Evcil Hayvan ile Seyahat

Evcil Hayvan ile Seyahat

Evcil Hayvan ile Seyahat

Evcil hayvan ile seyahat diyerek başlık atmış oldum ama minik dostlarımızın ne kadar önemli olduğunu sahip olanlar çok daha iyi bilirler. En yakın arkadaşımız oldukları gibi her gün onlarla ilgilenir; zamanımızın çoğunu birlikte geçiririz. Bu sık ve terapi tadındaki görüşmelere en büyük arayı da yıllık izinlerimizde, kısaca seyahatlerde vermiş oluruz ya da vermemek için direniriz. İşte burada Evcil Hayvan ile Seyahat konusu hepimizin aklında soru işaretidir. Nasıl taşınacağı, hangi firmanın kabul ettiği ve hangi şartları barındırması gerektiği tam bir muamma gibidir ve kendimden biliyorum her kafadan bir ses çıkar.
Birine emanet etmek mi ? Belki en iyi çözüm gibi görünüyor ama bir o kadar zor. Emanet edip, aynı gün kedimizi geri almak zorunda kaldığımızı da bildiğimden bir o kadar riskli.

Uçak ile Seyahat Ediyorsanız

– En önemlisi havayolu firmasını aramanız olacaktır. Buradan bilgileri öğrenip konuyla ilgili hazırlık yapabilirsiniz. Kafes boyutu, uçağa alınacak evcil hayvan ile ilgili sınır çünkü kimi firmalar sadece bir tane kedi bir tane köpek alıyor.
– Kafesin büyük olduğu durumlarda kargo bölümüne verilen dostunuzun sağlıklı bir alanda olduğundan emin olmalısınız. Çok soğuk ya da çok sıcak olması sağlığı açısından kötü sonuçlar doğurabilir.
– Yanınızda aşı kartını bulundurmalısınız

Araba ile Seyahat Ediyorsanız

– Minik dostunuzu araçla seyahat etmeye alıştırmalısınız. Kısa yolculuklarda tepkisini ölçüp ona göre uzun bir yolculuğa hazır olup olmadığı kanısına varabilirsiniz.
– Televizyonlarda sıklıkla gördüğümüz durumlardan biri de evcil hayvanın araçta bırakılması ve ortaya çıkan trajik sorunlar. Uzun süre araçta bırakmamalı, taşıma kafesiyle gideceğiniz yere götürmelisiniz.

Otobüs, Tren ya da Diğer Yollar İle Seyahat Ediyorsanız

– Bazı otobüs firmaları ya da TCDD evcil hayvan ile seyahate izin veriyor ama işimizi sağlama almak adına önceden arayıp konuyla ilgili bilgi almakta fayda var.

Özetle

Hangi yolu tercih ederseniz edin arayıp bilgi almanızda rezervasyon yaptırmanızda fayda var.
Veterineriniz ile görüşüp, yolculuk öncesi kontrol yaptırabilir hatta birkaç saat uyutmak için verilen ilaçlardan kullanarak yolculuğu daha kolay hale getirebilirsiniz.

İyi Yolculuklar

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir