri. Şöyle anlatayım; çorba düşünün ve içerisine kalın dilimlenip kurutulmuş noddle var. Farklı olarak içerisinde tavuk but konuyor ve hindistan cevizi suyu hissedilir derecede var.
Bu çorbanın yanında kurutulmuş deri veriliyor. Domuz ya da ineğin deri kısmı kurutulup kraker gibi satılıyor. Bu derileri çorbaya batırıp yiyorsunuz. Bir iki tane yediğimde tamam ama fazla yemeye başlayınca vücudum tamam yeter demişti. Yağ hissi bana biraz ağır geldi. Favori yemeklerimden biridir.

Balık Çorbası / Fish Maw Soup

Genelde kahvaltıda içilen bir çorba ama ben kendimi midesiz ve yemek seçmeyen biri olarak görürdüm. Bu yemek cidden sınırlarımı zorlayan cinsten. Özünde balık çorbası ama içine ufak haşlanmış yumurtalar koyuyorlar ve çorba o kadar çok kaynıyor o kadar çok yağlı ki nasıl desem; jole kıvamına geliyor bir süre sonra. Gün içerisinde yemeyi tercih ettiğim bu çorbayı sıcak havada ve sabah uyanır uyanmaz yersem ne olur bilemedim.

Kızarmış Tavuk ve Balık

En Lezzetli Bangkok Sokak Yemekleri

“Ne olabilir ki neticede kızarmış tavuk” dediğinizi duyar gibiyim. Sosları falan gerçekten harika. KFC buraya gelip bol bol araştırma yapmalı diye düşünüyorum. Çok çeşitli soslar var. Taze almanızı şiddetle öneririm çünkü ben alırken buna çok dikkat etmiştim. Gün içerisinde hava çok sıcak bir de bekletildiğini düşünürseniz zehirlenme olasılığınız yükselir aman dikkat.

Tay Usulü Krep / Khanom Buang

Hani şu sosyal medyada paylaşıp hatrı sayılır izlenme alan videomdan bahsediyoruz 🙂
Hatta size bu video aracılığıyla anlatmak daha iyi olacak diye düşünüyorum. Gelecek yorumların ilkinde şu yazacak; “Bu nasıl krep, adam yüzüğünü bile çıkarmamış”

Bildiğimiz krep yapılıp içine istediğiniz şey sürülüyor. Mesela mango marmelat iyiydi. İsterseniz videoda görüldüğü gibi sosis gibi malzemeler de konabiliyor.

Meyve Karışımları

En Lezzetli Bangkok Sokak Yemekleri

Tayland ile ilgili en çok özlediğim şeylerden biri meyveler. Çeşit çeşit ve öyle güzel meyveler var ki sokaklarda. İstediğin oranda, istediğiniz şekilde karıştırıp bol buzla içebilirsiniz. Mesela ben çarkıfelek meyvesini buzla karıştırıp neredeyse her gün içiyordum. Fiyatlar da bir o kadar ucuz.
Bununla ilgili size ufak bir not; meyvesularını hazırlarken şeker şurubu katıyorlar ve ben asla koydurmuyordum. Size de tavsiyem bu yöndedir. Karşı taraf tadının kötü olacağını söylese de aldırmayın çünkü tat ona göre sert oluyor. Mesela biz ekşi tatları da severiz.

Deniz Ürünleri

Denizden babam çıksa yerim diyenler burada mı? O zaman yaklaşın. Evet bizim yemeklerimiz çok güzel ama buradaki deniz ürünlerini yedikten sonra önceki yedikleriniz hakkında baya derin düşünebilirsiniz. Hem fiyatlar ucuz hem de ulaşılabilir. Mesela istiridye yemek bizde lüks olabilir ama Bangkok sokaklarında istiridyeli kızartmalar yapılıyor. Karidesleri ve boyutlarını, balık çeşitlerini saymıyorum bile.

Yemekler ve Hijyen

En Lezzetli Bangkok Sokak Yemekleri listesinde o kadar anlattık ama ya yediklerimizin hijyeni? Ben bu söylediğim yemeklerden çok daha fazlasını yedim. Üstelik sadece Bangkok’ta da değil, diğer Asya ülkelerinde de benzer yemekleri ve sokak lezzetlerini bulabiliyorsunuz.
Kendimce keşfettiğim bir şeyi sizinle paylaşayım. Ben zehirlenmedim çok şükür hiç bir yemekten ve şuna bağlıyorum bu durumu; her zaman taze yemekleri tercih ettim. Gözümün önünde pişirilen, beklememiş.
Hatta tüm Tayland seyahatimde bir kere midemin yandığını hissettim o da Chiang Rai’de bir restorana gittik arkadaşlarla. Sipariş verdik ve muhtemelen 2-3 dakika içerisinde yemekler masaya geldi. Bu demek oluyor ki; yemekler kalmış belki de sabahtan yapılmış. O yüzden siz siz olun yemek konusunda taze olduğundan emin olduğunuz şeyleri yiyin.
Deniz ürünleri, nispeten kalabalık olan yerlerden yemeyi tercih ettim. Örneğin; akşam pazarlarında sirkülasyon o kadar çok oluyor ki burada balık bozulmaz dersiniz.
Lokal bir arkadaş bulursanız en güzeli o tabi.. Sanırım burada, yeni uyanıp bir şeyler yemeye çıkmıştık. Arkadaşım diye demiyorum sabah akşam içerdi.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir