Endonezya’dan Mekke’ye Bir Yıldır Yürüyor

Endonezya'dan Mekke'ye Bir Yıldır Yürüyor

Endonezya’dan Mekke’ye Bir Yıldır Yürüyor

İnandığım şeylerin başında şu gelir; istedikten sonra yapılmayacak şey yoktur. Muhammad Khamim Setiawan Endonezya‘dan Mekke’ye Bir Yıldır Yürüyor..
Endonezyalı Muhammad Khamim Setiawan 28 yaşında ve yaklaşık bir yıl önce Endonezya’nın Pekalongan şehrinden yürüyerek Mekke’ye doğru yola çıkıyor. Yanına aldığı malzemeler de öyle abartılı ve lüks değil. Ufak bir sırt çantası ve üzerinde Mekke’ye yürüyerek gittiğini yazan gömlek var. 28 Ağustos 2016 da başladığı yolculukta sadece; birkaç gömlek, iki çift pantolon, bir düzüne çorap ve iç çamaşırı, uyku tulumu, çadır, akıllı telefon ve gps kullanıyor. Şu ana kadar toplamda 9.000 km yol katetmiş.
Bunun yanında Muhammad Khamim Setiawan son 5 yıldır dini bayramlar hariç her gün oruç tuttuğunu söylüyor ve devam ediyor; “Hac’ı gerçekleştirmenin sadece Müslüman halkla dayanışmanın bir göstergesi olmadığını” düşünüyorum. “Benim Allah’a teslimiyetimi gösterme yolum, çeşitli Müslüman akademisyenlerden İslam’ı öğrenmek ve kültürlerini incelemek, hoşgörüyü gözlemlemek için onlarla konuşmak sohbet etmek.

Geceleri yürümeyi tercih ediyor

Muhammad Khamim Setiawan, oruç tuttuğu için geceleri yürüdüğünü de sözlerine ekliyor. Günlük ortalama 50 km yürüse de zaman zaman dizlerinin zayıf kalmasıyla sayıyı aşağı da çekiyormuş. (Ortalama 10 – 15 km gibi)
Seyahati boyunca Malezya ve Hindistan’da rahatsızlanan Muhammad Khamim Setiawan; herhangi bir gıda takviyesi almadığını söylüyor. Hava koşullarından korunmak için de sıcak su ve bal karışımından faydalandığını aktarıyor. Malezya ormanlarında yılanlarla çok kez karşılaşsa da bunların da üstesinden gelmeyi başarmış.
Seyahati boyunca hiç dilenmemiş ve çok güzel arkadaşlıklar edinmiş. Tayland’daki bir Budist tapınağında, Myanmar’daki köylülerle arkadaş olup sofralarına konuk olmuş.
Hindistan’daki Jamaah Tabligh camisinde çeşitli ülkelerden gelen Müslüman akademisyenlerle tanışıp sohbet etme fırsatını yakalamış.

30 Ağustos 2017’de Mekke’ye ulaşmayı planlıyor

Muhammad Khamim Setiawan, kısmet olursa tüm bu emeklerinin karşılığını 30 Ağustos tarihinde Mekke’ye ulaştığında alacak.
Yazının başında da bahsettiğim gibi; istedikten sonra yapılmayacak şey yok. Muhammad Khamim Setiawan de bunun en güzel örneklerinden birini sergilemiş. Üniversiteden mezun olduktan sonra iş hayatına başlamak yerine çok istediği hayalini gerçekleştirmek için yola düşmüş. Hem de tüm yokluğuyla.. Ve o Endonezya’dan Mekke’ye Bir Yıldır Yürüyor.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir