Germiyan’a Renk Veren Kadın Nuran Erden

Germiyan'a Renk Veren Kadın Nuran Erden

Germiyan’a Renk Veren Kadın Nuran Erden

İzmir’den Alaçatı’ya doğru giderken; Germiyan’a Renk Veren Kadın Nuran Erden’i ziyaret etmelisin dediler. Doğrusunu söylemek gerekirse Nuran Erden’i daha önce görmemiştim ve dolayısıyla tanımıyordum.
Bu seyahat vesilesiyle tanıştım hatta uzun uzun sohbet ettik ama gelin size onun kısa hikayesini anlatayım. Sonrasında Nuran Erden’e ilişkin aramızda geçen diyalogları iletirim.

Nuran Abla, 55 yaşında ve bu yaşına kadar çobanlık yapıp, zeytin satarak hayatını kazanmış. Sonrasında dikiş nakış kursuna gidip ardından Trakya Üniversitesi’nden halıcılık eğitimi almış. Evvelden beri çok severmiş resim çizmeyi. Sandalyelere, kapılara çizerken bir süre sonra da duvarlara çizmeye başlamış.
İlk zamanlar köylü yadırgamış bu durumu ve istememiş. Sonrasında Nuran Abla’nın namı yürüyünce, evlerinin duvarlarına resim yaptırmak isteyenler çoğalmış.

Germiyan'a Renk Veren Kadın Nuran Erden

Nuran Erden; “Ben ressam değilim zaten çizdiklerim de motiflerden ibaret diyor” ve şu sevdiğim cümleyi ekliyor konuşmasına; ben her tarafa bakınca içimi huzurla dolduran şeyler görmek istiyorum.
Bu cümlesi her şeyi açıklıyor aslında. En sevdiği renk mavi ve çini desenlerini ayrı seviyorum diyor.
Daha bir çok çizeceğim resim var diyen Nuran Abla, havaların soğuması sebebiyle şimdilik ara verdiğini ama yazın başlayacağını da ekliyor.
Sizin de yolunuz Germiyan’a düşerse muhakkak uğrayın derim. Nuran Abla ile sohbet edin, köyü gezip duvarları inceleyin.
bir de meşhur Germiyan ekmeğinden de yemeyi unutmayın.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir