Evde Sıcak Şarap Nasıl Yapılır?

Evde Sıcak Şarap Nasıl Yapılır

Evde Sıcak Şarap Nasıl Yapılır?

Kara kış kapıya dayandı ve havalar fena halde soğudu; hatta kar geldi geliyor haberleri yerini almaya bile başladı. Haliyle Evde Sıcak Şarap Nasıl Yapılır? sorusunun da cevabını bulup uygulamaya koymanın da zamanı gelmiş oldu.
Özellikle arkadaş ortamında ya da herhangi bir yemekten sonra çok keyifli vakit geçirebileceğiniz bir içki. Bir çok restoranın menüsüne girse de; sanılanın aksine evde yapmak da hayli basit. Şimdi gelin Evde Sıcak Şarap Nasıl Yapılır? sorusuna cevabı bulurken ufak tefek noktalara da değinerek tarif paylaşalım.
Şunu baştan söyleyeyim; her yiğidin bir yemek yeme tarzı var. Haliyle siz de sıcak şarabı başka malzemelerle yapabilirsiniz. Bu tamamen damak tadıyla ilgili bir konu aslında ama ben biraz daha genel bir tarif paylaşacağım.

Evde Sıcak Şarap Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Malzemeler aslında rahatlıkla bulunabilecek türden. Limon kabuğu keskin olacağından dolayı çok fazla koymamanızı öneririm. Zencefil, tarçın ve karanfili de göz kararı kullanabilirsiniz. Tabi tarçından kastım çubuk tarçın. Toz tarçın bulanık bir görüntüye sebebiyet verir ve çubuk gibi de lezzetini katmaz.
1 Şişe Kırmızı Şarap
Portakal ve Limon Kabuğu
1 Adet Elma (küp halinde doğranacak)
1 Çay Bardağı Şeker
1 Su Bardağı Su
Zencefil, Çubuk Tarçın, Karanfil, Muskat..

Evde Sıcak Şarap Yapımı İçin Hangi Şarabı Kullanmalıyım?


Burada orta sınıf bir şarap kullanabilirsiniz. Öyle lüks ya da kaliteli bir şarap almanıza gerek yok. Çeşitli marketlerde satılan ve ortalama 20 TL civarı bir bedeli bulunan şaraplar bu iş için ideal. “Ben kaliteli şarap alayım malzemeden kaçmayayım” diyenlere de; kaliteli şarap alıp heba etmeyin derim.

Sıcak Şarap Yaparken Neye Dikkat Etmeli?

Evde sıcak şarap yaparken en çok dikkat etmeniz gereken konu; kaynatmamak. Şarabı ısıtmalı ve kaynatmamalı. Kaynatmaya başlayınca ilk önce alkolü uçurur ve sonrasında da şaraba benzemeyen bir içecekle başbaşa kalırsınız. Bu yüzden malzemelerinizi ayarlayıp, şarabınızı kaynatmadan servis etmelisiniz. Bu altın kurallardan ve en çok dikkat etmeniz gerekenlerden.

Evde Sıcak Şarap Tarifi ve Yapılışı

Demin saydığım malzemeleri ve şarabımızı tencereye koyup ısıtmaya başlıyoruz. Aynı zamanda da ara ara karıştırıp ufak ufak tadına bakmakta fayda var. Örneğin; ufak bir kaşık aldınız ve limonun keskin olduğunu hissettiniz o zaman içerisinden çıkarıp limonsuz yola devam edebilirsiniz.
Burada kilit nokta şu; kaynatmamak. Karıştırıp denerken kaynamamasına özen gösteriyoruz. Yoksa şarabın alkolü uçar ve şerbet gibi değişik bir şey ikram etmiş olursunuz arkadaşlarınıza.
Ateşin yüksekliğine göre 10 – 15 dakika içerisinde hayli ısınan ve kaynamayan şarabınızı ocaktan alıp süzerek servis ediyorsunuz.


Yazının başında da bahsettiğim gibi evirip çevirmek sizin elinizde. Ben süzün diyorum ama siz içerisine bir iki parça meyve kabuğu koyarak da servis edebilirsiniz. Bir kaç yerde şahit oldum muskat rendeleyenler de var yani her şey sizde bitiyor.
Bu arada ben sucukla falan değil de sade ve yanında tarçınlı yeşil elma ile seviyorum. Tarçın bu sefer toz tabi 🙂 Sıcak şarap beni kesmez diyenleri Evde Likör Yapımı yazısına alalım.
Sağlığınıza..

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir