Erivan Gezi Rehberi

Erivan Gezi Rehberi ve Ermenistan'ın başkenti hakkında bilgiler

Erivan Gezi Rehberi

Erivan Gezi Rehberi ve diğer yazılar bu ülkeyi en yalın şekilde anlatacak türden olacak. Ermenistan’ın başkenti Erivan’a gelirken günlük güneşlik olan hava, sonraki günler aralıklarla yağışa çevirdi ve kimi zaman beni güzelce ıslattı. Neyse ki gezmeye engel değil. Yağmur yağdığında müzelere ya da kapalı yerlere kaçarak zamanımı boşa geçirmemeye çalıştım. Siz de böyle bir yol izleyebilirsiniz ama bizdeki gibi yaz aylarını tercih ederseniz gezmek daha kolay olacaktır. Bunun yanında Sevan Gölü gibi çevre gezilerine de gitmek için iyi bir mevsim özellikle yaz ayları. Erivan’da bol bol kafe ve restoran var. Bu konuda yokluk çekeceğinizi sanmıyorum, sığınacak bir yer elbet bulursunuz.

Erivan’da Konaklama

Erivan gezi notları başlangıç noktası; Anahit Stepanyan’s Hostel yani Sayat-Nova Caddesi. Ben hostelden çok memnun kaldım, size de tavsiye ederim. Bunun yanında Airbnb ya da diğer otelleri de inceleyebilirsiniz. Şehir merkezinde pek çok alternatif mevcut yani bu anlamda çaresiz kalacağınızı düşünmüyorum.
Merkezi bir yerde bulunan hostel bir çok yere de yürüme mesafesinde. Erivan büyük bir şehir olmadığı için, kaybolmak pek kolay değil sadece fazla yürürsünüz 😉
Şehirde ilk adımınızı; Sayat-Nova Caddesini kesen Teryan Caddesi üzerinde tur firmalarına uğrayarak yapabilirsiniz. Bunlara girip şehir haritası alıp işinizi kolaylaştırırsınız. Tabi bunun yanında Erivan Gezilecek Yerler konusunun hemen sonrasında gerçekleştireceğiniz çevre gezilerini de planlayabilirsiniz. Bu turlar çeşitli şehirlere ve bölgelere seferler düzenliyor. Rehberli bir şekilde hem Ermenistan gezisi yapıp hem de eğlenceli vakit geçirebiliyorsunuz. Biz konumuza gelelim ve Erivan Gezisi yazısına başlayalım.

Erivan Meydanı

Erivan Gezi Rehberi

Erivan’ın en hareketli bölümü Cumhuriyet Meydanı. Meydanda; Ermenistan Millî Galerisi, Ermenistan Tarih Müzesi, Dışişleri Bakanlığı, Ulaşım ve İletişim Bakanlığı, Hükûmet Binası, Postahane ve Ermenistan Oteli bulunuyor. Bence meydanı gündüz değil de akşam görmenizde fayda var. Klasik müzik eşliğinde suyun dansını izleyebilir ışıklandırma ile yapılan güzel bir gösteriye tanık olabilirsiniz. Bu fıskiyelerin adı da “şarkı söyleyen çeşmeler” olarak geçiyor. Hayli kalabalık olduğunu söylemeliyim. Hem turistler hem de yerel halk bu meydana oldukça ilgili. Bu noktaları Erivan Gezilecek Yerler kısmında zirveye koyabilirsiniz.

Erivan Gezi Rehberi

Erivan Gezi Rehberi yazısında biraz da şehrin tarihinden bahsedelim; Ermeni Mimar Aleksandr Tamanyan, hamile eşi ile birlikte yaşadıkları ülke İtalya’yı terkedip Erivan’a gelmiş. Erivan o yıllarda kasaba gibi bir yerleşim alanıymış. Tamanyan’ın eşi bu durum karşısında üzülmüş ve çocuğunu burada doğurmak istemediğini söylemiş. Tamanyan da doğuma kadar rüyalarının şehrini yapacağına dair eşine söz vererek Erivan’da dairesel bir mimari kullanarak Güneşin Şehri adını vermiş.

Erivan Gezi Rehberi

Kuzey Bulvarı

Cumhuriyet Meydanı ile Opera Meydanı’nı birleştiren büyük bir cadde. Pahalı markaların mağazaları bulunuyor ve Ermensitan’ın en pahalı caddesi olarak adlandırılıyor. El yapımı şık bir ayakkabının fiyatını sorduğumda 2000 dolar gibi bir fiyat söylediler. Akılda kalması açısından; Erivan Gezi Rehberi yazısının en lüks noktası da burası diyebiliriz.

Ermenistan Tarihi Müzesi

Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Ermenistan Tarih Müzesi’ni ve Ermenistan Milli Galerisi’ni görmeden dönmeyin derim. Ermeni tarihini, taş devrinden başlayarak günümüze kadar anlatıyor. İçeride bir sürü çalışan var ve neredeyse hepsi kadın. Fotoğraf çekmeniz yasak. Makinanıza davranınca hemen müdahale edip yasak olduğunu söylüyorlar. Müzenin eksik tarafı; İngilizce bilgilendirmenin yetersiz olması. Görevliler de ingilizce bilmeyince tarzanca ve el yordamıyla anlaşmaya çalışıyorsunuz. Bu arada açılış saat 11:00 ve 18:00 de kapanıyor. Giriş ücreti 1000 AMD.

Erivan Gezi Rehberi

Pusuya yatıp bu fotoğrafı zar zor çektim biraz da görevli kişi iltimaslı davranınca sorun olmadı. Sivas’ta 1915 yılı öncesinde 225.000 Ermeni varken sonrasında 16.000 Ermeni kalmış. Sivaslı(Svaz) bir ailenin fotoğrafı da sergileniyor.

Erivan Gezi Rehberi

Dedim ya; yağmurdan kaçıp zamanımı müzelerden değerlendirmek istedim ve müze gezisi bittikten sonra meydanda zaman geçirmeye başladım. Siz de soğuk bir şeyler yudumlayıp sonrasında Erivan Opera Binası’na gidebilirsiniz. Bina 1933 yılında kamuya açılmış. Opera Binası’nın bir kısmı bale ve tiyatro; bir kısmı da konser salonu olarak kullanılıyor. Türkiye’den Kardeş Türküler de zamanında burada konser vermiş.

Erivan’da Pazarlar

Turşu seven biri olarak ifadesiz kaldım. Burada çeşit çeşit turşu bulabilirsiniz. Satış işlemleri de aynı bu şekilde yapılıyor. Hangisinden ne kadar isterseniz sizin.

Ermenistan Gezi Rehberi - Erivan / Yerevan

Yumurtaların tavuk mu olduklarını özellikle sordum. Maşallah deve kuşu yumurtası gibi. Ermenistanlı ablalar her zaman bakımlı mekan ya da zaman farketmiyor 😉

Ermenistan Gezi Rehberi - Erivan / Yerevan

Sizi bilmem ama ben halk pazarlarını çok severim. Erivan Gezi Rehberi yazısında da bu olmalıydı ve şehirde böyle bir halk pazarı var. Civar köylerden gelenler burada ürettiği yiyecekleri satıyor. Peynir, et, turşu, meyve daha doğrusu yiyecek adına ne ararsanız var. Özellikle çilek, domates, erik ve kirazın tadı çok güzeldi. Bunda organik olmasının payı büyük fakat hijyen için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Etlerin hepsi ortada ve sinekler uçuşuyor.

Ermenistanlı ablalar her zaman bakımlı mekan ya da zaman farketmiyor ;)

Ermenistan Ana Heykeli

Şehri gezerken tepede, elinde kılıç ve sinirli bakışlarını kuşanmış bir kadın heykeli göreceksiniz. Etrafında tank, füze gibi savaş aletleri de aynı yöne doğrultulmuş vaziyette duruyor. Heykel, 1950 yılında Rafael Israelyan tarafından yapılmış. “Güç yoluyla barışı simgeleyen” yapıda her yıl 9 Mayıs’ta anma etkinlikleri düzenleniyormuş. Görevli, savaşta ölen tüm askerlerin fotoğraflarını üşenmeden gösterdi (Türk olduğumu öğrendiğinden sanırım).
Heykeli’in hemen altında askeri bir müze var. İçeriye giriş 400 AMD ve Türk olduğunuzu duyunca oldukça şaşırıyorlar. Müze içerisinde ölen askerlerin fotoğrafları, Azerbaycan ile yapılan savaş ile ilgili kayıtlar ve savaşlarda kullanılan aletler sergileniyor.
Şehri tepeden göreceğiniz bu alanda geniş dinlenme alanları ve lunapark mevcut. Başlangıç noktam olan Sayat-Nova Caddesi’nden 100 AMD e minibüs ile gidebiliyorsunuz. Toplu taşıma deneyimini de yaşamak için bence iyi bir seçenek bence.

Erivan Gezi Rehberi

Ermenistan seyahatiyle ilgili araştırmalar yaparken “Yüksek Topuklar” isimli bir belgesel izlemiştim. Kadınların Ermenistan’da yüksek topuklu ayakkabıyı sevdiği ve birçok kadının bu ayakkabıları giydiği anlatılıyordu. Doğruluğunu şehri gezerken anladım. Vitrinlerde yüksek topuklu ayakkabılardan başka bir model göremiyorsunuz.

Erivan Sokakları ve Heykelleri

Erivan’ın merkezini gördüğünüzde; “Modern bir şehre geldim ve anlatılan gibi değilmiş” diye düşünebilirsiniz fakat biraz merkezden uzaklaşınca, sokakların fotoğraftaki gibi olduğunu göreceksiniz. Şehirde bir inşaat havası var ve yollar çok bozuk.
Yürüyerek gezen biri olarak, su sıkıntısı hiç çekmedim. Halka açık birçok yerde bu çeşmelerden var ve su oldukça soğuk. Bu çeşmeler her daim akıyor. Alışkanlık sanırım kimilerinin vanası var ve su içmesem de hemen gidip kapatıyordum.
Ayrıca Ermeni Tüf Taşı, binaların yapımında ve birçok eserde kullanılıyor. Sokaklarda gezerken bir atölyeye rastladım. İşçilik muazzamdı. Eğer bu konuya ilgiliyseniz atölyelerden birini gezip gözlemleyebilirsiniz. Hatta bazı taş atölyeleri halka açık sokak işletmesi şeklinde çalışıyor.
Tanınmış Ermeni ünlülerin caddelerde, parklarda heykelleri bulunuyor. Şehir bu konuda oldukça zengin.

Erivan Gezi Rehberi

Erivan Gezilecek Yerler kısmında böyle ünlü isimlere de yer vermeli. William Saroyan, Bitlis’ten Amerika’ya göç eden bir ailenin ilk çocuğu ve dünyaca ünlü yazar. 1939 yılında Pulitzer ödülünü kazanmış; ayrıca Unesco 2008 yılını Sorayan yılı ilan etmiş.
Yürüyerek Erivan’ı kolayca keşfedebilirsiniz. Elinizde bir harita ve bir de Erivan Gezi Rehberi yazısıyla tabi.

Ermenistan Vizesi Hakkında

Erivan gezi rehberi yazısı tamam şimdi bir de Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır? yazısını okuyup yola çıkmalı. Vize sanıldığı gibi zor değil hatta ben yerinizde olsam kapıda değil de direkt online vize alır sınırı geçerim. Ben sınırı geçerken tek soru dahi sorulmadı ama dönüşte baya baya soru sordular. Bu durum da elbet karşılaşacağınız konulardan.

Erivan Tamam Peki Çevresi..

Erivan Gezi Rehberi yazısında sadece şehirden bahsettik. Tabi bir de bunun Erivan çevresi var. Baştan söyleyeyim; Erivan merkezi ile ülkenin genelini kıyaslamanız neredeyse imkansız hatta şehrin birkaç km dışına bile gittiğinizde şaşırabilirsiniz. Yollar kötü ve imkanlar hayli kısıtlı. Ermenistan Seyahatinde Yapılması Gereken 7 Önemli Şey yazısı biraz ipucu verecektir size Erivan çevresi için. Yine de ufak bir öneride bulayım; Ermenistan Gezisi sadece Erivan’dan ibaret değil, sizin planınız da sadece Erivan olmamalı. Çevrede gezilip görülecek gerçekten güzel yerler var. Bir de tarihe hatta dinler tarihine meraklıysanız eserler sizi büyüleyecektir.

Share

Comments

 1. Demin vizeyi okudum şimdi de rehberi. Çok teşekkür ederim güzel bilgiler için. İnternette gitmeden yazan çok kişi var çünkü tutarsız bilgiler mevcut.
  Ellerinize sağlık. Hangi mevsimi önerirsiniz Ermenistan için cevaplarsanız mutlu olurum.

  • Mehmet Bey,
   Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim. Yazdığım seyahatleri gerçekleştirdiğim içim rahat rahat yazabiliyorum. Bahar ayları daha çok tavsiye ediliyor ya da yaz çünkü kışın oldukça soğuk olabiliyor.
   Tekrar çok sağolun sevgiler

 2. İlknur Şahin : Haziran 23, 2017 at 11:39 pm

  Ellerinize sağlık çok güzel bilgiler vermişsiniz

 3. Gitmek istediğim yerlerden ve yazınız bana ilham oldu inşallah giderim. Hem ortak hem de köklü bir tarih var.

 4. Civan Karademir : Haziran 23, 2017 at 11:41 pm

  Tipik asya ülkesi ama yalnız bu baya. görmeyi istiyorum ama bakalım ne zaman nasıl olur. Paylaşım için teşekkürler. Severek takip ediyoruz sizi.

 5. izlenimleriniz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler,bende bir gezi düşünüyorum çok faydalı olacağına inanıyorum,sizi takipteyiz

  • Ben teşekkür ederim ilginiz için. Buradan sorularınız varsa iletebilirsiniz ve elimden geldiği kadar cevap vermeye çalışırım. Ermenistan ile ilgili diğer yazılarıma da göz atmanızı tavsiye ederim. Sadece merkezde gezmek sıkabilir ama çevrede çok güzel yerler var.
   İyi günler

 6. Nagihan Avcı : Eylül 25, 2017 at 12:01 pm

  Takipteyim ve çok hoşuma gitti hatta biletlere bakıyorum diyebilirim 🙂

 7. İbrahim Malik : Eylül 25, 2017 at 12:05 pm

  Arada derede kalmıştım ve yazıdan sonra bir gaza geldim sorma abi 😀 ellerin dert görmesin

 8. Ellerinize sağlık güzel ve bilgilendirici olmuş.

 9. Kadriye Yükseltepe : Eylül 27, 2017 at 11:30 pm

  Kenan Bey,
  Ellerinize sağlık. Kuzenime söyledim sayfanızı ve birlikte okuyoruz. Bu yazıdan sonra o da gidecek sanırım Ermenistan’a. Çok güzel bir şey yapıyorsunuz bilin istedim..

 10. BİR GUN DE BİZ ORAYA GEDERİZ..!
  HER SEYİN GERİ ALİNMA ZAMANİ OLACAKDİR!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir