Ermenistan Seyahati Hakkında Merak Edilenler

Ermenistan Seyahati Hakkında Merak Edilenler

Ermenistan Seyahati Hakkında Merak Edilenler

Çeşitli yazılarla Ermenistan’ı anlatmaya çalıştım ama bence hiçbiri; Ermenistan Seyahati Hakkında Merak Edilenler gibi olmayacaktır diye düşünüyorum.
Haliyle ben seyahat esnasında sizin aklınıza gelenleri düşünemeyebiliyorum. Ben de sizden gelen soruları şöyle etraflıca toparlayayım dedim. Söylememde fayda var; siz yine aklınıza takılanları sormaya devam edin. Ermenistan Seyahati Hakkında Merak Edilenler yazısı zaman zaman güncellenecek.

Ermenistan vizesini nasıl alırım?

En baba soruyla giriş yapalım. Gerçekten çok soruluyor ve bilinmeyen yönleri de hayli fazla. Bence oldukça kolay hatta kapıda değil de online vize almanız daha kolay olacaktır. Kapıda sorgulanma durumu sıkça rastlanıyor ve memurun insiyatifine kalıyorsunuz biraz.
Sorunun özetle cevabı burada yani Ermenistan Vizesi Nasıl Alınır? yazısında.

Ermenistan’a nasıl gidebilirim?

Bu da hayli gelen sorulardan biri. İki yolu var. Bunlardan biri; Tiflis’ten taksi(70 dolar) ya da minibüs(25 dolar civarı)aracılığıyla Erivan’a ulaşabilirsiniz.
Diğer bir yol da son zamanlarda çeşitli firmalar tarafından gerçekleştirilen direkt uçuşlar. Öncesinde Atlas Global uçmazken, şimdilerde direkt uçuşlar gerçekleştiriyor.

Ermenistan’da sorun yaşadım mı?

Tanıdıklarımın olması avantajdı tabi ama negatif bir durumla karşılaşmadım. Sınırı geçerken pasaportumu gören polis beni bekletti ve en son geçirerek sorguladı. Bunun dışında her şey normaldi. Elbette farklı durumlar da söz konusu olabiliyor çünkü bakış açısı buradakinden farklı bence. Yani halk fakirliğin suçunu da Türkiye’ye yıkmış gibi bir düşünce oluşmuştu bende.

Ermenistan’da hayat pahalı mı? Ne kadar harcarım?

En sevdiğim sorulardan biri çünkü o kadar çok asılsız yazanlar olmuş ki. Adam Ermenistan’a ayak bile basmadan ülke hakkında fiyat bilgisi vermiş.
Şöyle söyleyeyim; İstanbul’da harcama yapıyor ve konaklıyormuş gibi düşünün. Hostel alternatifi de var tabi ama genelde fiyatlar bu standartlarda.
Öyle ucuz bir ülke olmasını beklemeyin çünkü gidince göreceksiniz; ürünlerin çoğu dolaylı yollarla Türkiye’den gidiyor ve haliyle ucuz olması anlamsız olurdu.

Para birimi nedir ve yanımda hangi ülke parasını götüreyim?

AMD yani Ermenistan Dramı kullanılıyor ülkede. Ben USD götürdüm ama Euro da götürebilirsiniz. Tercih sizin. Türk Lirası da götürülebilir ama ben USD tercih ediyorum.

Nerede Konaklayabilirim?

Haliyle çok alternatif yok ama hostel, otel gibi seçenekler var. En Gerekli Mobil Seyahat Uygulamaları yazısına bakarak çeşitli alternatifleri göz önüne alabilirsiniz.
Kardeş bana isim gerek diyenler için de; Anahit Stepanyan’s Hostel’i önerebilirim. Ev sıcaklığında ve merkezde yer alan bir hostel.

Hangi Mevsimde Gideyim?

İklimler değişiyor ve her yerde olduğu gibi Ermenistan’da da hal böyle ama Mayıs ve Haziran aylarının en uygun zaman olduğu söyleniyor. Her taraf yemyeşil, doğal güzellikleri görebilirsiniz.

Yemekler Nasıl ve Aç Kalır mıyım?

Kebab, döner(shaurma), ayran, yaprak sarma, taze sebzeler, taze meyveler bu ülkede mevcut. Yol başlarında lavaş kebab isteyebilir ve bu kelimeler Türkçe ile ortak olduğu için zorluk çekmezsiniz. Döner yani yerel isimle shaurma; domuz, dana ve tavuk olarak servis ediliyor. Siparişlerinizde bu ayrıma dikkat etmelisiniz.

Gezi Planımı Nasıl Yapmalıyım?

Erivan’ı yürüyerek ya da kimi yerlerde minibüsleri (150 AMD) kullanarak gezebilirsiniz. Erivan çevresinde de taksici ile anlaşıp gezebilir ya da günübirlik turlara (10000 AMD – 15000 AMD) katılabilirsiniz. Tabi bu turları ve içeriklerini öğrenip, sonrasında da fiyat kontrol etmekte fayda var.

Erivan Gece Hayatı Nasıl? Nereye Gidebilirim?

Ermenistan halk müziğini dinleyip yöresel yemek yiyebileceğiniz aynı zamanda canlı müzik eşliğinde eğlenebileceğiniz mekanları tavsiye ederim. (Mekan : Parvana Restoran / Old Yerevan Restoran)
Gece klübü / bar olarak çok alternatif yok ama “Irish 26” isimli bara gidebilirsiniz. Genelde turistlerin uğrak noktası.
Erivan’da striptiz kulüplerde oldukça fazla. 7000 AMD civarında giriş bedeli var. İçki fiyatları çok pahalı değil ve menüden seçim yapıp tercihinize göre eğlenebilirsiniz. Özel oda seçeneği mevcut. Kredi kartı ile ödeme seçeneği sunuluyor fakat nakit para yanınızda muhakkak olsun. (Mekan : Omega)

Nereleri Görmeli?

Aslında Erivan Gezi Rehberi yazısında bahsettim geniş geniş ama burada da maddeler halinde kısa bir özet geçelim.
Erivan Cumhuriyet Meydanı,
Ermenistan Tarihi Müzesi,
Opera Binası,
Ermenistan Milli Galerisi,
Erivan Köy Pazarı
Ermenistan Ana Müzesi ve çevresi.
Bunun haricinde ERivan çevresinde de görülecek yerler var tabi. Onlar da özetle şöyle;
Garni Tapınağı,
Geghard Manastırı,
Ermenistan Alfabesi Anıtı,
Amberd Kalesi ve Kilisesi,
Sevan Gölü ve Çevresi,
Eçmiadzin.

Nereleri Yemeli?

Kuzu haşlama, Lezzetli Ermenistan Biraları (Mekan : Cafe Rich), Ararat Konyağı, Kebab (dana,kuzu ya da dilerseniz domuz), Shaurma(Mekan adı : Tumanyan Shaurma) ve ev yapımı nar şarabı (Garni Tapınağı önünde satılıyor)

Share

Comments

 1. Ermenistan en son gideceğim yer olurdu herhalde. Bu zamana kadar hiç merak etmedim.

  Emeğinize sağlık.

 2. Kenan YILDIRIM : Haziran 12, 2014 at 5:55 am

  Ben çok merak ediyordum ve hoşuma gitti.
  Teşekkür ederim

 3. başkent erivan güzel yer tavsiye ederim

 4. Gidilip görülmesi gereken yanıbaşımızdaki enteresan değerlere sahip bir ülke vesselam gel gelelim halkların arası şu sıralar tatsız olduğu için güvenli görünmüyor ama ölmeden önce görülmesi gereken bir coğrafya

 5. Kenan YILDIRIM : Aralık 27, 2015 at 9:34 pm

  Sadece Erivan değil çevre şehirleri de görme şansım oldu.Sevgiler

 6. Kenan YILDIRIM : Aralık 27, 2015 at 9:35 pm

  Kesinlikle öyle ama her şeye rağmen gidilip görülmeli 😉
  Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir