Evde Likör Yapımı

Evde Likör Yapımı

Evde Likör Yapımı

Evde Likör Yapımı. Likör kelime anlamı olarak; alkol, su, meyve özü, esans ve şeker karışımıyla, mayalanma olmaksızın yapılan alkollü içki. Çocukluğumda düğünlerde tepsiyle ikram edilirdi bu renkli ve göze güzel gelen içkiler. Tatlı olmasının yanında birçok meyveden de yapılıyor ve içimi kolay. Bu meyvelerden en popüleri; muz, nar, vişne, nane..
Şimdi adım adım evde likör yapımı ile ilgili yazıya gelelim :
Ben mevsim dolayısıyla nar tercih ettim ama sizler başka meyvelerden de yapıp deneyimleyebilirsiniz.

Narları Hazırlamak

Bir çok kolay yöntem var ama narın alt ve üst kısımını kesip atın. Sonrasında yanlardan kesikler atarak hafif bastırarak ezin. Tahta üzerinde yuvarlayıp ezdikten sonra, arkasına kaşık ile vurarak içindeki taneleri düşürün. Ya da nasıl daha kolay yapabilirseniz 🙂

Likörü Hazırlamak

4 litre olarak kurdum ve cam bir kavanoz kullandım. Bu kavanozun içine :
– 12 – 13 narın tanesi tabi bu büyüklükle de orantılı (benimkiler ufak narlar değildi)
– 6 Su Bardağı Su
– 5 Su Bardağı Konyak (Ben konyak kullandım. Dilerseniz 3 su bardağı kadar etil alkol kullanabilirsiniz. Burada esas olan alkol olması ve yüzdeye göre ne kadar koyabileceğinize siz karar verin.
– 3 Su Bardağı Toz Şeker
Not : Siz ortantı yöntemiyle dilediğiniz ölçülerde kurabilirsiniz. Hatta başka bir meyveden ya da merak ettiğiniz şeyden kurmak isterseniz ufak kavanozlarda denemenizde fayda var.

Nasıl Saklamalı

Yaklaşık 3 hafta süresince, hava almadan ve karanlık bir ortamda kalmalı. Her gün çöken şekeri karıştırmak için kavanozu ters düz etmelisiniz. Tadı nasıl oldu diye bakmanızı tavsiye etmem çünkü bu sürede kesinlikle hava almamalı.

Sonuç

Belirlediğimiz 3 hafta sonunda, kavanozu açabilirsiniz. İlk başta koklayın sonrasında da ufak bir tadım yapın. Eğer eksik bir şeyler varsa bu süre sonunda düzeltebilirsiniz.
Örneğin; şeker az geldiyse ayrı bir tencere içine yaptığınız şerbeti, liköre soğuyunca azar azar ilave edebilirsiniz. Alkol fazla geldiyse de azar azar su ekleyip kendi damak tadınızı bulabilirsiniz.
Son olarak, süzgeçten geçirip servis edebilirsiniz ya da taneleriyle birlikte. Size kalmış.
Evde likör yapımı gerçekten çok basit ve şık bir sunum eşliğinde oldukça keyifli. Afiyet olsun

Foto : greek-islands

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir