Gili Adaları’na Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Gili Adaları'na Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Gili Adaları’na Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Bali Gezi Rehberi yazısını yazarken Gili Adaları’na Nasıl Gidilir? Ne Yapılır? diye ufak ufak notlar vermiştim ama bu sefer biraz daha açacağım konuyu.
Gili Adaları’nın bölgede denize girecek en güzel yerlerden biri olduğunu belirtmiştim ama bu adalar da kendi içerisinde sınıflanıyor. Örneğin; Gili Trawangan tam bir parti adası ve tekne yaklaşır yaklaşmaz sesler, zıplayan insanlar dikkatinizi çekiyor.

Gili Adaları’na Nasıl Gidilir?

Uçak biletinizi alıp Bali adası içinde bulunan Ubud, Kuta ya da Seminyak taraflarında kaldığınızı varsayarak size şöyle bir öneride bulunabilirim; turlarla anlaşın. Bölgede yaşayan arkadaşlarımdan da edindiğim bilgiler neticesinde, kendi başınıza gitmeniz pek uygun maliyetlere çıkmıyor.
Ubud ile Gili Adalarına gideceğiniz liman arasında yaklaşık 1 saat kadar karayolu yolculuğu yapıyorsunuz. Biletlerinizi alıp bu sefer 45 dakika kadar botla gidip adalara ulaşıyorsunuz.
Kendi başınıza motorla gittiğiniz ya da birinin sizi oraya bıraktığını varsayıyorum ama geri dönüşü v.s düşünürseniz hiç öyle ucuza gelmiyor hatta pahalıya seyahat edenleri biliyorum.
Ben şöyle yaptım; birkaç kişiye fiyatları sordum ve arkadaşlarımın yardımıyla da en ucuza götüreni buldum. Araçla verdiğiniz adresten alıp direkt limana götüren firma; geri dönüşte de aynı şekilde alıp belirli lokasyonlara bırakıyor.
Anahtar kelimemiz tabi ki; fiyatları kontrol et ve herkese sor.

Gili Air

Adaların deniz ve kumsal olarak en güzeli bence. Konaklama için de birçok alternatif var. Bunun yanında oldukça sessiz ve kafa dinlemek için ideal yerlerden. Burada; otel, hostel ya da ağaç evlerde kalabilirsiniz. Ne yazık ki online sistemleri pek kullanmıyorlar yani hostel var ama booking v.b gibi sitelerde görünmüyor ama giderseniz Gili Air Hostel’dekilere selamımı söyleyebilirsiniz. Yemek yedik, içtik ve sohbet ettik hala da görüşüyoruz.
Meşhur salıncak burada yer alıyor. Hani şu üzerinde Gili Air yazan.

Gili Trawangan

Anonsa gerek yok çünkü Gili Trawangan’a geldiğinizi birkaç kilometreden anlarsınız. Partileyen insanlar, müzik sesi burada hemen size kendini gösteriyor. Tüm gün 24 saat parti var bu adada. Zaten parti adası olarak geçiyor. Deniz konusunda o kadar iyi diyemem daha doğrusu bir Gili Air değil.

Gili Meno

Gili Meno, dalış için en popüler yerlerdenmiş. Doğrusu benim dalışla ilgili bir deneyimim burada olmadığı için sizlere konuyla ilgili bir yorumda bulunamayacağım. Yerel kaynaklardan aldığım bilgileri iletmiş oluyorum.

Kısa Notlar

– Adalar arası ulaşımı yine aynı botlarla yapıyorsunuz ve kendi botunuz varsa çok daha iyi olur. Ücretsiz götürebilir sizi çünkü elinizde bilet var.
– Botlarda ortaya oturmaya özen gösterin. Bana bir şey olmaz demeyin çünkü aşırı sallayıp sizi mahvedebilir. Yolculuk sırasında fazlaca kusan ve bitkin düşeni görebilirsiniz hatta bazıları bulantı hapı alıyor binmeden önce.
– Gili Adaları’nda polis yok. Dolayısıyla diğer bölgelerden farklı. Adanın önde gelen aileleri tarafından güvenlik sağlanıyormuş.
– Adanın büyük bölümü müslüman yani yemekler v.s buna göre şekillenmiş durumda.
– Kafeler, restoranlar mevcut. Yazıdan çok atıl bir yer olduğu anlaşılmasın diye yazma gereği duydum. Hatta yerel halkın bulunduğu yere giderseniz büyük marketler var. Fiyatlar da pahalı değil.

Share

Recommended Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir