Eskişehir Balaban Kebap Fahrettin Usta

Eskişehir Balaban Kebap Fahrettin Usta

Eskişehir Balaban Kebap Fahrettin Usta

Balaban Kebap denilince akla gelen ilk isimlerden Eskişehir Balaban Kebap Fahrettin Usta. Eskişehir seyahatimde; “Ne yenir? Nereleri gidip görmeli?” gibi soruların cevabını ararken aklımda kalan mekanlardan.
Fahrettin Usta, 40 yıldır Balaban kebap yaptığını ve Eskişehir’in en eskilerinden olduğunu söylüyor. Asıl ismi “Ütülü Balaban Kebap”mış. Nedir bu ütü diye sorgulamaya başladığımda yapılışını izledim ve Fahrettin Usta’nın annesinden kalma eski ütüleri ekmeği bastırmak için kullandığını görerek konuya vakıf oldum.
Balaban kebap, ufak ufak doğranmış pidelerin et suyu ile ıslatılıp üzerine yoğurt ve salça sosu dökerek hazırlanması; sonrasında da köfte ve bonfile şişlerin ilave edilmesiyle yapılıyor. Üzerine közlenmiş biber ve domates ilave edilip biraz maydanoz serpiştirilerek servis ediliyor. Mekanda öyle çeşit bulmayı beklemeyin; balaban kebap, sade köfte ve bonfile şiş var.Lezzetli ve Fahrettin Usta’nın sunumuyla da bir o kadar güzel.

Eskişehir Balaban Kebap Fahrettin Usta

Sohbet etme imkanını yakaladığım Fahrettin Usta; “Mekanı öğleye doğru açıyorum ve akşam 18:00 gibi kapatıyorum. Bu yaştan sonra fazla bile çalışıyorum” diyor. Hoşsohbet ve konuşmayı seven bir yapısı var. Günün yorgunluğunun ardından bir sigara yakıp sohbete başlıyor anlatıyor anlatıyor..
Girişte yemekleri kendisi hazırlarken yanında yardım eden bir çalışanla işi çekip çeviriyor. Sımsıcak bir mekan burası ve bir o kadar samimi.
Öğle saatlerinde kalabalık olan mekan akşamüstü nispeten daha sakin ve haliyle Fahrettin Usta ile sohbet imkanı bulabilirsiniz.
Adres : Kurtuluş Mah. Ziyapaşa Cad. Yolveren Sok. No:46/B Eskişehir
Tel : 0222 220 27 99

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir