Ermenistan Gezi Rehberi 3.Bölüm (Garni ve Geghard)

Ermenistan Gezi Rehberi 3.Bölüm (Garni ve Geghard)

Erivan’a yakın ve kafama göre takılacağım bir yer olsun diye düşünürken aklıma Sevan Gölü geldi fakat havanın serin ve yağmurlu olması bu düşüncemden biraz uzaklaştırdı beni.
        Haritadan rota belirlemeye çalışırken,arkadaşımın önerisiyle Garni Tapınağı ve Geghard Manastırı’na gitmeye karar verdim.
        Taksi ayarladıktan sonra ilk önce Garni daha sonra da Geghard’a geçecektik.Garni,Erivan’a 30 km;Geghard ise 36 km uzaklığında.Tahmin edeceğiniz gibi yollar merkezden uzaklaştığından bir hayli bozuk ve kasisli.
        Garni Tapınağı : 

        Dışarıda hayvan postları,hediyelik eşyalar ve ev yapımı içkiler satılıyor.Ev yapımı nar şarabı ve vodkayı tadabilirsiniz.Oldukça leziz ve fiyatı da uygundu.Tapınağa giriş : 5000 AMD

Tapınağın içerisinden bir görüntü

        Yapımı 1.yüzyıla dayanan bir Pagan tapınağı olan Garni’nin manzarası da bir o kadar güzel.Birçok kere yıkılmış ve hasar görmüş olan yapı 1969 – 1975 yıllarında tekrar inşa edilmiş.Ermenistan’daki Roma egemenliğinin en önemli yapılarından biri.Ziyarete açık olmasa da hamam bölümü de diğer tarafta zamana karşı ayakta kalmayı başarmış.
        Geghard Manastırı : 

Kayanın içine oyulmuş gibi bir mimarisi var ve çok etkileyici

        Geghard;Hz.İsa’nın ölüp ölmediğini kontrol etmek için gönderilen Romalı askerlerin ellerinde bulunan mızraklara verilen isimmiş.Oniki havarilerin orjinal eserlerini zamanında burada sakladıkları söyleniyor.Manastır;kabir,dua ve vaftiz yeri olarak üç bölümden oluşuyor.Manastıra giriş ücretsiz.Oradayken birkaç aile çocuklarını vaftiz etmek için kiliseye getirmişlerdi.İçeride çok güzel bir akustik var ve bunu ilahiler söylerken daha iyi anlayabiliyorsunuz.
        Manastırın dışında da ufak bir akarsu ve oturabileceğiniz kayalıklar var.Biraz kendinize zaman ayırıp piknik tadında zaman geçirebilirsiniz.

Çocuklarını vaftize getiren bir aile

                                                              Vaftiz esnasında

Manastırın bahçe kısmı ve taş işçiliği harika 

                                                    Şifalı sudan ben de içeyim dedim
        Ermenistan seyahatinizde bu rotayı da es geçmeminizi öneririm.Yol boyunca manzara çok güzel ve yeşil eşliğinde ilerliyorsunuz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir