Esma Sultan Yalısı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Esma Sultan Yalısı Nerede ve Nasıl Gidilir

Esma Sultan Yalısı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Boğazın en güzel manzarası ve en şık etkinliklere ev sahipliği yapan bir yalı burası. Tabi Ortaköy’de bir yalı ve trafik yoğunluğu da göz önüne alınınca; Esma Sultan Yalısı Nerede ve Nasıl Gidilir? sorusu akla geliyor.


Biraz bu konuya girmeden Esma Sultan Yalısı’nın Tarihi başlığında kısaca ayrıntı verelim; Adını Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz’in kızı Esma Sultan’dan almış. 16 yaşında evlendirilen Esma Sultan’a düğün hediyesi olarak bu yalı sunulmuş ve zamanla çeşitli kişilerin mal varlığı olarak yaşamını sürdürmüş. 1918 yılından itibaren Rum okulu, 1922 yılından sonra da tütün deposu olarak kullanılmış.
Sonrasında birkaç defa satılıp marangozhane ve depo olarak kullanılmış. Ne yazık ki 1975 yılında bir de yangın atlatmış.
The Marmara Collection tarafından 90’lı yılların başında da satın alınıp günümüz haline getirilmiş. Cam ve çeşitli malzemeler kullanılarak onarılıp, organizasyonlara uygun bir şekilde aslına sadık kalınarak onarılmış.

Esma Sultan Yalısı Nerede?

Şehrin en güzel noktasında diyerek özetleyelim ama Ortaköy’de boğaza nazır bir alanda bulunuyor. Açık adresine değinecek olursak; Muallim Naci Caddesi üzerinde, Yalı Çıkmazı Sokağında sahil kısmında. Pek çoğumuzun Ortaköy Camisi olarak bildiği ve aslında Büyük Mecidiye Cami’nin hemen ilerisinde. Şuraya da lokasyon bırakmakta fayda var. Tıklayarak çok daha iyi anlayıp hedefe ulaşabilirsiniz.

Esma Sultan Yalısı’na Nasıl Gidilir?


Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Esma Sultan Yalısı oldukça merkezi bir yerde. Ulaşım konusunda çok kolay diyemeyeceğim çünkü metro ya da diğer hızlı toplu taşıma sistemlerine pek yakın değil.
Deniz yoluyla gelenler için Ortaköy Boğaz Hattı kullanılarak ulaşım sağlanabilir. Bunun haricinde otobüs kullanacaklar; Kabataş Erkek Lisesi durağında inerek biraz yürüyüş sonrasında Esma Sultan Yalısı’na ulaşacaklardır. Kullanılan bu yol yürüyüş için hayli keyifli hatta Beşiktaş’tan pek çok kişi buraya yürüyerek ulaşıyor. Bunun iki nedeni var; yol güzel ama diğeri de trafiği fena halde tıkalı oluyor. Gidiş ve dönüş olmak üzere iki yolun olduğunu; kaçacak noktaların da bulunmadığını düşünün. Özellikle gece ve iş çıkış saatlerinde inanılmaz trafik oluyor. Siz de yola çıkarken buna dikkat etmelisiniz.

Esma Sultan Yalısı’na Araç İle Ulaşım ve Otopark Sorunu

Malum Ortaköy ve İstanbul’un hem lüks hem de eski semtlerinden biri. Dolayısıyla araç bırakmak ve herhangi bir yere park etmek cidden çok zor. Bu yüzden genelde ücretli otoparklara bırakmanız gerekiyor aracınızı ve bu otopark ücretleri de pek uygun değil. İspark vs ile fiyatı kıyaslamamanız için söylüyorum ancak otopark çevrede mevcut yani ortada kalmak gibi bir durum söz konusu değil. Esma Sultan Yalısı bünyesinde de aracı bırakacağınız bir alan bulunuyor. Dilerseniz yalıya girmeden aracınızı oraya da bırakabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir